НОВИНИ

Росен Плевнелиев: България ще бъде друга държава, ако въведе електронното управление до две години

2013-09-12 17:27:00

България и Естония имат общи позиции и интереси по отношение на Кохезионната политика на Европейския съюз, мерките за насърчаване на иновациите, както и за либерализацията на енергийните пазари и диверсификацията на енергоизточниците в съответствие с изискванията на Третия либерализационен енергиен пакет на ЕС. Темите бяха във фокуса на разговорите между българския президент Росен Плевнелиев и естонския му колега Тоомас Илвес по време на първия ден от официалното посещение на българския държавен глава в Талин.

„Имаме общи идеи и визия за дългосрочното планиране в ЕС до 2020 година. И двете държави считат, че има необходимост от специални програми за слаборазвитите европейски региони и разчитат на подкрепата на европейската Кохезионна политика за развитие на инфраструктурата“, коментира президентът Росен Плевнелиев.

Основен акцент в посещението на държавния глава е опитът на балтийската държава в областта на предоставянето на електронни услуги за гражданите и за бизнеса. Според президента Илвес успехът на Естония, която е сред лидерите в областта на електронното управление, се дължи на фокуса и на политическата воля за реализацията на този приоритет. Ясно е посочена и институцията, която пряко отговаря за неговото изпълнение.

Естония да бъде партньор на България при въвеждането на електронни услуги за гражданите, са се договорили двамата президенти.

„Ако България успее да гарантира европейско финансиране за въвеждане на електронното правителство в България през периода 2014-2020 г., с нашите естонски приятели можем буквално за година и половина да постигнем чудеса“, заяви президентът след срещата си с естонския си колега. „Необходимо е смело решение - ако въведем електронното правителство до две години, България ще бъде друга държава“, подчерта още Росен Плевнелиев.            
 
Двамата президенти посочиха важността на предстоящата Среща на върха по Източното партньорство на ЕС във Вилнюс през ноември т.г. и потвърдиха подкрепата си за подписването на Споразумение за асоцииране с Украйна и с другите страни от процеса.

Обсъдено беше също така разширяването на Европейския съюз със страните от Западните Балкани. Президентът Росен Плевнелиев отново изтъкна  българската подкрепа за европейската интеграция на Сърбия и на другите държави от Западните Балкани. Според българския държавен глава, след приемането на Хърватия в Съюза Балканите имат нужда от нов положителен пример.

България и Естония споделят и необходимостта от политика на фискална дисциплина, запазването на ниски бюджетни дефицити и равнища на държавния дълг, стана ясно още по време на срещата на двамата президенти.

Търговският оборот между България и Естония бележи ръст през последните години, но съществува много по-голям потенциал, коментираха по време на срещата си президентът Росен Плевнелиев и министър-председателят на Естония Андрус Ансип. Двамата обсъдиха проекта за свързване на Балтийските и Черноморските пристанища с жп линия чрез използване на новия Инструмент за свързаност на Европа. Обсъдени бяха възможностите за увеличаване на двустранния туристически поток и за откриването на директни полети между България и Естония, особено през летния туристически сезон.

Президентът Илвес и премиерът Ансип потвърдиха подкрепата си за приемането на България в Шенгенското пространство.

Държавният глава разговаря и с председателя на естонския парламент Ене Ергма и посети Академията за електронно управление в Талин.
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Илияна Йотова: Устойчиво развитие се постига с работещи институции, прозрачни правила и доверие между държавата и бизнеса

21 май 2026 | 19:07
Държавният глава участва в откриването на Стратегическия финансов форум в София

Президентът Йотова в Пазарджик: България е богата със славна история, амбиции и таланти, трябва да се сплотим и в общност

21 май 2026 | 13:01
Това заяви президентът Илияна Йотова в приветствието си към жителите и гостите на Пазарджик. Днес – в деня на светите равноапостоли Константин и Елена, градът отбелязва тържествено своя празник.

Президентът Йотова: До добри резултати ще доведе подходът на правителството да не залага в работата си на фойерверките и лозунгите

21 май 2026 | 12:12
В отговор на въпрос относно предложената от правителството административна реформа държавният глава подчерта, че тя не може да се прави на парче, със залпово действие, а трябва да бъде много сериозно обмислена, така че да не бъде блокирана администрацията.

В навечерието на 24 май Илияна Йотова посрещна в президентството ученици от 100 ОУ „Найден Геров“ в София

20 май 2026 | 14:02
В Гербовата зала на президентската институция държавният глава Илияна Йотова посрещна днес ученици от 3 клас на столичното 100 ОУ „Найден Геров“.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки