НОВИНИ

Росен Плевнелиев: Ограничаването на държавните разходи в ЕС трябва да бъде съпроводено с мерки за икономически растеж

2012-05-09 12:15:00

Икономическият растеж не може да бъде купен с дългове, а трябва да бъде изработен, подчерта днес президентът Росен Плевнелиев в изказване пред студенти в Софийския университет. Заедно с европейския комисар за международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи Кристалина Георгиева, държавният глава откри публична дискусия на тема „Изчерпан ли е европейският проект”, която се провежда по повод 9 май - Денят на Европа.

Според държавния глава, ограничаването на държавните разходи трябва да бъде съпроводено с мерки за икономически растеж и за намаляване на безработицата, повишаване на производителността на труда и на конкурентоспособността. Президентът посочи, че няма лесни решения в условията на криза, но всяка една реформа за подобряване на бизнес средата, в подкрепа на малкия и средния бизнес и всяко действие за намаляване на младежката безработица със сигурност ще доведат до успех. „Решението не е Европа на две или три скорости, а Европа на солидарността и отговорността”, категоричен беше Росен Плевнелиев.

Кризата може да бъде преодоляна единствено с решителност и кураж, допълни президентът. Въпросът е как да превърнем Европа във водеща политическа, икономическа, научна и технологична глобална сила. Единствено единни в своето многообразие държавите от ЕС могат да бъдат фактор на световната сцена, редом с най-големите световни играчи, подчерта още президентът пред студентите.

„Европа без граници е сърцето на европейската идея и съм убеден, че България, че страната ни е способна да защитава външната граница на Европейския съюз съгласно европейските стандарти”, каза още президентът Росен Плевнелиев. Пред медиите държавният глава коментира, че страната ни трябва да проведе още много реформи като отговорен член на Европейския съюз. „Трябва да доведем докрай усещането на гражданите и на българското общество за справедливост и за работеща правораздавателна система”, изтъкна президентът. България трябва да подобри средата за правене на бизнес и да увеличи инвестициите в иновации и знание, но може да даде и урок на другите държави в ЕС по финансова стабилност и нисък държавен дълг, допълни пред медиите Росен Плевнелиев.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Вицепрезидентът Йотова беше удостоена със званието „почетен жител“ на Стар Бешенов

8 септември 2025 | 18:06
Румънската община е известна като столицата на банатските българи

Румен Радев: В условията на влошена среда на сигурност модернизацията на Българската армия допринася за колективната отбрана на НАТО в региона

8 септември 2025 | 18:06
Свързаността между страните в Югоизточна Европа е важна не само за тяхното икономическо развитие, но е и фактор на колективната сигурност на НАТО в региона, подчерта президентът по време на среща с заместник-генералния секретар на НАТО Радмила Шекеринска

Илияна Йотова откри учебната година в Стар Бешенов в най-старото създадено от българи училище в чужбина

8 септември 2025 | 17:05
Теоретичният лицей „Св. св. Кирил и Методий“, който чества 280-и юбилей, беше удостоен с плакета на вицепрезидента

Държавният глава: Съединението е триумф на народната воля над цинизма на великите сили и победа на дръзките над конформистите

6 септември 2025 | 21:09
Скъпо сме плащали в миналото за унизителното разбиране, че от нас нищо не зависело и съдбата ни се решавала другаде, подчерта президентът Румен Радев в словото си при тържественото отбелязване в Пловдив на 140-ата годишнина от Съединението на България

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки