НОВИНИ

Държавният глава: Диалогът с гражданското общество легитимира политическите решения

2013-08-15 18:47:00

„Диалогът на институциите и представителите на политическите партии с гражданското общество е необходимост за легитимирането на предлаганите политически решения“, заяви днес президентът Росен Плевнелиев, който прие на „Дондуков“ 2 лидера на Движение България на гражданите Меглена Кунева и председателя на Демократи за силна България Радан Кънев. Срещата е част от инициираните в последния месец от държавния глава разговори с представители на политическите партии, с неправителствени организации, с общественици и интелектуалци, във връзка със ситуацията в страната.

Росен Плевнелиев бе категоричен, че с активното си гражданското поведение от месец февруари досега българското общество е дало ясен знак, че очаква промяна в отношението на политическите представители към държавността. Според президента отправените ключови послания към политиците са за прозрачност и за справедливост в работата на държавните институции. „Това е поуката от гражданските протести, която виждам аз и която напълно подкрепям“, заяви Росен Плевнелиев и подчерта, че ще продължи да отстоява независимостта на президентската институция и съхраняването й като фактор на стабилността и националното обединение.

Необходимостта от възстановяване на доверието на обществото в институциите беше подчертана и от Меглена Кунева и от Радан Кънев. Според лидера на Движение България на гражданите, време е да бъде преустановена практиката всяко правителство да търси удобния виновен в лицето на своите предшественици. Вместо това то трябва с действията си да доказва, че защитава интересите на обществото, както и доверието на европейските институции.

Лидерите на ДСБ и на ДБГ изразиха подкрепата си за позицията на държавния глава, че дадените обещания за прозрачност в управлението трябва да бъдат валидни и по отношение на публичните разходи. Президентът Росен Плевнелиев отново изрази надеждата си за провеждането на ефективен и по същество дебат в парламента по актуализацията на бюджета, който ще помогне българското общество да бъде информирано за какво ще се използва общественият финансов ресурс.

По време на срещата бяха разменени мнения за административната реформа и необходимостта от създаването на условия за изграждане на висококвалифицирани служители, чието кариерно развитие не е подвластно на промените в политическата власт.

Подчертана беше също така необходимостта от повишено внимание към условията за развитие на  малките и средните предприятия, които създават над 70% от работните места у нас.

Обсъдени бяха широк кръг от теми, сред които приоритетите, заложени в Стратегията „България 2020“, Договорът за партньорство с Европейската комисия, усвояването на средствата от Европейския съюз и други.
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Йотова отдаде почит пред барелефа на Левски в Монца

6 февруари 2026 | 16:04
В града живее втората по големина в Италия българска общност

Президентът към българските олимпийци: Цяла България е с вас

6 февруари 2026 | 11:11
Президентът Йотова е в Милано по покана на президента на Международния олимпийски комитет Кърсти Ковънтри за официалната церемония по откриването на Олимпиадата

Президентът: Държавата не може да спре да работи и служебният министър-председател трябва да е наясно с най-належащите проблеми пред страната

4 февруари 2026 | 14:02
Президентът Илияна Йотова се срещна с парламентарната група на „Има такъв народ“ в рамите на конституционната процедура по назначаване на служебно правителство

Президентът Йотова: Нуждаем се от спешни мерки срещу ценовия шок и в подкрепа на най-уязвимите хора

4 февруари 2026 | 12:12
Държавният глава се срещна с парламентарната група на „БСП – Обединена левица“ в рамите на конституционната процедура по назначаване на служебно правителство

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки