НОВИНИ

Президентът призова да не се политизира възможността на кабинета да финансира стари задължения при изгодни условия

2015-02-25 11:00:00

„Нека в парламента да има сблъсък, но да бъде сблъсък на аргументи. Нека да се изяснят точно цифрите“, това каза в отговор на журналистически въпрос президентът Росен Плевнелиев, помолен да коментира предлагания от кабинета план за емитиране на нов дълг. „Трудни времена е имало и винаги ще има. Тази година е година, в която има много въпросителни, много неизвестни, много кризи - външни и вътрешни. Трябва да бъдем на висотата на очакванията на гражданите за повече стабилност", призова държавният глава.

Когато става въпрос за милиарди, не може да има различни трактовки и различни обяснения, коментира още държавният глава, който апелира отново темата да не се политизира. Според президента, правителството се опитва да рефинансира държавни дългове при двойно или тройно по-изгодни условия. „Следователно трябва да има дебат, който е разумен, с аргументи, и да се прецени дали заемът трябва да бъде 16 милиарда лева, кога ще се тегли, в какъв размер и за какъв период от време“, заяви президентът Росен Плевнелиев.

Държавният глава подчерта, че „никога досега не е имало толкова изгодни възможности за финансиране“ от международните финансови пазар. „Трябва да се възползваме. Но не да политизираме излишно и не да изпуснем момент, в който да икономисаме стотици милиони левове на българските граждани от лихви. Трябва да го направим с аргументи, отговорно. Парламентът е на ход“, каза още Росен Плевнелиев.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Румен Радев: Само ентусиазмът и отговорността на летателния инженерно-технически състав не са достатъчни да компенсират липсата на пълноценен наземен пакет и оборудване за F-16

2 юли 2025 | 15:03
Все по-неубедително звучат успокоенията на властта за цените, при положение, че техните собствени контролни органи започват да ги опровергават, посочи президентът

Румен Радев: Държавна опера-Стара Загора и нейният творчески колектив са пример за професионализъм и всеотдайност към изкуството

2 юли 2025 | 08:08
Президентът участва в отбелязването на 100-годишнината на Държавна опера-Стара Загора

Президентът Румен Радев се срещна с ученици от 90 СУ „Ген. Хосе де Сан Мартин“, които представят в президентската институция изложбата „1170 години от създаването на глаголицата“

30 юни 2025 | 13:01
Президентът поздрави учениците за вдъхновението и труда, който са вложили в произведенията.

Стартира конкурсът за отличията в президентската инициатива Награда „Джон Атанасов“ – 2025 г.

30 юни 2025 | 10:10
Крайният срок за кандидатстване за отличията в отделните категории на инициативата Награда „Джон Атанасов“ е 10 септември 2025 година.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки