НОВИНИ

Държавният глава: Транспортната, енергийна и дигитална свързаност между страните влияе върху стандарта на живот на техните граждани

2021-06-08 16:35:00

Трябва да използваме по-ефективно инструментите, които насърчават инвестициите и икономическия растеж, заяви Румен Радев на конференция, посветена на инициативата за регионална свързаност „Три морета“ 

 

Нивото на свързаност в транспорта, инфраструктурата и дигитализацията между държавите влияе върху качеството на живот на техните граждани. Именно в тези сфери са необходими усилия, за да догоним развитието на страните от Западна Европа. Това заяви президентът Румен Радев, който днес в София откри конференцията „Инициатива „Три морета“ - единство, иновации, свързаност“. В събитието участва вицепрезидентът Илияна Йотова, служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова, министърът на икономиката Кирил Петков, както и министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Георги Тодоров.

Държавният глава призова за много по-ефективно използване на инструментите, които насърчават инвестициите и икономическия растеж като Инициативата за регионална свързаност „Три морета“. Според президента, ускореното социално и икономическо сближаване с партньорите ни от Западна Европа е обща цел за страните от Източна Европа чрез усъвършенстване на транспортната, енергийна и дигитална свързаност в нашия регион.

Инвестиционният фонд на „Три морета“ вече финансира проекти в страните-участнички и това е важен знак и към партньори извън нейния географски обхват, стана ясно от думите на държавния глава. Заявен е интерес за сътрудничество от страна на Япония, Южна Корея, Великобритания и Катар. „Целта, която сме си поставили, е да привлечем интереса на бизнеса и инвестиционните фондове, за да бъде нашият регион все по-разпознаваем в световен мащаб“, заяви президентът. Държавният глава посочи също така, че мащабните проекти в областта на транспортната, енергийна и дигитална инфраструктура изискват огромни финансови средства, които следва да бъдат привлечени в Инвестиционния фонд.

Държавите-участнички в инициативата трябва да работят така, че наличните средства да бъдат изразходвани по най-добрия и интелигентен начин, за да носят добавена стойност, посочи Румен Радев. По думите му, най-важната свързаност е в областта на науката и образованието, която да обедини научния и изследователски потенциал на младите хора от Източна Европа, които заедно да търсят общи решения за бъдещето на региона. „Това е големият успех и този приоритет се добавя към инициативата по време на българското председателство“, подчерта президентът. На предстоящата среща на върха в София се очаква да бъде инициирано създаване на мрежа от образователни, иновативни и научно-изследователски организации в страните-участнички, което да стимулира привличането на инвестиции и разработката на нови технологии в Източна Европа.

Румен Радев открои и приноса на страната ни за разширяване на географския обхват на Инициативата „Три морета“. „Не можем да говорим за ефективност в  свързаността, докато има ограничения по оста Север-Юг, където тя е на-слабо развита“. В този смисъл включването на Гърция е от ключово значение, защото на границата между България и южната ѝ съседка се пресичат важни енергийни, транспортни и дигитални трасета“, заяви държавният глава.

Форумът „Инициатива „Три морета“ - единство, иновации, свързаност“ се състоя под патронажа на държавния глава в рамките на българското домакинство на регионалната инициатива за свързаност „Три морета“. Организатори са Институтът по транспортно строителство и инфраструктура, сдружение „Български форум по транспортна инфраструктура“ и Факултетът по транспортно строителство към УАСГ. В събитието взеха участие водещи експерти от транспортния и инфраструктурен сектор.

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Румен Радев наложи вето върху промени в Закона за насърчаване на инвестициите, които застрашават опазването на околната среда и създават риск за ощетяване на публичния интерес

29 април 2024 | 07:07
Без да оспорва необходимостта от ускоряване на изграждането на обектите със стратегическо значение, президентът връща за ново обсъждане в Народното събрание текстовете, чието прилагане би довело до намаляване на нивото на отговорност на администрацията за защита на живота и здравето на хората при изпълнението на мащабни проекти.

Вицепрезидентът: Социално-емоционалното обучение е важно за децата особено в условия на социално неравенство, насилие, противопоставяне

26 април 2024 | 15:03
Илияна Йотова откри конференцията „Овластяваме новото поколение“, на която беше представен за първи път доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие „Социални и емоционални умения за по-добър живот“

Държавният глава: Развитието на българската енергетика трябва да се основава не на стихийни решения, а на ясна стратегия за съхраняване на нейната автономност и независимост

25 април 2024 | 17:05
Политиката и законодателството следва да се правят със загриженост и отговорност към България, а не под натиска на протестите, заяви президентът по време на среща с представители на КНСБ и КТ „Подкрепа“

Президентът: Образованите млади хора на България дават надежда, че страната ни може да преодолее регионалните дисбаланси и социалните неравенства

25 април 2024 | 13:01
Държавният глава прие на „Дондуков“ 2 студенти от СУ „Св. Климент Охридски“

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки