НОВИНИ

За нов етап на демократична консолидация апелира президентът Росен Плевнелиев на форум във Виена

2013-12-04 17:46:00

Демокрациите от региона на Балканите се нуждаят от подкрепа, за да не отстъпят от постигнатото с много усилия през годините на демократична трансформация. „Имаме нужда от нова, втора фаза, на демократична консолидация“, каза президентът Росен Плевнелиев в изказването си по време на Третата годишна среща на Центъра за глобален диалог и сътрудничество, която се провежда във Виена. Държавният глава призова за дългосрочни инвестиции в основите на демокрацията – върховенството на закона, независимите и обективни медии, истинска пазарна икономика и ефективни публични институции.

Политически лидери, сред които председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу и 42-рият президент на САЩ Бил Клинтън, представители на бизнеса и на академичните среди от цял свят обсъждат в австрийската столица предизвикателствата и възможните решения за бъдещето на Европа и Азия на глобалната сцена. Домакин на дискусията е президентът (1997-2002 г.) и председател на Центъра за глобален диалог и сътрудничество Петър Стоянов.

В изказването си на тема „Обединени действия за овладяване на глобалната криза от гледна точка на Балканите“ президентът Росен Плевнелиев постави акцент върху перспективите и решенията за по-бързо следкризисно възстановяване на страните от Югоизточна Европа. Според държавния глава, кризата още веднъж е показала взаимната зависимост на икономиките в региона. „Когато ресурсите са ограничени, нуждата от регионално сътрудничество става още по-очевидна“, подчерта президентът, който отново апелира в общ регионален приоритет да се превърнат търговията, както и изграждането на модерна транспортна и енергийна инфраструктура.  

Взаимната зависимост и свързаността на икономиките създават условия за нова фаза на интеграция и на Балканите тя вече се случва. „Един от уроците на кризата, които научихме, е, че ако започнем да мислим, да действаме и да работим заедно като регион, можем да променим правилата на играта“, каза държавният глава.

Президентът отново заяви категоричната подкрепа на страната ни за европейската и евроатлантическа интеграция на страните от Западните Балкани. Росен Плевнелиев допълни обаче, че присъединяването към евроатлантическите структури не води автоматично до просперитет, до върховенство на закона и до демокрация - за тях трябва да се работи.

Кризата, с чиито последици се сблъскваме вече шест години, е възможност страните от региона да се поучат от допуснатите грешки. „Няма обаче бързи и лесни решения и готови рецепти за решаването на проблемите“, коментира Росен Плевнелиев. „Да премахнем стените и ограниченията, да свързваме и да интегрираме нашите народи, култури и икономики – това е, което трябва да правим и ние вече го правим“, подчерта още българският президент на форума.  

Във Виена президентът Росен Плевнелиев ще разговаря с федералния президент на Австрия д-р Хайнц Фишер и ще присъства на церемонията по удостояването на председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу с годишната награда на Центъра за глобален диалог и сътрудничество.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Вицепрезидентът: Културата винаги ще има съществена роля за развитието на България въпреки опитите на мнозина да я пренебрегва

6 февруари 2025 | 19:07
Илияна Йотова беше гост на откриването на изложбата „Академията въ Княжество и Царство България“

Президентът Радев: Постигането на мир в региона е от ключово значение за многостранното икономическо сътрудничество в Черно море

6 февруари 2025 | 17:05
Това заяви президентът Румен Радев на среща днес на „Дондуков“ 2 с генералния секретар на Парламентарната асамблея на Черноморското икономическо сътрудничество (ПАЧИС) Асаф Хаджиев

Румен Радев: Вече 120 години Софийската духовна семинария възпитава млади българи в духовност и вяра и гради здрави обществени устои

5 февруари 2025 | 17:05
Държавният глава прие в президентската институция ученици и преподаватели от Софийската духовна семинария „Свети Йоан Рилски“

Румен Радев: Европа трябва да пристъпи към решаване на екзистенциалните въпроси за възстановяването на мира и гарантирането на своята сигурност

5 февруари 2025 | 16:04
Трудно е да се говори за конкурентоспособност, докато бушува война в сърцето на Европа, подчерта държавният глава при откриването на форум на списание „The Economist” в София

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки