НОВИНИ

Президентът: Високата репутация на България в Монголия е предпоставка за добро търговско-икономическо сътрудничество

2015-05-12 14:55:00
България се ползва с много висока репутация в Монголия и това е предпоставка за добро търговско-икономическо сътрудничество. Можем да постигнем много по-добри резултати и набелязахме амбициозна програма. Така президентът Росен Плевнелиев обобщи резултатите от държавното си посещение в Монголия. „За Монголия България е лидер в сектори като информационните и комуникационните технологии, земеделието и производството на храни, в енергетиката, в инфраструктурното строителство“, каза държавният глава пред журналисти в Улан Батор.
 
България ще реализира в Монголия пилотен проект на стойност над 1 млн. щ.д. за оранжерия за производство на зеленчуци по българска технология и от български специалисти, обяви държавният глава. С пилотния проект страната ни ще стъпи на монголския пазар и ще бъдат разкрити нови възможности за нашите специалисти и за производството на българска земеделска продукция. Цялостното оборудване и инженеринг ще бъдат предоставени от България, а финансирането вече е осигурено от монголската страна. 
 
Монголия проявява интерес към автоматизирана система за контрол на субсидиите в сектора на животновъдството, както и по отношение на стандартите за производство на мляко и млечни продукти и други храни, допълни президентът.
 
В областта на информационните и комуникационните технологии президентът припомни, че в Монголия българска компания вече реализира проект за изграждането на система за управление на транспорта. От интерес за монголските власти е също така въвеждането на система за SMS-паркиране, за интегриран градски транспорт, както и за изграждането на център за градска мобилност. За целта предстои кметът на Улан Батор да посети страната ни до края на годината. Градоначалникът ще проучи и опита на България при изграждането на Столичното метро.
 
Съществува и огромен потенциал за българските компании от ИТ-сектора, които могат успешно да реализират проекти за подобряване на достъпа до интернет и за предоставянето на електронни услуги за гражданите.
 
В сферата на отбраната президентът Росен Плевнелиев заяви, че монголската страна проявява интерес към възможностите за сътрудничество при производството на прибори за нощно виждане.
 
В минното дело страната ни вече реализира инвестиция от 2 млн. щ.д. на българска компания и вече търсим следващи стъпки, обяви още президентът. По думите му, български компании имат потенциал да разработват на концесия монголски находища на подземни богатства.
 
Монголските власти предлагат на български компании да преработват традиционни монголски суровини и да изнасят хранителна продукция за трети страни, като най-перспективен е китайският пазар, информира още Росен Плевнелиев. Президентът открои и възможностите в сектор „Енергетика“, където опитът в инженеринга и проектирането на българските компании може да бъде използван при предстоящото строителство на водноелектрически централи и ветроенергийни паркове в Монголия.
 
В рамките на визитата на държавния глава в Монголия беше договорена и експедиция на български учени за проучване на неразработени археологически ценности по стандартите на ЮНЕСКО.
 
„Поставихме една нова основа, но трябва да сме активни. Отношението към България е прекрасно и трябва да се научим да го реализираме в конкретни резултати“, коментира държавният глава.
 
След държавното си посещение в Монголия президентът Росен Плевнелиев ще отпътува на официална визита в Република Корея, която ще продължи до 15 май.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Румен Радев наложи вето върху промени в Закона за насърчаване на инвестициите, които застрашават опазването на околната среда и създават риск за ощетяване на публичния интерес

29 април 2024 | 07:07
Без да оспорва необходимостта от ускоряване на изграждането на обектите със стратегическо значение, президентът връща за ново обсъждане в Народното събрание текстовете, чието прилагане би довело до намаляване на нивото на отговорност на администрацията за защита на живота и здравето на хората при изпълнението на мащабни проекти.

Вицепрезидентът: Социално-емоционалното обучение е важно за децата особено в условия на социално неравенство, насилие, противопоставяне

26 април 2024 | 15:03
Илияна Йотова откри конференцията „Овластяваме новото поколение“, на която беше представен за първи път доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие „Социални и емоционални умения за по-добър живот“

Държавният глава: Развитието на българската енергетика трябва да се основава не на стихийни решения, а на ясна стратегия за съхраняване на нейната автономност и независимост

25 април 2024 | 17:05
Политиката и законодателството следва да се правят със загриженост и отговорност към България, а не под натиска на протестите, заяви президентът по време на среща с представители на КНСБ и КТ „Подкрепа“

Президентът: Образованите млади хора на България дават надежда, че страната ни може да преодолее регионалните дисбаланси и социалните неравенства

25 април 2024 | 13:01
Държавният глава прие на „Дондуков“ 2 студенти от СУ „Св. Климент Охридски“

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки