НОВИНИ

Президентът Росен Плевнелиев и вицепрезидентът на Социалистическата република Нгуен Тхи Зоан на концерт на ансамбъла „Мистерията на българските гласове Президентът Росен Плевнелиев и вицепрезидентът на Социалистическата република Нгуен Тхи Зоан на концерт на ансамбъла „Мистерията на българските гласове   Президентът Росен Плевнелиев и вицепрезидентът на Виетнам Нгуен Тхи Зоан   Президентът Росен Плевнелиев и вицепрезидентът на Виетнам Нгуен Тхи Зоан Президентът Росен Плевнелиев поздрави ансамбъла „Мистерията на българските гласове Президентът Росен Плевнелиев на среща с виетнамски граждани, учили и работили в България, и с българи във Виетнам

Президентът в Ханой: Специалните отношения между България и Виетнам трябва да бъдат запазени

2013-10-29 17:36:00
С повече от 100 виетнамски граждани, учили и работили в България, и с българи във Виетнам се срещнаха президентът Росен Плевнелиев и вицепрезидентът на Социалистическата република Нгуен Тхи Зоан. Двамата присъстваха и на концерт на ансамбъла „Мистерията на българските гласове“, изнесен пред виетнамска публика в рамките на държавното посещение на президента Плевнелиев в азиатската държава.

„Високо ценим постиженията и обичта ви към България, вие сте естествен мост между двете страни и двата народа и фундамент, върху който да издигнем отношенията ни на ново, стратегическо равнище“, обърна се държавният глава в приветствието си към гостите на срещата, организирана от Виетнамско-българското дружество за приятелство в Ханой. Президентът припомни, че България винаги е подкрепяла Виетнам както в борбата му за независимост, така и днес – в период на модернизация и развитие. България е и сред първите държави, установили преди 63 години дипломатически отношения с Виетнам.

Росен Плевнелиев увери сънародниците ни в Ханой и виетнамците, учили и работили в страната ни в близкото минало, че всеки техен проект ще намери подкрепата на Президентската институция и на българската държава. 

Президентът заяви още, че доверието е в основата на успеха и на всяко развитие и специалните отношения между България и Виетнам трябва да бъдат запазени. 

Вицепрезидентът Нгуен Тхи Зоан, която е възпитаник на българския Университет за национално и световно стопанство, изрази благодарността си към България и към българския народ за подкрепата в годините на виетнамската борба за независимост, включително чрез подготовката на ценни кадри. „Това са десетки хиляди квалифицирани специалисти, някои от които заеха ключови позиции във Виетнам“, каза вицепрезидентът.

По-рано президентът Росен Плевнелиев и вицепрезидентът Нгуен Тхи Зоан обсъдиха възможностите за ускоряване на сътрудничеството в образователната сфера между двете страни. Двамата са споделили мнението за необходимостта да бъде увеличен обменът на студенти, особено в инженерни специалности.

На 30 октомври президентът Росен Плевнелиев ще бъде в Хо Ши Мин, където ще се проведе виетнамско-български бизнес форум. Участие във форума се очаква да вземат повече от 30 представители на българския бизнес. 
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Политиката на разширяване на ЕС, основана на собствените заслуги, остава стратегически приоритет за Европейския парламент, заявява в писмо до президента Румен Радев председателят на ЕП Роберта Мецола

11 July 2025 | 17:05
Роберта Мецола изразява признателност за последователната подкрепа и силно застъпничество на България за присъединяване на страните от Западните Балкани към ЕС

Румен Радев: Учудвам се защо властимащите не слязат долу на улицата да празнуват присъединяването към еврозоната с българите, а ги хокат от екрана

11 July 2025 | 15:03
Правителството бърза да се хвали и да проси поздравления за еврото, защото знае истината за дупката в бюджета и че не успява да овладее цените, заяви държавният глава пред журналисти

Президентът Румен Радев: Албания е позитивен пример в процеса на европейска интеграция, постигнат със собствени усилия и осъществени реформи

10 July 2025 | 19:07
Българското национално малцинство е отлично интегрирано в албанското общество и е активен фактор в развитието на приятелските отношения, които споделяме с Албания, подчерта президентът Радев на среща с председателя на парламента Елиса Спиропали

Вицепрезидентът: Работи в братски сговор със съединени сили – този завет на Вазов ни е нужен днес

10 July 2025 | 10:10
Илияна Йотова беше гост на честванията в Сопот на 175-годишнината от рождението на патриарха на българската литература

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки