Росен Плевнелиев: Обществено ангажираната и отговорна журналистика е фундамент на демокрацията
2013-11-27 14:52:00
Обективната, обществено ангажираната и отговорна журналистика е фундамент на демокрацията, каза президентът Росен Плевнелиев, който даде начало в София на третата публична дискусия "Диалог с гражданите" на тема "Какво бъдеще за българските медии?". Журналистиката има мисионерско значение за всяка демократична държава. Тя обаче може да бъде катализатор за демократично развитие, но и да изиграе обратната роля - когато медиите страдат от неясни зависимости, каза държавният глава пред повече от 250 участници във форума.
Росен Плевнелиев напомни, че независимите и обективни медии са базисна ценност за всяка демокрация и трябва да бъдат развивани, включително с целенасочените усилия на държавата. "Като четвърта власт, медиите са независими и свободни, но това не означава, че не подлежат на критика. Независимостта на журналистиката не е ценност, когато словото се използва за уронване на репутацията и на опонента - неговият глас има право да бъде чут не по-малко от този на приятеля", коментира държавният глава, който отбеляза драстичния спад в позициите на страната ни в международните класации за свободата на словото и качеството на медийното съдържание. "Не е нужно международните наблюдатели да ни посочват проблемите, гражданите вече го направиха", допълни президентът.
Държавният глава постави проблема за стимулиращата роля на държавата за укрепването на медийната среда, която обаче не трябва да се изчерпва с използването на публичния ресурс, включително от европейските структурни инструменти. "Европейската солидарност не бива да се превръща в една от формите за влияние на властимащите върху медиите и тяхната редакционна политика. За да работи системата, трябва да има фокус върху прозрачността на собствеността и дистрибуцията, защита срещу клеветата, както и срещу натиск върху журналистите", категоричен беше президентът. Именно неясната собственост, натискът върху журналистите и непрозрачното разпределение на обществените средства са сред основните проблеми, посочени от гражданите в анкета на сайта www.president.bg по повод дискусията.
"Медиите не са просто бизнес с информация, а средство за влияние, а частният монопол не е по-малко опасен от държавния", коментира още Росен Плевнелиев, който се обяви за прозрачност не само на издателската, но и на разпространителската дейност. Президентът апелира още Етичният кодекс на българските медии не само да се чете, но и да се спазва. "Плурализмът и свободата на словото са проблемни не само за България, но и за други европейски страни. Надявам се, че изводите от дискусията ще имат важно значение за преодоляването им", каза още президентът Росен Плевнелиев в началото на дискусията за състоянието на медиите и на медийната среда у нас.