НОВИНИ

България ще продължи да подкрепя мисията на УНИЦЕФ за деинституционализация на лишените от родителска грижа деца

2014-09-25 11:28:00
България ще продължи да подкрепя мисията на УНИЦЕФ за замяна на специализираните институции за отглеждане на деца с изграждането на мрежа от услуги, които ще позволят те да растат в близка до семейната среда, заяви президентът Росен Плевнелиев на среща с изпълнителния директор на УНИЦЕФ Антъни Лейк. Държавният глава потвърди позицията на страната ни за закриване на специализираните институции за деца до 2025 г.
 
„Ранното детско развитие е от ключово значение за нормалното израстване и затова е особено важно децата да живеят в среда, в която се чувстват емоционално щастливи. Само семейството може да даде любов“, заяви изпълнителният директор на УНИЦЕФ. Антъни Лейк благодари на българския държавен глава за неговата съпричастност към дейността на Оранизацията и за проведената под негов патронаж през ноември 2012 г. в София конференция на УНИЦЕФ „Спиране на настаняването на деца под три години в институции”. 
 
Създаването на условия за пълноценен живот в семейна среда на децата с увреждания е изключително труден процес и решението му е в основата на успеха на деинституционализацията, беше отбелязано още по време на срещата.
 
Предстои страната ни да подпише Споразумението за партньорство с Европейската комисия за периода 2014-2020 г. и чрез инструментите на европейската солидарност България ще получи допълнителни възможностти за интеграция и социално включване на децата бежанци, представителите на етнически малцинства и на децата, лишени от родителска грижа.  
 
„Готови сме да споделим своя опит в процеса на деинституционализация и с други държави от Югоизточна Европа“, подчерта президентът Плевнелиев. Държавният глава покани изпълнителния директор на УНИЦЕФ да посети страната ни през следващата година и да се запознае на място с постигнатото от България.
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът: Трябва да се гарантира, че на изборите ще бъде зачетен истинският глас на всеки български гражданин

10 февруари 2026 | 14:02
Държавният глава проведе консултации с представители на парламентарната група на „Величие“ преди назначаването на служебен кабинет

Държавният глава: Консултациите за назначаване на служебно правителство не са място за предизборна кампания

10 февруари 2026 | 12:12
Президентът Илияна Йотова се срещна с представители на парламентарната група ПП МЕЧ преди назначаването на служебен кабинет

Президентът Йотова: Служебният премиер трябва да се справи с множеството предизвикателства пред страната и да организира честни избори

10 февруари 2026 | 10:10
Държавният глава проведе консултации с „Алианс за права и свободи" преди назначаването на служебен кабинет

Президентът Йотова отдаде почит пред барелефа на Левски в Монца

6 февруари 2026 | 16:04
В града живее втората по големина в Италия българска общност

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки