НОВИНИ

Президентите Плевнелиев и Николич насърчиха фирмите от България и Сърбия да работят заедно за повече инвестиции

2013-09-18 17:37:00

Президентите на България и на Сърбия Росен Плевнелиев и Томислав Николич насърчиха бизнеса от двете страни да разшири сътрудничеството си за повече инвестиции и за повече съвместни производства. Двамата държавни глави откриха съвместен българо-сръбски бизнес форум в Българската търговско-промишлена палата с участието на повече от 100 български и сръбски компании.

Рискът е все по-малък, а перспективите – все по-големи, заяви президентът Плевнелиев в приветствието си към участниците във форума и призова представителите на бизнеса от двете страни да мислят не само локално, но и регионално. „Само заедно можем да привлечем нови инвестиции“, подчерта държавният глава. Той призова сръбския бизнес за повече активност и очерта предимствата на достъпа до българските Черноморски пристанища, както и все по-големия брой на сръбските туристи в българските курорти.

Двамата президенти изтъкнаха високия потенциал на двустранните търговско-икономически отношения, предпоставка за които е приятелството между двата народа и общият им европейски път. Според българския държавен глава, европейската интеграция на Сърбия ще насърчи още повече контактите и ще подобри взаимодействието между българските и сръбските фирми.

Росен Плевнелиев и Томислав Николич призоваха да бъде ускорена работата по общите инфраструктурни обекти, сред които са магистралата София-Ниш, интерконекторната газова връзка между България и Сърбия, откриването на нови гранични пунктове.

Нови възможности за ускоряване на свързаността между двете страни предоставят също така Програмата за трансгранично сътрудничество между България и Сърбия, разработването на общи проекти по Дунавската стратегия на ЕС, участието в общоевропейски и регионални проекти, както и изграждането на културни центрове на двете страни в София и в Белград.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Йотова обсъди с български евродепутати необходимостта от активно отстояване на всички нива на българската позиция за Северна Македония

3 април 2026 | 16:04
Участниците в срещата бяха категорични, че България със самочувствието на пълноправен член на Европейския съюз трябва да отстоява своята силна позиция и да настоява за изпълнението от страна на Скопие на френското предложение от 2022 г.

Президентът: Подкрепата за земеделските производители трябва да е приоритет чрез всеобхватни мерки, за да се избегне инфлация при основните стоки

2 април 2026 | 16:04
Земеделието е сред най-пострадалите сектори от кризата в Близкия изток заради увеличените цени на горивата и използваните суровини, затова държавните мерки трябва да са всеобхватни и с фокус върху подкрепа за българските производители.

Президентът Илияна Йотова удостои с висше офицерско звание полковник Атанас Георгиев

2 април 2026 | 14:02
Новите звание и назначение са признание за Вашите командирски качества и положените дългогодишни усилия за развитието на Сухопътните войски, заяви държавният глава в приветствието си

Президентът: За успешен туристически сезон трябва да представим България като сигурна дестинация с конкурентни цени

2 април 2026 | 12:12
Илияна Йотова проведе среща със служебния министър на туризма Ирена Георгиева и екипа й

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки