НОВИНИ

Вицепрезидентът: Електронното управление ще е гигантска крачка към намаляване на корупцията

2021-09-28 19:12:00
 
„Трябва да настояваме като граждани да има електронно управление. То трябва да стане факт, за да има нормално функциониращи отношения държава – бизнес и бизнес – бизнес. То ще бъде гигантска крачка към намаляване на корупцията, ще осигури прозрачност и отчетност.“ Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова в приветствието си към участниците в организирания от Асоциация „Прозрачност без граници“ форум за насърчаване на бизнес почтеността в България. Вицепрезидентът открои значимостта на подобни събития, тъй като те предлагат практически стъпки за превенция на порочните практики.
 
Илияна Йотова цитира данни, според които всеки пети българин е дал подкуп, за да си осигури услуга в публичната сфера. На този фон България има най-много структури в ЕС за борба с корупцията.
 
Вицепрезидентът изтъкна необходимостта от постигане на прозрачност при обществените поръчки, които по думите й са се превърнали в тайно занимание. „Имаме още много работа извън теоретичните констатации. Чудесно транспонираме европейски директиви в българското законодателство, но не ги изпълняваме“, посочи Йотова. Тя подчерта важната роля на гражданското общество в борбата с корупционните практики, като отбеляза, че трябва да се възпитава нетърпимост към тези явления.
 
„България ще има сериозни проблеми, ако Европейският съюз обвърже върховенството на закона и корупцията в държавите членки с отпускането на европейски средства“, алармира вицепрезидентът, като изтъкна, че България е под двойно наблюдение – действащият от 2007 г. Механизъм за сътрудничество и проверка и общият мониторинг на ЕК за всички държави членки. Илияна Йотова посочи недъзите на тези инструменти, които произвеждат общи доклади, без никакви конкретни действия.
 
Вицепрезидентът изрази своята увереност, че в следващ редовен кабинет ще има достатъчно непримирими към корупционните практики хора, които да отърсят България от емблемата на една от най-корумпираните в ЕС държави. „Хора, които активно да се включат в реформата както на българското законодателство, така и на европейското“, посочи Йотова и направи кратък преглед на опитите за регулиране на тези процеси на европейско ниво.
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Държавният глава удостои 91-ва Немска езикова гимназия „Проф. Константин Гълъбов“ с президентски плакет „Св. Св. Кирил и Методий“

17 април 2025 | 20:08
Наред с личностното израстване, усърдното изучаване на немския език и култура, активното участие в програмите за обмен с Германия, които допринасят за развитието на приятелството между нашите две страни, учениците от 91-а гимназия доказват всеки ден, че България е била, продължава и ще бъде важна и неделима част от европейското културно пространство, обърна се президентът Радев към възпитаниците на училището.

Румен Радев: За да е устойчив и необратим, процесът на разширяване на ЕС трябва да се гради на реалното изпълнение на критериите за членство

17 април 2025 | 16:04
Това бе позицията, която държавният глава изрази на среща с европейския комисар за разширяването Марта Кос

Вицепрезидентът: България не поставя допълнителни условия към Северна Македония, а иска тя да изпълнява европейските критерии за членство

17 април 2025 | 12:12
Илияна Йотова участва в откриването на форума „Европейският съюз среща Балканите“, гост на който беше и европейският комисар за разширяването Марта Кос

Вицепрезидентът пожела на българските юристи политиците по-малко да се месят в работата им

16 април 2025 | 18:06
Илияна Йотова беше гост в Съюза на юристите на тържественото събрание по повод Деня на Конституцията и професионалния празник на юриста

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки