НОВИНИ

7 ноември 2012 г. Президентът Росен Плeвнелиев изпрати поздравително писмо до американския си колега Барак Обама, в което го поздравява с успеха на изборите за президент на Съединените американски щати

Президентът Плeвнелиев изпрати поздравително писмо до американския си колега Барак Обама

2012-11-07 12:00:00

Президентът Росен Плeвнелиев изпрати поздравително писмо до американския си колега Барак Обама, в което го поздравява с успеха на изборите за президент на Съединените американски щати.

“За мен е огромна чест и удоволствие да Ви поздравя с успеха на изборите за президент на Съединените американски щати. Позволете ми да изразя убеждението си, че през следващия мандат Вие ще продължите да бъдете решителен лидер и убедителен политически мениджър както при решаването на важните за Америка проблеми, така и по отношение на глобалните въпроси и международните отношения. Радвам се, че ще имаме възможността да продължим и доразвием съвместната си работа по време на Вашия втори мандат. В последните две десетилетия отношенията между нашите две страни се превърнаха в трайно приятелство и придобиха характер на стратегическо партньорство.
България цени изключително високо двустранното политическото сътрудничество със САЩ и партньорството в областите на сигурността и отбраната, на борбата с тероризма и международната организирана престъпност и в сферата на икономиката и културата”, заявява в писмото си българският държавен глава.

“Засилването на стабилността, сигурността, просперитетът и демокрацията на територията на Европа, особено на Балканите, е една от основните цели в рамките на нашата политика. Приоритет за нас е подпомагането на процеса на евроатлантическата интеграция на страните от Западните Балкани.
С удовлетворение гледаме на подобряващите се перспективи за разширяване на търговско-икономическите отношения, сътрудничеството в областта на инвестициите в ключови сектори на българската икономика, обменът в областта на младежта, образованието, науката и културата. Критично важно е съдържателното ни сътрудничество в областта на енергетиката и по ключови въпроси на енергийната сигурност и диверсификацията”, се казва още в поздравлението на президента Плевнелиев.

В писмото си президентът Росен Плевнелиев изразява надежда отношенията между двете страни да се задълбочат и чрез по-интензивно развитие на преките връзки между гражданите на двете страни, включително чрез разширяване на възможностите за свободно пътуване.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Вицепрезидентът: Българската църква „Св. Стефан“ в Истанбул е символ на българското национално единство

27 декември 2025 | 13:01
Преди 155 години Българската екзархия постави началото на българската държавност, заяви Илияна Йотова, която беше гост на храмовия празник на Желязната църква

Над 3 720 000 лева достигнаха даренията за „Българската Коледа” от началото на двадесет и третото издание на благотворителната кампания

26 декември 2025 | 09:09
На коледния благотворителен спектакъл „Българската Коледа“ присъстваха президентът Румен Радев и неговата съпруга Десислава Радева, представители на държавни институции, дипломати, дарители, посланици на кампанията и деца, подпомогнати от „Българската Коледа”

Президентът Румен Радев обсъди с ръководството на Асоциацията на банките в България готовността на банковия сектор за въвеждане на еврото

22 декември 2025 | 15:03
Готовността на банковия сектор за въвеждане на еврото от 1 януари 2026 г. обсъди държавният глава Румен Радев на среща в президентската институция с ръководството на Асоциацията на банките в България. В срещата участва и вицепрезидентът Илияна Йотова.

Илияна Йотова в Сухиндол: Местната власт е стабилна, с отговорно и държавническо поведение

19 декември 2025 | 18:06
Вицепрезидентът беше гост на честването на 55-годишнината от обявяването на Сухиндол за град

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки