НОВИНИ

Президентът подкрепи сътрудничеството между автомобилните сектори на България и Саксония

2014-02-04 12:09:00

Законът за средното професионално образование трябва да бъде приет, а дуалната система за обучение в България - да бъде въведена възможно най-бързо. „Няма да спра да повтарям колко е важно младите хора да получат възможност за практика и за съзнателен избор на професия“, коментира днес президентът Росен Плевнелиев. На специална церемония в София в присъствието на държавния глава автомобилните клъстери на България и на федералната германска провинция Саксония (AMZ) подписаха Споразумение за сътрудничество.

Президентът открои положителното развитие на автомобилния сектор в България през последните години и посочи, че страната ни вече се е утвърдила като добро място за производителите и за доставчиците на компоненти за автомобили. За по-малко от две години българският автомобилен клъстер представлява вече 19 компании с повече от 10 000 работници. Росен Плевнелиев допълни, че броят на работните места у нас в сектора на автомобилната индустрия нараства постоянно, има също така много нови успешни проекти на водещи световни производители на автомобили и автомобилни компоненти.

В Европейския съюз автомобилният сектор създава близо 12 милиона работни места за висококвалифицирани и добре платени специалисти. Производството на автомобили нараства и България има сериозен потенциал за развитие в областта през следващите години, каза още държавният глава.

Президентът на Автомобилен клъстер България д-р Тил Трукенмюлер открои като успешно развитието на сектора у нас. Саксония, където се произвеждат половин милион автомобили годишно, разполага с около 80 изследователски института и университета и 450 доставчици за автоиндустрията. Свои производствени мощности там имат концерните „Фолксваген“, БМВ и „Порше“.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Йотова пред европейски посланици: Европейският съюз може да постигне стратегическа автономия и да върне лидерската си роля

26 май 2026 | 15:03
Държавният глава проведе среща с ръководителите на дипломатически мисии на държавите членки в рамките на Кипърското председателство на Съвета на ЕС

Илияна Йотова: Просветата и културата не са луксозни политики, а залог за развитие и просперитет

24 май 2026 | 22:10
Президентът бе домакин на традиционния прием по случай 24 май

Президентът Йотова: Никоя победа не е потребна, ако след нея няма възход на народа и културата. Никое поражение не е съдбовно, когато пазим вярата и съвестта си

24 май 2026 | 13:01
Слово на държавния глава по повод Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност

Президентът Илияна Йотова: Държавата трябва да бъде гарант за опазването и развитието на животновъдството и земеделието

22 май 2026 | 15:03
Държавният глава приветства участниците и гостите на XIV Национален събор на овцевъдите в България

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки