Необходима е нова стратегия за българите в чужбина, според вицепрезидента Маргарита Попова
2012-03-22 11:30:00
Отношението на държавата към българите в чужбина трябва да се промени и да залегне в нова стратегия за сънародниците ни зад граница. Това коментира пред медии във Велико Търново вицепрезидентът Маргарита Попова. По думите й, в основата на работата с българите зад граница трябва да залегне както тяхното виждане за развитието на България, така и с какво те могат да помогнат и да рекламират страната си. За целта по-скоро е нужно да се подпомогне разгръщането на техните инициативи и да бъдат стимулирани да се върнат и да работят за родината си.
„На първо място трябва да научим повече за българите в чужбина, защото те са от различни поколения, емигрирали са по различни причини и са се интегрирали по различен начин”, допълни вицепрезидентът Маргарита Попова.
Друг основен акцент в една нова стратегия трябва да бъде откриването на повече български училища в чужбина и ще се работи много в тази посока, каза още Маргарита Попова.
Във Велико Търново вицепрезидентът участва в честванията по повод празника на града.
ОЩЕ ОТ НОВИНИ
24 ноември 2025 | 19:07
Възползвайки се от геостратегическото си положение, България и Грузия имат потенциал да задълбочат свързаността си в различни сфери като транспортния, енергийния, цифровия сектор, което ще допринесе за насърчаване на икономиката, инвестициите и просперитета региона на Черно море. Това заяви президентът Румен Радев, който проведе среща с председателя на парламента на Грузия Шалва Папуашвили.
24 ноември 2025 | 13:01
Бежанските и мигрантските потоци няма да стихнат, а в България липсва единна национална политика по тези въпроси. Необходима е и водеща институция, която да координира целия процес по интеграция. Хоризонталното разпиляване в много институции прави координацията помежду им много трудна. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова на откриването в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ на кръгла маса „Ефективното социално включване на бежанци и мигранти в приемащите общества – акценти, предизвикателства, перспективи“.
24 ноември 2025 | 11:11
Има един елемент в бюджета, който най-малко се коментира, а той е изключително тревожен. Това е „обещанието“ за още 10 млрд. евро дълг. Очевидно, това е бюджет, който трябва да осигури някому изборите. В него няма никакви реформи, липсва визия за развитие на икономиката. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова пред журналисти. По думите й социалните елементи в бюджета трябва да бъдат свързани с развитието на икономиката, а не само да се изпразва хазната.
21 ноември 2025 | 20:08
Запазената марка на тартора на правителството, който тайно лети към Дубай с частен „Фалкон“, е да съсипва и разпродава всичко, до което се докосне, заяви Румен Радев