НОВИНИ

Президентът Росен Плевнелиев откри учебната година в Националния военен университет „Васил Левски“ във Велико Търново

2013-10-07 12:46:00

Държавният глава и Върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Росен Плевнелиев даде начало на новата академична година в Националния военен университет „Васил Левски” във Велико Търново.

„Мисията на Националния военен университет днес е да изгражда личности, възпитани в дух на родолюбие, дълг и чест, военни и цивилни ръководители с формирани лидерски качества, способни да развиват и прилагат научни знания, да управляват обществени и специални структури в мирно време и в условията на кризи, както и да участват в национални и многонационални проекти за поддържане на сигурността, за опазване на мира и за развитие на обществото“, заяви президентът в приветствието си към, по думите му, бъдещите военни и граждански лидери на България.

Росен Плевнелиев подчерта изключително важната роля на Националния военен университет, като най-голямата национална институция за висше военно образование в България за квалификация и за провеждане на научноизследователската и иновационна дейност по въпросите на националната сигурност и отбраната на страната. Особено ценен е приносът на университета за повишаване на подготовката на кадри за участие в мироопазващи операции и изследване на опита, допълни държавният глава.    

Президентът пожела на курсантите здраве, лично щастие и спокойствие, както и бъдещи успехи в изпълнение на възложените им задачи.

По повод 135 години от създаването му и във връзка със значимия принос във военното образование, в изграждането на българските Въоръжени сили и при формирането и развитието на съвременния облик на българското висше образование, Росен Плевнелиев удостои Националния военен университет с Почетния знак на Държавния глава на Република България.

На тържествената академична клетва присъстваха зам.-министърът на отбраната Иван Иванов, ректорът на университета бригаден генерал Цветан Харизанов, народни представители, кметът на Община Велико Търново Даниел Панов. Великотърновският митрополит Григорий благослови новоприетите курсанти и военнослужещи.

Президентът Росен Плевнелиев се поклони в параклиса „Свети Седмочисленици” и се запозна с възможностите, които предоставя учебно-материалната база на висшето военно училище. Държавният глава наблюдава демонстрации на полоса за специални тактически действия, занятие по алпийска подготовка, симулатор за стрелба с леко стрелково оръжие, дейност в Тактически оперативен център. В присъствието на президента бяха открити нови кабинети за изучаване на оръжейни и на оптикоелектронни системи.
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Йотова: Никоя победа не е потребна, ако след нея няма възход на народа и културата. Никое поражение не е съдбовно, когато пазим вярата и съвестта си

24 май 2026 | 13:01
Слово на държавния глава по повод Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност

Президентът Илияна Йотова: Държавата трябва да бъде гарант за опазването и развитието на животновъдството и земеделието

22 май 2026 | 15:03
Държавният глава приветства участниците и гостите на XIV Национален събор на овцевъдите в България

Илияна Йотова: Устойчиво развитие се постига с работещи институции, прозрачни правила и доверие между държавата и бизнеса

21 май 2026 | 19:07
Държавният глава участва в откриването на Стратегическия финансов форум в София

Президентът Йотова в Пазарджик: България е богата със славна история, амбиции и таланти, трябва да се сплотим и в общност

21 май 2026 | 13:01
Това заяви президентът Илияна Йотова в приветствието си към жителите и гостите на Пазарджик. Днес – в деня на светите равноапостоли Константин и Елена, градът отбелязва тържествено своя празник.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки