НОВИНИ

Президентът Росен Плевнелиев ще направи държавно посещение в Китайската народна република

2014-01-09 15:52:00

От 12 до 15 януари президентът Росен Плевнелиев ще бъде на държавно посещение в Китайската народна република по покана на президента Си Дзинпин. Българският президент е първият държавен ръководител, който ще посети Китай през 2014 година, това е и първото държавно посещение на български президент в азиатската страна от 15 години насам. Посещението ще премине под знака на 65-годишнината от установяването на двустранните дипломатически отношения между България и Китай.

Визитата има за цел продължаване на политическия диалог на най-високо равнище и активизиране на двустранните търговско-икономически и инвестиционни отношения.

На 12 януари, неделя, държавният глава ще поднесе венец на паметника на Христо Ботев в парка „Чаоян“ в Пекин и ще се срещне с българската общност в китайската столица.

На 13 януари президентът Росен Плевнелиев ще бъде посрещнат с официална церемония във „Великата зала на народа“ в Пекин от Председателя на КНР и Генерален секретар на ККП Си Дзинпин. След официалните разговори между двете делегации в присъствието на президентите Росен Плевнелиев и Си Дзинпин ще бъде обявено Съвместно комюнике за всестранно приятелско партньорство и сътрудничество между Република България и Китайската народна република и ще бъде подписана Спогодба за морски транспорт между Правителството на Република България и Правителството на Китайската народна република.

Държавният глава ще посети високотехнологичната зона „Джунгуанцун“ в китайската столица и ще се запознае с дейността на компаниите там.

Във вторник, 14 януари, президентът Росен Плевнелиев ще проведе разговори с Председателя на Държавния съвет (премиер) Ли Къцян и с Председателя на Общокитайското събрание на народните представители Джан Дъдзян.

В Пекин държавният глава ще открие китайско-български бизнес форум с участието на повече от 30 представители на българския бизнес и ще бъде гост на Българската редакция на радио „Китай за чужбина“, която отбелязва 40 години от създаването си.

Втори китайско-български бизнес форум ще се проведе в Шанхай на 15 януари с участието на българския държавен глава. Президентът ще има срещи с кмета на Шанхай Янг Ксионг, както и с представители на бизнеса и на академичните среди.

В делегацията на президента Росен Плевнелиев в Пекин и Шанхай са председателят на Комисията по външна политика на Групата за приятелство България-Китай в НС Янаки Стоилов, заместник-министри на външните работи и на транспорта, информационните технологии и съобщенията, председателят на Българската академия на науките акад. Стефан Воденичаров, секретари на държавния глава.

Делегацията на държавния глава ще придружават повече от 30 представители на българския бизнес, водени от главния изпълнителен директор на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България Евгений Иванов. В бизнес делегацията са изпълнителният директор на Национална компания „Индустриални зони“, управляващият директор на Българската експортна асоциация, председателят на Борда на Българската асоциация на софтуерните компании, председателят на Българо-китайската търговско-промишлена камара, заместник-председателят на Българо-Китайската асоциация за бизнес развитие. Сред представителите на бизнеса са също така компании от секторите на информационните технологии и производството на дигитални продукти, производство и дистрибуция на вина и храни, производството на енергия от възобновяеми източници, текстилната индустрия, фармацията, екотехнологиите и производството на екопродукти, туристическия и консултантския бранш, изграждането на спортни съоръжения за катерене.

Прессекретариатът има готовност да предостави и допълнителна информация относно предстоящата визита в Китай, както и за придружаващите държавния глава представители на бизнеса. Уточняваме, че информациите за участие на г-н Иво Прокопиев и г-н Огнян Донев в бизнес делегацията не отговарят на истината.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Вицепрезидентът предлага фонд за съвременно българско изкуство, който да популяризира талантите на България

5 юни 2025 | 11:11
Илияна Йотова участва в форума „Хоризонти“, посветен на значението на културата за развитието на обществото и ролята на бизнеса в нейна подкрепа

Президентът: Образователният обмен между България и Виетнам е важна предпоставка за развитието на двустранните отношения във всички аспекти

4 юни 2025 | 18:06
Румен Радев проведе среща с ръководството и представители на Асоциацията за приятелство „Виетнам – България“ в град Ханой

Държавният глава: България и Германия могат да надградят успешното си партньорство със съвместни производства в отбранителната индустрия, които да укрепят и общата европейска отбрана

3 юни 2025 | 16:04
Президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев участва във форум, посветен на възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между България и Германия в сферата на отбраната

Румен Радев: Подвигът на Ботев и неговите четници е сигнал от миналото, който трябва да събуди всеки българин и да ни напомни, че можем да бъдем по-достойни и по-дръзки

1 юни 2025 | 23:11
Примирението и безразличието към националната съдба е политическа посредственост, заяви президентът във Враца по случай отбелязването на 149 години от подвига на Христо Ботев и неговата чета

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки