НОВИНИ

Президентът Плевнелиев призова институции, политици и медии да подкрепят и развиват чувството за единност

2014-10-20 14:05:00
Българското родолюбие, усещането за общност и приобщеност, за мисия на един народ, не могат да бъдат изместени, затова нека институции, политици, медии подкрепяме чувството за единност, нека го създаваме и развиваме. Това заяви президентът Росен Плевнелиев, който откри Десетата световна среща на българските медии, организирана от Българската телеграфна агенция и Асоциацията на българските медии по света. Темата на тазгодишното издание на форума е „Родолюбие в глобалния свят“. 
 
Според президента отношението към България не е пряка функция на мястото, където се намират българите. „Има милиони сънародници, които живеят в страната, но не гласуват. И обраното – 1,5 милиона българи в чужбина имат отношение към родината – интересуват се, следят новините, имат мнение и отношение и искат да гласуват“, посочи държавният глава. По думите му българите, където и да са по света, желаят доброто и работят за прогреса в родината, грижа ги е за върховенството на закона, за демокрацията, за институциите, за икономиката, за свободата в България. „Те успяват по целия свят, те знаят какво означава модерна демокрация, работещи институции, те са истински патриоти“, заяви президентът Плевнелиев. Според него, българската държава е длъжна да ги подкрепя, където и да са по света и да им даде повече възможности за участие в делата в родината. 
 
Президентът посочи, че в рамките на демократичните процедури и конституционни си правомощия ще продължи да работи за провеждането на референдум за електронно гласуване, задължително гласуване и мажоритарен елемент в изборите.  „Гласуването на българите в чужбина на последните парламентарни избори е повече от показателно – избирателната активност се увеличи с повече от 50 процента. Открити бяха рекорден брой секции“, посочи държавният глава. 
 
Президентът благодари на медиите по света за активната им роля и подкрепа за демократичното право на българите да влияят на политическия живот в страната. Държавният глава подчерта, че медиите не бива да се превръщат в трибуна на езика на омразата, а да създават възможност различните култури и народи да се опознаят, да проявят взаимно разбиране, да се развиват чрез споделено знание. 
 
„В глобализиращия се свят съществуват непреходни ценности и устои и от нас зависи как използваме информационната революция, за да обогатим и съхраним най-важното – родолюбието, националната и културна принадлежност, българската духовност, дори и със средствата на модерния патриотизъм като контрапункт на криворазбрания национализъм“, посочи президентът Плевнелиев.
 
Държавният глава отбеляза, че не бива да се експлоатира със сензацията за сметка на положителното, което ни заобикаля, защото когато добрите примери се показват, те се умножават чрез делата ни. Според президента  качествената журналистика е катализатор на демократичното развитие, защото засилва държавността, стимулира гражданското общество, работи за духовността и развитието на всяка нация. 
 
„Гражданите заслужават да бъдат достоверно информирани и да знаят кой стои зад медиите, кой е техен собственик, кой ги финансира, кой ги информира, за да могат да се доверят, за да могат да направят своя съзнателен избор“, посочи президентът и отново призова за ефективна саморегулация и допълнителни допълнителни законови механизми за укрепване в медийния сектор. „Това са два взаимнодопълващи се начина, за да се преодолее негативната тенденция страната ни да се срива в международните класации за свобода на словото“, посочи президентът. 
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Вицепрезидентът в Първомай: Нуждаем се от сила и обединение, за да започнем големия разговор за бъдещето на България

1 май 2024 | 12:12
Илияна Йотова беше гост на празника на града и 51-ите Майски културни тържества

Президентът Румен Радев наложи вето върху промени в Закона за насърчаване на инвестициите, които застрашават опазването на околната среда и създават риск за ощетяване на публичния интерес

29 април 2024 | 07:07
Без да оспорва необходимостта от ускоряване на изграждането на обектите със стратегическо значение, президентът връща за ново обсъждане в Народното събрание текстовете, чието прилагане би довело до намаляване на нивото на отговорност на администрацията за защита на живота и здравето на хората при изпълнението на мащабни проекти.

Вицепрезидентът: Социално-емоционалното обучение е важно за децата особено в условия на социално неравенство, насилие, противопоставяне

26 април 2024 | 15:03
Илияна Йотова откри конференцията „Овластяваме новото поколение“, на която беше представен за първи път доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие „Социални и емоционални умения за по-добър живот“

Държавният глава: Развитието на българската енергетика трябва да се основава не на стихийни решения, а на ясна стратегия за съхраняване на нейната автономност и независимост

25 април 2024 | 17:05
Политиката и законодателството следва да се правят със загриженост и отговорност към България, а не под натиска на протестите, заяви президентът по време на среща с представители на КНСБ и КТ „Подкрепа“

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки