НОВИНИ

Държавният глава настоява за пълна проверка на дейността на енергийните дружества, включително чрез международен одит

2013-02-19 14:39:00


Партийното противопоставяне и протестите са част от демократичния процес, но държавническото отношение изисква от политиците не само способност да се вслушат в гласа на обществото, но и да направят така, че взиманите решения в енергетиката да служат не на лобистки интереси, а на гражданите. За мен е важно, отвъд лозунгите и призивите, да се чуят реалните аргументи – как искаме да развиваме енергетиката в България, какво искаме да постигнем, как ще го финансираме и как това ще се отрази на хората. Това заяви президентът Росен Плевнелиев пред журналисти в БТА. Държавният глава посети днес агенцията, участва в работата на редколегията и откри паметна плоча по повод 115-годишнината от нейното създаване.

Президентът Плевнелиев подчерта, че енергийният сектор в България е непрозрачен и в това се корени недоверието на обществото. Затова държавният глава настоява за пълна проверка на дейността на всички дружества в енергетиката у нас, включително и чрез международен одит. “Трябва да си даваме сметка, че от всеки платен лев за електроенергия, електроразпределителното предприятие получава между 6 и 9 стотинки и това поставя въпроса къде отива останалото”, запита Росен Плевнелиев. Поради това темата за осъществяването на контрол върху този сектор не може да се изчерпи единствено с въпроса за ЕРП-тата. Работата на ДКЕВР, БЕХ, НЕК и другите дружества по веригата също трябва да бъде обект на проверка, счита Росен Плевнелиев. 

Президентът напомни, че бъдещето на енергетиката у нас е в правото на хората да избират своя доставчик и в енергийната ефективност. “Това са реално постижими неща и именно така ще бъде намалена цената на електроенергията”, посочи Росен Плевнелиев. По думите му, когато политиците предлагат в енергийния сектор да бъдат вложени милиарди за реализацията на нови проекти, винаги трябва да се доказва, че политическите решения съвпадат с обществения интерес и полза. “Кои проекти в енергетиката днес са в интерес на хората и защо изразходването на 20 млрд. лева за нова атомна електроцентрала да е от по-голям интерес за обществото, в сравнение с възможността да бъдат инвестирани 2 млрд. лева в енергийна ефективност и така да бъде съхранен и жилищният фонд у нас”, запита Росен Плевнелиев.

Държавният глава отново изрази подкрепата си за искането на гражданите за справедливост, както и надежда, че протестите ще продължат да се провеждат съобразно демократичните ценности и принципите на правовата държава. “Прагматичният подход за решение на ситуацията е ясен – представители на протестиращите трябва да внесат своите предложения в парламента и след дебат да бъдат поети конкретни ангажименти”, каза президентът.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Румен Радев обсъди с ръководството на Асоциацията на банките в България готовността на банковия сектор за въвеждане на еврото

22 декември 2025 | 15:03
Готовността на банковия сектор за въвеждане на еврото от 1 януари 2026 г. обсъди държавният глава Румен Радев на среща в президентската институция с ръководството на Асоциацията на банките в България. В срещата участва и вицепрезидентът Илияна Йотова.

Илияна Йотова в Сухиндол: Местната власт е стабилна, с отговорно и държавническо поведение

19 декември 2025 | 18:06
Вицепрезидентът беше гост на честването на 55-годишнината от обявяването на Сухиндол за град

Вицепрезидентът: Виждам у хората голямо желание със своя глас да променят управлението в България

19 декември 2025 | 18:06
Не бива да превръщаме институциите в места, които работят за нечии лични интереси или против други личности, категорична е Илияна Йотова

Държавният глава ще връчи първия мандат за съставяне на правителство след Нова Година

19 декември 2025 | 12:12
Крайно непочтено и наивно е да обвиняваш и да наказваш финансово хората на протеста с надеждата да ги настроиш срещу своите политически опоненти, заяви президентът Радев

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки