НОВИНИ
Президентът Росен Плевнелиев призова за силна и единна позиция на Европейския съюз в подкрепа на Украйна
2014-03-19 17:00:00
Президентът Росен Плевнелиев заяви в Лондон, че Европейският съюз трябва да има силна и единна позиция в подкрепа на Украйна. "Вярваме, че Крим е част от Украйна и че Украйна е част от Европа. Убеден съм, че лидерите на Европейския съюз ще намерят сила, за да осъдят категорично този акт на агресия и неспазване на международното право, което беше извършено от страна на Руската федерация", коментира държавният глава пред български журналисти в британската столица. Ситуацията в Украйна е била сред основните теми в разговорите на Росен Плевнелиев със заместник министър-председателя Ник Клег и държавния секретар за външните работи Уилям Хейг.
"Светът видя окупация на Крим от руски войски, последвана от референдум, който е незаконен и не отговаря нито на украинската конституция, нито на международното право. Свидетели сме на финализирането на процес на анексиране на Крим и на град Севастопол от Руската федерация", каза държавният глава. Той беше категоричен, че това действие е в нарушение на международното право и руши доверието. "Категорично осъждам това действие, не приемам, не признавам и като президент на България не бих могъл да призная този акт на анексиране от Русия на Крим. Това е един незаконен и неприемлив акт и вярвам, че Европейският съюз ще излезе с много силно послание на Срещата на върха в края на седмицата", категоричен бе Росен Плевнелиев.
Според президента, промяната в геополитическата ситуация изисква нова адекватна политика на ЕС към Русия. Европейският съюз е длъжен да подкрепи гражданското общество, демократичния преход в Украйна, да гарантира териториалната й цялост и провеждането на честни и почтени избори, които предстоят през месец май. "Не армията на някоя трета държава, а украинският народ трябва да реши бъдещето си", заяви Плевнелиев.
Президентът коментира още, че по отношение на върховенството на закона в Украйна е прекрачена "една червена линия". "Върховенството на закона е в основата на всички решения и когато то е атакувано, доверието се губи. Тогава ние сме длъжни да реагираме и да се адаптираме към новата реалност", каза Росен Плевнелиев. Той подчерта обаче, че политическият диалог трябва да продължи. "Вярвам, че ЕС ще отстоява своите ценности. Най-силната основа на 28 демократични държави-членки на ЕС е върховенството на закона, което беше нарушено по един агресивен и неприемлив начин от Руската федерация пред очите на целия свят. Длъжни сме да посочим проблема и да защитаваме ценностите си", каза държавният глава и призова за подкрепа на гражданското общество в Украйна и за солидарност в рамките на мащабна програма в подкрепа на украинските институции и пазарна икономика.
Росен Плевнелиев определи като "вероятно" договарянето на второ ниво на санкции спрямо Руската федерация. "Тече интензивен дебат и трябва да се отнесем отговорно. Случващото се в Украйна ще има глобален ефект и очаквам ЕС да разсъждава смело, солидарно, дългосрочно, със съзнанието, че в краткосрочен план ще има загуба на доверие, но в дългосрочен план вярвам, че ще има демократизация", посочи президентът.
В отговор на журналистически въпрос Росен Плевнелиев заяви, че би приветствал обща позиция на българския парламент и липсата на такава към момента е отстъпление от предварително поет от политическите партии ангажимент. "Усилията за обща позиция в парламента по Украйна трябва да продължат. Не можем да се снишаваме и да чакаме бурята да мине, защото става въпрос за основните фундаменти на демократичната държава", категоричен беше президентът. Той припомни, че на 24 март Консултативният съвет за национална сигурност ще заседава по рисковете за националната сигурност, произтичащи от ситуацията в Украйна.