НОВИНИ

Вицепрезидентът: Българските банки могат да заявят, че са готови за приемане на еврото

2025-12-04 20:49:00

Ако днес има някой, който може да заяви, че е готов за приемане на еврото, това са българските банки. Те не пожалиха време и усилия и без шум и прожектори свършиха чудесно своята работа. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова на честването на професионалния празник на банкера, организирано от Асоциацията на банките в България.

Конвергентните доклади показаха, че единствената институция, която свърши своята работа по подготовката на страната за въвеждане на единната валута, е Българската народна банка, припомни вицепрезидентът. Тя подчерта, че със своя голям авторитет банката е един от най-сигурните партньори на Европейската централна банка.

Илияна Йотова посочи, че еврото е само инструмент за постигане на цели, зона на сигурност, която трябва да бъде използвана по най-добрия начин за развитието на икономиката, за повишаването стандарта на живот на хората, за това България като пълноправен член да участва активно при формирането на общата финансова и парична политика и в дебатите за реформи в еврозоната и за нейното развитие.

„Българските граждани трябваше и можеше да бъдат много по-подготвени за момента, в който ще приемем единната европейска валута. За съжаление, това не се случи, защото правителството от страх избяга от откровения и честен разговор за всички възможности и рискове, когато една страна приема еврото“, заяви вицепрезидентът.

В приветствието си Йотова благодари за професионализма на хората, работещи в банковия сектор. „Вие ни гарантирате сигурност, стабилност и предвидимост. Направихте българската банкова система институция, която има доверието на българските граждани и на международните партньори. А стабилността на банковата система е съществена част от националната сигурност на страната“, изтъкна вицепрезидентът. Да бъдат все така гъвкави и адекватни на турбулентните във вътрешнополитически и международен план времена, пожела Йотова на представителите на банковия сектор.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Йотова ще проведе публично изслушване на предложените кандидати за членове на Централната избирателна комисия на 12 юни

9 юни 2026 | 16:04
На основание чл. 46, ал. 4 от Изборния кодекс държавният глава проведе днес консултации с парламентарно представените партии и коалиции в 52-рото Народно събрание за нов състав на Централната избирателна комисия.

Илияна Йотова: Централната избирателна комисия е една от институциите, които стоят в основата на демократичните процеси

9 юни 2026 | 15:03
Президентската институция спазва Изборния кодекс такъв, какъвто е гласуван от Народното събрание, заяви държавният глава на консултациите с парламентарно представените партии и коалиции за техните номинации за състава на ЦИК

Държавният глава: Отношенията между България и Китай се развиват в дух на искрено приятелство и ползотворно партньорство

8 юни 2026 | 15:03
Илияна Йотова проведе среща с държавния съветник на Китайската народна република Шън Ицин

Президентът Йотова: Черно море се утвърждава като една от най-важните точки на глобалната карта на сигурността

8 юни 2026 | 13:01
Архитектурата на международната сигурност преминава през най-сериозното си изпитание от десетилетия насам. Променената геополитическа реалност подчертава стратегическото значение на Балканите за сигурността, стабилността и просперитета на Европа.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЦИК

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки