НОВИНИ

Икономическата ситуация в Европа обсъди президентът Росен Плевнелиев с премиера на Португалия Педро Коельо и принцa на Княжество Монако Албер II

2012-06-21 09:20:00

Няма причини, които да налагат България все още да стои извън Шенгенското пространство. Това заяви министър-председателят на Португалия Педро Пасош Коельо по време на срещата си с българския президент Росен Плевнелиев. Разговорът се проведе в първия ден от Конференцията на ООН за устойчиво развитие „Рио+20”, която се провежда в бразилския град Рио де Жанейро. Страната ни е изпълнила критериите за членство и затова е време да влезе в Шенген, подчерта Коельо и изрази надежда този въпрос за България скоро да бъде разрешен.

Мерките за насърчаване на икономическия растеж в Европа и необходимите за това реформи бяха основна тема по време на срещата. Премиерът на Португалия информира българския президент за предприетите от португалското правителство мерки за справяне с кризата и очаква в близките месеци те да донесат положителни новини на финансовите пазари. Във връзка със ситуацията в Гърция след изборите на 17 юни Росен Плевнелиев и Педро Коельо споделиха мнението, че новото гръцко правителство ще има нужда от силна политическа подкрепа и от повече време за провеждане на необходимите реформи.

Дъжарвният глава подчерта, че основен приоритет на България е изграждането на електронното правителство и завършването на административната реформа. Те са ключови за създаване на потенциал за икономически растеж и България предприе поредица от мерки за тяхната реализация, допълни Росен Плевнелиев. Португалия е една от първите държави в ЕС, която напълно е електронизирала всичките си регистри. Страната вече предостави на България опита си във въвеждането на услугата „едно гише” и регистрация на фирма „за един час”.

През месец септември на посещение у нас ще пристигне португалският президент Каваку Силва. Една от целите на предстоящата визита ще бъде засилването на икономически връзки и създаването на по-тесни контакти между бизнеса от двете страни.

Икономическата криза в Европа беше основна тема и на срещата на президента Росен Плевнелиев с държавния глава на Княжество Монако принц Албер Втори, който посочи, че княжеството се справя успешно с предизвикателствата. Президентът Плевнелиев припомни, че изходът от кризата е създаването на нови възможности за икономически растеж, който обаче не се основава на „планини” от дългове за сметка на следващите поколения. Затова България поставя акцент върху инвестициите в технологии и иновации, които създават продукти с висока добавена стойност.

Принц Албер Втори изрази отново интереса си към българските зимни курорти и условията за зимен спорт у нас. България е доказала, че има капацитет да организира и занапред състезания от най-висок ранг, сподели Албер Втори по време на срещата и потвърди желанието си в най-скоро време да посети България.

На втория ден от Конференцията на ООН по устойчиво развитие президентът Росен Плевнелиев ще направи изказване пред участниците във форума.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът: Ако не бъдат елиминирани, мрежите на влияние в съдебната власт ще опорочат всяка реформа и ще изопачат всеки закон

4 февруари 2025 | 16:04
Безнаказаността по високите етажи на властта руши самата идея за правосъдие, заяви държавният глава при откриване на дискусия за съдебната система

Вицепрезидентът в Делчево: Дискусията за бюджета трябва да се фокусира не върху цифри и проценти, а върху приоритетите за развитието на България

2 февруари 2025 | 16:04
Илияна Йотова беше гост в гоцеделчевското село на традиционния празник на виното

Румен Радев: Европа трябва да поеме час по-скоро отговорност не само за своята собствена отбрана, а и за изграждането на конкурентоспособна и динамична икономика

30 януари 2025 | 20:08
Президентът беше домакин на традиционния прием за ръководителите на дипломатическите мисии в България

Вицепрезидентът: Стамболов ни завеща как се гради държавност и какво е безпределна любов към отечеството

30 януари 2025 | 12:12
Илияна Йотова участва в церемонията по отбелязването на 171 години от рождението на Стефан Стамболов пред паметника му в София

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки