НОВИНИ

Илияна Йотова: С експертизата на медиците и учените ще постигнем по-доброто управление на здравеопазването

2026-04-07 19:16:00

Президентът беше гост на Празника на научноизследователската и преподавателска дейност на Медицински университет – София 

България се нуждае от инвестиции и по-добро управление във всички аспекти на медицината – за върхови постижения и научни открития, за предвидимо и качествено общо здравеопазване, за надежден достъп поне до основни здравни грижи и услуги във всяко населено място. Можем да го постигнем с експертизата на всички учени и специалисти както в голямата болница и големия град, така и на място – в малкото село, и малкия град. Това заяви президентът Илияна Йотова на Празника на научноизследователската и преподавателска дейност на Медицински университет – София. Държавният глава за поредна година уважава тържеството на висшето училище, което се провежда в Световния ден на здравето и Деня на здравния работник. 

В приветствието си държавният глава открои значението на Медицинския университет в изграждането на специалисти. „Именно от децата, които възпитавате, ще излязат утрешните рицари на надеждата, на човеколюбието. Това ще бъдат нашите български лекари“, заяви президентът. Тя допълни, че израстването на лекарите е резултат от дълга и устойчива традиция, която носи в себе си най-важните достижения не само на Медицинския университет в София и на българското образование.

По думите на държавния глава на фона на променящия се свят човеколюбието отстъпва, притиснато в ъгъла от самонадеяност, пресметливост и късогледство и все по-малко говорим за стойността на човешкия живот. „Във водовъртежа на злободневието все по-рядко ни смущава обезценяването на понятия като мир, хуманизъм, справедливост. Измерваме прогреса в способността да произвеждаме дронове, а не в качеството на живот и в благополучието на децата ни“, изтъкна Илияна Йотова. Впрегнали сме научно-изследователската дейност в надпревара  кой ще овладее пръв най-новите средства за унищожение, а не за изцеление, вместо да насочим цялата си енергия и всичките си усилия за човешка благодат, добави още тя. В нашето смутно време търсим пример и упование именно в хората, посветили силите си на благото на другите,  положили клетва да помагат всеки според силите си, да пази своя живот и своето изкуство винаги чисти и неопетнени, заяви Илияна Йотова. 

По думите на президента без лекари светът би изглеждал като сурово и лишено от надежда място. „За съжаление, за много българи това е болезнена реалност. Допуснахме в мирно време стотици населени места в България да продължават да се будят именно в този свят“, посочи държавният глава. Тя допълни, че сме позволили да се озовем в парадоксалната ситуация, в която успехът на едно лечебно заведение води след себе си или миграция на цели отделения, или обезкървяването на няколко общини. 

Илияна Йотова изтъкна, че в разгара на поредната предизборна кампания чуваме много лозунги и констатации какъв приоритет е здравеопазването, но няма идеи, плам и големи амбиции.  „От вашите знания и умения, от вашата безпределна любов и отдаденост към човека се раждат добрите решения за здравето на всички нас“, обърна се държавният глава към преподавателите и лекарите. Тя подчерта, че очакванията към тях са не само от студентите им, а и от цялото общество. Президентът Йотова открои и необходимостта именно те да бъдат питани, защото никой не знае по-добре  какво трябва да се прави в българското здравеопазване. „Добрите решения не се раждат в кабинетите, в лабораториите, в политическите програми и платформи. Те се раждат от вас, ако искаме българите да са доволни от своето здравеопазване“, посочи президентът. 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Йотова ще проведе публично изслушване на предложените кандидати за членове на Централната избирателна комисия на 12 юни

9 юни 2026 | 16:04
На основание чл. 46, ал. 4 от Изборния кодекс държавният глава проведе днес консултации с парламентарно представените партии и коалиции в 52-рото Народно събрание за нов състав на Централната избирателна комисия.

Илияна Йотова: Централната избирателна комисия е една от институциите, които стоят в основата на демократичните процеси

9 юни 2026 | 15:03
Президентската институция спазва Изборния кодекс такъв, какъвто е гласуван от Народното събрание, заяви държавният глава на консултациите с парламентарно представените партии и коалиции за техните номинации за състава на ЦИК

Държавният глава: Отношенията между България и Китай се развиват в дух на искрено приятелство и ползотворно партньорство

8 юни 2026 | 15:03
Илияна Йотова проведе среща с държавния съветник на Китайската народна република Шън Ицин

Президентът Йотова: Черно море се утвърждава като една от най-важните точки на глобалната карта на сигурността

8 юни 2026 | 13:01
Архитектурата на международната сигурност преминава през най-сериозното си изпитание от десетилетия насам. Променената геополитическа реалност подчертава стратегическото значение на Балканите за сигурността, стабилността и просперитета на Европа.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЦИК

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки