НОВИНИ

Президентът Росен Плевнелиев се срещна с българските атлети от Световните зимни игри „Спешъл Олимпикс” и с техните ръководители

Росен Плевнелиев: Институциите да подкрепят Декларацията за достъп до спорт на хората с интелектуални затруднения

2013-02-07 13:59:00

Надявам се всички институции да подкрепят Декларацията за достъп до спорт, чрез което да се разшири и да се гарантира възможността на хората с интелектуални затруднения да спортуват целогодишно. Това заяви президентът Росен Плевнелиев на среща с българските атлети, участници в Световните зимни игри „Спешъл олимпикс”, с техните ръководители и с организаторите на Игрите за България. Шестима атлети с интелектуални затруднения на възраст от 9 до 37 години представиха страната ни на десетото издание на Световните зимни игри, което се проведе от 29 януари до 5 февруари в Пьонгчанг, Южна Корея.

Александър Кенанов, Златина Дерменджиева, Симона Костова, Янко Апостолов, Генадий Стоицов и Бенита Петрова донесоха на България шест златни, един сребърен и два бронзови медала в пет дисциплини.

„Всеки има своя талант, но трябва да получи възможност да успее и да се развива”, каза още държавният глава. Световните зимни игри „Спешъл олимпикс” насърчават спорта за деца с увреждания като подход за социално включване, подчерта държавният глава. „Вие сте пример за подражание заради силата на духа си и заради високия морал, на който целият свят се възхити”, обърна се президентът към атлетите. По думите на държавния глава, българските атлети показаха, че независимо от даденостите и възможностите си, всеки може да бъде за пример, да успее и да бъде повод за гордост.
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Илияна Йотова: Държавата трябва да бъде гарант за опазването и развитието на животновъдството и земеделието

22 май 2026 | 15:03
Държавният глава приветства участниците и гостите на XIV Национален събор на овцевъдите в България

Илияна Йотова: Устойчиво развитие се постига с работещи институции, прозрачни правила и доверие между държавата и бизнеса

21 май 2026 | 19:07
Държавният глава участва в откриването на Стратегическия финансов форум в София

Президентът Йотова в Пазарджик: България е богата със славна история, амбиции и таланти, трябва да се сплотим и в общност

21 май 2026 | 13:01
Това заяви президентът Илияна Йотова в приветствието си към жителите и гостите на Пазарджик. Днес – в деня на светите равноапостоли Константин и Елена, градът отбелязва тържествено своя празник.

Президентът Йотова: До добри резултати ще доведе подходът на правителството да не залага в работата си на фойерверките и лозунгите

21 май 2026 | 12:12
В отговор на въпрос относно предложената от правителството административна реформа държавният глава подчерта, че тя не може да се прави на парче, със залпово действие, а трябва да бъде много сериозно обмислена, така че да не бъде блокирана администрацията.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки