НОВИНИ

Росен Плевнелиев: България ще затвърди позициите си на регионален център в автомобилната индустрия

2013-10-08 11:35:00

България да разшири позициите си в производството на автомобилни компоненти и да се превърне в стратегически регионален център на автомобилната индустрия за Югоизточна Европа. За това призова днес президентът Росен Плевнелиев, който откри Международната автомобилна конференция 2013 г. в „София Ивент Център“.

Във форума, който се провежда под патронажа на държавния глава, участват висши мениджъри от Европа и Азия, експерти от автомобилната индустрия, доставчици, представители на изпълнителната и на местните власти, които обсъдиха перспективите за инвестиции и за изграждането на производствени мощности за автомобилни части и аксесоари в България.

„Автомобилната индустрия е доказала своя принос за икономическата стабилност и просперитет. Днес ЕС е най-големият производител на автомобили в света, а това е и секторът с най-големи инвестиции за развойна и научна дейност, което е от ключово значение за развитието на човешкия капитал“, подчерта в изказването си държавният глава. Затова президентът очаква инвеститорите в страната ни да бъдат насърчени да разширят изградените вече производствени мощности и да бъдат привлечени нови компании.

„Постигнатото от България се признава и днес във всеки осем от десет автомобила в Европа има технически компоненти, произведени в България“, посочи Росен Плевнелиев. Същевременно, работещите у нас 140 компании за производство на автомобилни компоненти са доставчици на водещите марки в света, което гарантира устойчивост в развитието на този сектор,  каза още президентът.
 
Държавният глава припомни, че през 80-те години на ХХ век България беше една от индустриално развитите държави и това се дължи и на добрата работа на техническите университети у нас. Според Росен Плевнелиев държавата трябва да се ангажира с подготовката на кадри за автомобилното производство, включително и чрез приемането на Закон за средното професионално образование. В момента в този сектор в България работят над 15 000 души, а прогнозите са в следващите пет години техният брой да се удвои.

За развитието на автомобилната индустрия у нас ще допринесе и реализацията на проекта "Автопарк България", който предстои да бъде изграден в индустриалната зона на град Видин. Заявен е сериозен инвестиционен интерес към този проект, който най-добре илюстрира амбициите на България да привлече още от водещите автомобилни марки в Европа да изградят свои производствени мощности у нас, каза още президентът Росен Плевнелиев.
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Румен Радев обсъди с ръководството на Асоциацията на банките в България готовността на банковия сектор за въвеждане на еврото

22 декември 2025 | 15:03
Готовността на банковия сектор за въвеждане на еврото от 1 януари 2026 г. обсъди държавният глава Румен Радев на среща в президентската институция с ръководството на Асоциацията на банките в България. В срещата участва и вицепрезидентът Илияна Йотова.

Илияна Йотова в Сухиндол: Местната власт е стабилна, с отговорно и държавническо поведение

19 декември 2025 | 18:06
Вицепрезидентът беше гост на честването на 55-годишнината от обявяването на Сухиндол за град

Вицепрезидентът: Виждам у хората голямо желание със своя глас да променят управлението в България

19 декември 2025 | 18:06
Не бива да превръщаме институциите в места, които работят за нечии лични интереси или против други личности, категорична е Илияна Йотова

Държавният глава ще връчи първия мандат за съставяне на правителство след Нова Година

19 декември 2025 | 12:12
Крайно непочтено и наивно е да обвиняваш и да наказваш финансово хората на протеста с надеждата да ги настроиш срещу своите политически опоненти, заяви президентът Радев

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки