НОВИНИ

Държавният глава Румен Радев: Най-важният рейтинг на едно правителство е благосъстоянието на гражданите

2019-12-11 19:55:00

Очаквам гражданското общество да осъзнае своята сила и не да моли, а да настоява и търси отговорност за спазването на закона и за зачитане на морала

Най-важният рейтинг на едно правителство не трябва да идва отвън. Най-важният рейтинг за едно правителство е благополучието и благосъстоянието на гражданите. Това заяви държавният глава Румен Радев в интервю за предаването „Лице в лице“ на бТВ. Президентът подчерта, че България не може да се осланя за своето икономическо развитие единствено на външни оценки и класации.

Когато премиерът с охота и възторг чете листчетата на кредитните агенции, неговите подчинени трябва да му кажат, че на сайтовете на Министерството на финансите и на Националния статистически институт има история, коментира Румен Радев. Президентът посочи, че България е имала и по-висок кредитен рейтинг – „ВВВ+“ от 2006 до 2008 г., а  през 2019 г. едва успява да възстанови кредитния си рейтинг от 2013 г.

„Премиерът Борисов сочи като голямо постижение борбата с дълга. Има резултати, ние снижаваме държавния дълг. През 2009 г. обаче, когато Борисов поема управлението, държавният дълг е по-малък от 10 милиарда лева, 13% от БВП. През 2016 г. дългът нараства три пъти в неговото управление и достига 28 милиарда лева. Днес излиза, че Борисов полага неистови усилия да ни спаси от Борисов, от провала в предишните му мандати, където този дълг е нараснал три пъти“, посочи държавният глава.

В отговор на въпрос за обвиненията на управляващите, че е „черноглед“ по отношение на икономическите резултати на правителството, Румен Радев заяви, че е реалист. „Не искам България да отива надолу, не искам България да катастрофира от самодоволство. България трябва да върви напред и нагоре“, подчерта държавният глава. Говоря амбициозно и така трябва да разсъждава всеки българин, добави Румен Радев. „Ние сме изостанали толкова много от другите източноевропейски държави, с които имахме равен старт, че трябва да направим много повече. И аз искам да направим повече. Но ако не кажем къде са проблемите, със самодоволство няма да ги решим“, коментира президентът.

„Въпросът за ефективното разследване на главния прокурор се постави още преди повече от десетилетие, но чак в залеза на своето управление премиерът Борисов даде предложение в тази посока – и то в типичния си стил: за 20 минути“, посочи още държавният глава по отношение на идеята на правителството за правосъдна реформа. Президентът допълни, че с интерес очаква дебатите в Народното събрание и мнението на народните представители.  Според него проблемът е много по-дълбок и няма да се реши с предложения законопроект.

„Неслучайно Венецианската комисия издаде препоръки за дълбоки институционални промени, нови правила и най-вече еволюция на политическата култура“, отбеляза президентът и добави, че очевидно това е непосилна задача за един презрял етап на управление. "Ще се възползвам от правото си на чл. 154 от Конституцията, където пише че президентът има инициативата да внася предложения за промени само в един закон и това е Конституцията", каза още Румен Радев.

Държавният глава отново подчерта, че българите ще заживеят достойно, когато възпитат политиците си да живеят само от заплата. По думите му има няколко инструмента, с които може да се постигне това - непримиримостта на гражданите, които да изискват институциите да работят в тяхна полза, а не в полза на партии и бизнес кръгове; свободата на медиите, разследващите журналисти, които да разобличават прегрешили политици; и най-важният инструмент - силни и независими съд, прокуратура и КПКОНПИ. Тези промени са комплексни, без тях няма как да ползваме този силен инструмент да се въведе ред в държавата, да има законност, справедливост, свободна среда за бизнеса, каза президентът Румен Радев.

„Очаквам гражданското общество да осъзнае своята сила и не да моли, а да настоява, да търси отговорност за спазването на закона, за зачитането на морала“, подчерта държавният глава и допълни, че разбира гражданите, които коленичиха пред президентската институция по време на протестите срещу избора на нов главен прокурор. Разбирам какво искаха да ми кажат, но не приемам такъв акт, няма нужда и никога не съм го търсил, допълни той.

По отношение на начина, по който се осъществява модернизацията на Въоръжените сили, държавният глава посочи, че ако кабинетът беше закупил „Грипен“ по начина, по който закупи Ф-16, пак щеше да е противник на такава сделка. „Това, което залагах като ръководител на тази група за Военновъздушните сили, е прозрачен, конкурентен и открит процес, процедура, която да избере най-доброто съотношение между качество и цена. За мен типът самолет няма значение, но българското правителството погази открития и честен конкурс, който да ни даде най-добрите условия“, заяви държавният глава по отношение на процедурата по закупуване на нов военен изтребител за нуждите на Българската армия.

Президентът припомни и позицията си от срещата на върха на НАТО в Лондон - договори за покупка на отбранителни системи да бъдат съпроводени със споразумения за индустриално сътрудничество и трансфер на технологии. Предложих и на президента Тръмп, когато купуваме от САЩ, да има много стабилна подкрепа от страна на американското правителство за индустриално сътрудничество и трансфер на технологии, за да няма тази икономическа бездна между отделните държави, коментира още държавният глава Румен Радев.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Вицепрезидентът в Първомай: Нуждаем се от сила и обединение, за да започнем големия разговор за бъдещето на България

1 май 2024 | 12:12
Илияна Йотова беше гост на празника на града и 51-ите Майски културни тържества

Президентът Румен Радев наложи вето върху промени в Закона за насърчаване на инвестициите, които застрашават опазването на околната среда и създават риск за ощетяване на публичния интерес

29 април 2024 | 07:07
Без да оспорва необходимостта от ускоряване на изграждането на обектите със стратегическо значение, президентът връща за ново обсъждане в Народното събрание текстовете, чието прилагане би довело до намаляване на нивото на отговорност на администрацията за защита на живота и здравето на хората при изпълнението на мащабни проекти.

Вицепрезидентът: Социално-емоционалното обучение е важно за децата особено в условия на социално неравенство, насилие, противопоставяне

26 април 2024 | 15:03
Илияна Йотова откри конференцията „Овластяваме новото поколение“, на която беше представен за първи път доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие „Социални и емоционални умения за по-добър живот“

Държавният глава: Развитието на българската енергетика трябва да се основава не на стихийни решения, а на ясна стратегия за съхраняване на нейната автономност и независимост

25 април 2024 | 17:05
Политиката и законодателството следва да се правят със загриженост и отговорност към България, а не под натиска на протестите, заяви президентът по време на среща с представители на КНСБ и КТ „Подкрепа“

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки