НОВИНИ

Президентът: Трябва да се гарантира устойчивост на прехода към изграждане на зелена икономика

2022-06-10 14:28:00

Преходът към изграждане на зелена икономика е огромна възможност за дълбока модернизация на нашето общество, но е изключително важно да се гарантира устойчивост на този процес. Това заяви президентът Румен Радев, който откри международния форум „Зелената сделка – иновации, инвестиции и справедлив преход“. Мащабното събитие събра на едно място представители на институциите, европейски и български водещи експерти, представители на бизнеса и неправителствения сектор. Зелената сделка и значението й за българското общество и икономиката бяха във фокуса на разговорите по време на форума.

В приветствието си към участниците във форума президентът Радев посочи, че в условията на остро геополитическо противопоставяне, безпрецедентна енергийна, икономическа и социална криза и галопираща инфлация, дебатът за Зелената сделка надхвърля измеренията на разговорите за зеления преход, чистата околна среда, кръговата икономика, съхранението на биоразнообразието, привличането на инвестиции и иновации в тази област.

Преходът към изграждане на зелена икономика е огромна възможност за дълбока модернизация на нашето общество, но е изключително важно да се гарантира устойчивост на този процес, подчерта президентът. Румен Радев посочи основните рискове пред зеления преход. На първо място той открои риска от високата скорост в стремежа за бързо постигане на чиста енергия. По думите му отказването от базови енергийни мощности –въглища, ядрена енергия и газ, не трябва да става без наличието на ясни, технологично обосновани и финансово рационални решения на най-големия проблем – съхраняването на енергия. „Ако ние минем на 100% енергия от възобновяеми източници, без да сме решили проблема за нейното съхранение, това е най-сигурният път за катастрофа на тази красива и необходима идея“, заяви Радев. По думите му този, който успее да постигне финансово рационално и технологично изпълнимо решение за съхраняване на енергията, държи ключът към бъдещето.

Според държавния глава част от законодателните инициативи в пакета „Fit for 55“, които целят да доближат държавите-членки до целта на ЕС за намаляване на нетните емисии на парникови газове, са твърде амбициозни за страната ни. Не трябва да се допуска допълнително затрудняване на веригата на доставки и прекомерно оскъпяване на транспортната услуга, защото по този начин не само европейската икономика ще загуби своята конкурентоспособност, но това би довело до непоносимо оскъпяване на всички стоки и услуги, които потребяваме.

„Базата на всяка една икономика е  наличието на надеждна, достъпна и евтина енергия, а гаранцията за всички бъдещи успехи са иновациите“, заяви президентът Радев.  Той изрази надежда, че амбициозният пакет по програмата „Хоризонт Европа“ от близо 100 млрд. евро за инвестиции в наука, технологии, иновации и образование, ще даде решителен импулс в тази посока. Инвестициите в образованието в научно-изследователската и развойна дейност  трябва да са стратегически национален приоритет

Не трябва да се пренебрегва и социалния риск, посочи държавният глава. „Ако наложим един и същи подход на всички държави членки, без да отчитаме националните особености на техните енергийни системи и икономики, рискуваме бедните да станат още по-бедни“, заяви президентът Радев. Не по-малко важен е и рискът от загуба на доверието на европейските граждани в зеления преход.

„Пътят, който трябва да извърви България в областта на енергийния микс и цялостната социална и икономическа трансформация, е дълъг и труден. Въпреки това в условията на безпрецедентна енергийна криза, българската енергийна система се оказа една от най-автономните и устойчивите, защото 50% от енергийния микс е от въглищни централи. Това е автономност, защото и ресурсите, и централите, и технологията, и хората – всички са български“, подчерта държавният глава. „Ние трябва да направим всичко възможно да запазим автономността на нашата енергийна система. Да се възползваме в максимална степен от нашите природни дадености и развитите технологии в областта на ядрената енергетика и от огромния капацитет на нашите научни разработки“, заяви президентът Радев.
Държавният глава призова за изработването на национална енергийна стратегия, която да обедини всички усилия и инструменти на страната и да задава ясни времеви срокове за изпълнение на справедлив и социално поносим  зелен преход.

Президентът Радев открои и въпроса за това дали България ще премине към съхраняването на енергията под формата на зелен водород. Зеленият водород е важен ключ към неутрална по отношение на климата икономика и България има всички предпоставки да стане водещ доставчик на зелен водород в Европа, подчерта държавният глава. Според президента чрез водорода България ще диверсифицира своя износ и така ще запази ролята си на доставчик на енергия, а чрез въвеждането на съпътстващи дейности на база на водородни технологии, България може да изпълни редица ключовите цели за развитие на икономика от нов тип: употреба на веригите за доставки на съществуващите сектори, увеличение на местното производство и развитие на нови промишлени сектори с висока добавена стойност.

„Възможностите са много, финансовите ресурси са ограничени. С всички предизвикателства, които стоят пред прехода към зелена енергия, ние трябва да бъдем честни и отговорни към своите граждани и бизнеса. Подходът за преодоляване на проблемите в зеления преход с още по-големи инвестиции в зелени политики е правилен, но крие своите рискове. Изходът е да обединим възможно по-бързо и по най-добрия начин нашият научно-технически потенциал, за да можем да намерим устойчиви финансови целесъобразни решения на големия проблем – как да съхраняваме енергия.  Това е отговорът за противодействие на бъдещи кризи и натам трябва да бъдат насочени нашите усилия“, обобщи държавният глава.

 

 

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Румен Радев наложи вето върху промени в Закона за насърчаване на инвестициите, които застрашават опазването на околната среда и създават риск за ощетяване на публичния интерес

29 април 2024 | 07:07
Без да оспорва необходимостта от ускоряване на изграждането на обектите със стратегическо значение, президентът връща за ново обсъждане в Народното събрание текстовете, чието прилагане би довело до намаляване на нивото на отговорност на администрацията за защита на живота и здравето на хората при изпълнението на мащабни проекти.

Вицепрезидентът: Социално-емоционалното обучение е важно за децата особено в условия на социално неравенство, насилие, противопоставяне

26 април 2024 | 15:03
Илияна Йотова откри конференцията „Овластяваме новото поколение“, на която беше представен за първи път доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие „Социални и емоционални умения за по-добър живот“

Държавният глава: Развитието на българската енергетика трябва да се основава не на стихийни решения, а на ясна стратегия за съхраняване на нейната автономност и независимост

25 април 2024 | 17:05
Политиката и законодателството следва да се правят със загриженост и отговорност към България, а не под натиска на протестите, заяви президентът по време на среща с представители на КНСБ и КТ „Подкрепа“

Президентът: Образованите млади хора на България дават надежда, че страната ни може да преодолее регионалните дисбаланси и социалните неравенства

25 април 2024 | 13:01
Държавният глава прие на „Дондуков“ 2 студенти от СУ „Св. Климент Охридски“

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки