НОВИНИ

Вицепрезидентът Маргарита Попова в БАН, където даде начало на Националното честване на 135 години от рождението на академик Михаил Арнаудов

Маргарита Попова: Без обединение и уважение към закона няма да можем да подредим държавата си

2013-11-04 12:04:00
За обединение около националната идея призова днес вицепрезидентът Маргарита Попова, която даде в Българската академия на науките начало на честванията на 135 години от рождението на големия хуманитарист акад. Михаил Арнаудов.

„Днес повече от всякога имаме нужда от консолидация, от уважение на закона, от просветени и смели хора, които могат да надскочат партийния си ръст и да погледнат малко по-далеч от днешния ден. Без това няма да можем да успокоим народа си и да подредим държавата такава, каквато я искат младите хора“, каза Маргарита Попова, която е патрон на отбелязването на годишнината.

Вицепрезидентът припомни идеалите, изповядвани от големия учен, хуманитарист, общественик и политик Михаил Арнаудов. „Къде сме днес, каква е посоката, какъв е националният ни идеал? Къде са лидерите на политически партии, които трябва да излязат и да говорят пред народа и пред нацията, уверено, смело, но и вещо и грамотно, за посоката, която трябва да следва народът и нацията ни днес“, попита Маргарита Попова, която призова също така за повече усилия в подкрепа на демокрацията у нас.

В словото си по случай годишнината от рождението на Михаил Арнаудов Маргарита Попова очерта част от неговата мащабна научна дейност, като открои значимите му изследвания върху възрожденската ни литература и култура, народното творчество, както и в областите на психологията, социологията и историята.

„Изследванията на акад. Арнаудов носят посланието на гражданин, усетил горчивия вкус при отстояване на собственото си достойнство и чест, но съхранил дълбоко възрожденското у себе си, като култура на духа, традиция, памет и завет", заяви още Маргарита Попова, която определи големия български хуманитарист като „мощна творческа фигура, неповторена в българската наука“. 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът: Докато правосъдната система продължава да е обвързана с политически влияния, българите няма да дочакат справедливост

21 април 2026 | 18:06
От съдебната власт зависи стабилността и на другите институции и тяхната легитимност пред гражданите, заяви президентът Илияна Йотова на тържественото събрание на Съюза на юристите в България, с което се отбелязват Денят на Конституцията и професионалният празник на юриста.

Президентът: Очаквам най-накрая в България да има сериозна и добре обмислена съдебна реформа

21 април 2026 | 16:04
Президентът отново заяви, че е най-вероятно да свика първото заседание на Народното събрание в сряда или четвъртък другата седмица.

Президентът Илияна Йотова: Априлското въстание е израз на неутолимата жажда за свобода на народ, който пет века в робство не забравя езика и името си

20 април 2026 | 19:07
Държавният глава откри изложбата „За свободата на един народ“ по повод 150-годишнината от Априлското въстание

Президентът: Поздравявам всички българи, които повярваха, че са по-силни от купения вот и търговията с влияние

20 април 2026 | 19:07
Илияна Йотова изрази надежда прокуратурата да се задейства по представените сигнали от МВР за партии, които купуват гласове

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки