НОВИНИ

Интеграцията на страните от Западните Балкани в ЕС е гаранция за стабилността в Европа

2013-02-06 12:15:00

Завършването на процеса на европейска и евроатлантическа интеграция ще бъде успех не само за страните от региона на Западните Балкани, но и ще има своя позитивен ефект за стабилността на Европа. Това бе позицията, около която се обединиха президентът Росен Плевнелиев и председателят на парламента на Албания Йозефина Топали, които се срещнаха днес на “Дондуков” 2.

Държавният глава подчерта, че България ще продължи да споделя своя опит в процеса на европейска интеграция с държавите от Западните Балкани. Росен Плевнелиев потвърди и подкрепата си за реформите в Албания, чието успешно завършване ще позволи на страната да получи статут на кандидат-член на ЕС. “През изминалите двадесет години България се утвърди като фактор на мира и стабилността в региона. Днес страната Ви активно подпомага държавите от Западните Балкани в процеса на европейска интеграция, за което сме изключително признателни”, заяви Йозефина Топали. Обща бе оценката, че предстоящото присъединяване на Хърватия към ЕС през тази година представлява несъмнен успех за Югоизточна Европа, както и стимул за държавите от Западните Балкани да продължат с предприетите реформи за постигане на пълноправно членство в Съюза.

Реализацията на проектите за развитие на регионалната транспортна инфраструктура и свързването на страните от Югоизточна Европа ще има общ позитивен ефект както по отношение на търговско-икономическото сътрудничество, така и на взаимните инвестиции, бе отбелязано по време на срещата. Президентът Росен Плевнелиев отново подчерта необходимостта от ускореното завършване на проектите в рамките на Транспортен коридор 8 и отбеляза предстоящото завършване на автомагистрала “Тракия”, както и реконструкцията на железопътната линия София-Бургас през 2013-2014 г. Йозефина Топали призова за повече европейски инвестиции в подобни проекти, които ще допринесат за промяна на облика на региона.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът: Няма как да имаме бюджет с реформи тази година, защото плащаме стари сметки

25 юли 2026 | 11:11
Илияна Йотова подчерта, че има уверенията на премиера Румен Радев, че следващата година един от най-големите приоритети ще бъде детската болница.

Президентът: България има много възможности – трябва ни по-голяма амбиция и самочувствие

25 юли 2026 | 11:11
"Трябва да намерим баланс между институциите, политиците, гражданското общество и този баланс да бъде най-здравата основа, върху която можем да градим успеха на България и да си защитаваме интересите навън“, посочи Илияна Йотова

Президентът: България има нужда от самоличност – да отстоява себе си на европейско и световно ниво

25 юли 2026 | 11:11
България не е страна в конфликта в Близкия изток. Българското правителство постъпи честно и пое своята отговорност с решението за приемане на американски самолети-цистерни в авиобаза „Безмер“, заяви Илияна Йотова

Държавният глава Илияна Йотова проведе среща с европейския комисар Екатерина Захариева

23 юли 2026 | 14:02
По време на разговора беше обсъдена Многогодишната финансова рамка на Европейския съюз за периода 2028-2034 г.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЧЛЕН НА КПК

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЦИК

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки