НОВИНИ

Вицепрезидентът: Икономика, лидерство, обществено съгласие – необходими за пресичане на емиграцията и изтичането на мозъци

2018-11-08 14:56:00

„Необходима ни е политическа воля и обществено съгласие да направим България по-добро място за живот и труд на българските граждани! Необходимо ни е лидерство във вземането на тежки, даже понякога непопулярни решения в името на българската перспектива. Необходими са ни знаещи и грамотни хора.“ Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова на „Отражение на външната трудова миграция върху българската икономика“.

Фондация „Фридрих Еберт“ и Институтът за икономика и международни отношения представиха оценки за въздействието на трудовата миграция върху икономиката на България на базата на специално разработен модел.

„Това изследване трябва да бъде настолна книга на всяко едно управленско решение. Анализите, гледните точки и мнения трябва да са на масата на всеки, който има претенциите да управлява, на всяка политическа партия, на законодателната и на местната власт“, посочи Илияна Йотова.

Вицепрезидентът е категорична, че няма как да се справим с острата демографска криза, една от причините за която е външната миграция, без многогодишна икономическа и финансова рамка за България, която да зададе необходимата перспектива за развитие. „Макар в програмите на политическите партии, на правителството да съществува сходство в приоритетите за развитие на икономиката, този необявен консенсус не ражда конкретика и не се превръща в реални резултати“, отбеляза Илияна Йотова.

Сериозен източник на външна миграция е оформянето на т. нар. „демографски пустини“ и концентрацията на населението в няколко големи града. Според вицепрезидента е необходими промени в инвестиционната политика и изнасянето на индустриалните центрове извън големите градове.

Илияна Йотова е убедена, че държавата, бизнесът и местната власт могат и трябва да разработват съвместни стратегии за задържането на младите хора, на завръщащите се от чужбина.

Вицепрезидентът обърна специално внимание на идеята за внос на работна ръка от чужбина, за да се ограничи дефицитът на работна ръка. Важно е да се направят точни анализи за плюсовете и минусите, да се преценят рисковете от социален дъмпинг върху активните хора в България. „Не разполагаме с адекватни политики за истинска реализация на чужда работна сила – от остарялото законодателство, инфраструктурата на териториалните служби по трудови и социални въпроси, до признаване на сертификати, дипломи, трудов стаж“, посочи Илияна Йотова.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Вицепрезидентът: Социално-емоционалното обучение е важно за децата особено в условия на социално неравенство, насилие, противопоставяне

26 април 2024 | 15:03
Илияна Йотова откри конференцията „Овластяваме новото поколение“, на която беше представен за първи път доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие „Социални и емоционални умения за по-добър живот“

Държавният глава: Развитието на българската енергетика трябва да се основава не на стихийни решения, а на ясна стратегия за съхраняване на нейната автономност и независимост

25 април 2024 | 17:05
Политиката и законодателството следва да се правят със загриженост и отговорност към България, а не под натиска на протестите, заяви президентът по време на среща с представители на КНСБ и КТ „Подкрепа“

Президентът: Образованите млади хора на България дават надежда, че страната ни може да преодолее регионалните дисбаланси и социалните неравенства

25 април 2024 | 13:01
Държавният глава прие на „Дондуков“ 2 студенти от СУ „Св. Климент Охридски“

Румен Радев удостои с Почетния знак на президента участниците в първата българска експедиция за изкачване на връх Еверест

24 април 2024 | 21:09
Експедицията „Еверест 84“ е олицетворение на волята на българина да следва своите идеали независимо от предизвикателствата, заяви президентът

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки