НОВИНИ

Президентът: България е пример как работи моторът на европейската интеграция

2015-02-25 19:06:00
България е пример за положителното отражение на европейската интеграция върху икономическото развитие, за устойчивостта на институциите и за утвърждаването на принципите на демокрацията и на върховенството на закона. Това заяви президентът Росен Плевнелиев на среща с председателя на Парламента на Грузия Давид Усупашвили, който е на официално посещение в България по покана на председателя на Народното събрание.
 
Държавният глава подчерта, че България е една от първите държави-членки на ЕС, които ратифицираха Споразумението за асоцииране на Грузия със Съюза и изрази надежда, че то ще бъде ратифицирано от всички 28 държави-членки до срещата на върха по Източното партньорство през май т.г. Грузия може да бъде успешен модел за демократично развитие в Кавказкия регион, като страната полага устойчиви усилия по пътя на интеграция си с евроатлантическите структури.
 
Президентът Росен Плевнелиев и Давид Усупашвили бяха единодушни, че Споразумението за асоцииране на Грузия с ЕС ще даде нов тласък на европейската интеграция на кавказката държава и ще допринесе за стабилността на Черноморския регион. 
 
Президентът и председателят на грузинския парламент очертаха възможностите за сътрудничество между двете страни в областта на търговията и инвестициите, в областта на енергийната сигурност и диверсификацията на източниците и трасетата на природен газ за България и за Европа, както и за подобряване на транспортните връзки между страните от Черноморския регион. България разчита на активната грузинска подкрепа за осигуряването на транзита на газ от Азербайджан за Европа.
 
Страната ни е сред 10-те най-големи търговски партньори на Грузия. Налице е също така сериозен потенциал за сътрудничество в областта на селското стопанство и туризма, беше подчертано още по време на срещата. 
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Илияна Йотова в Сухиндол: Местната власт е стабилна, с отговорно и държавническо поведение

19 декември 2025 | 18:06
Вицепрезидентът беше гост на честването на 55-годишнината от обявяването на Сухиндол за град

Вицепрезидентът: Виждам у хората голямо желание със своя глас да променят управлението в България

19 декември 2025 | 18:06
Не бива да превръщаме институциите в места, които работят за нечии лични интереси или против други личности, категорична е Илияна Йотова

Държавният глава ще връчи първия мандат за съставяне на правителство след Нова Година

19 декември 2025 | 12:12
Крайно непочтено и наивно е да обвиняваш и да наказваш финансово хората на протеста с надеждата да ги настроиш срещу своите политически опоненти, заяви президентът Радев

Президентът проведе консултации с представители на парламентарната група на „Величие“

19 декември 2025 | 12:12
Разговорът, в който участва и вицепрезидентът Илияна Йотова, е в съответствие с чл. 99, ал. 1 от Конституцията и с него приключва кръгът от консултации с политическите формации в 51-вото Народно събрание

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки