НОВИНИ
Президентът: Необходимо е средствата за сигурност да бъдат адекватни на предизвикателствата
2013-09-11 12:20:00
Ограничените поради икономическата криза бюджети на институциите в секторите „Сигурност“ и „Отбрана“ могат да имат в дългосрочен план негативни последици за сигурността на гражданите. „Затова апелирам да се придържаме към решенията, заложени в Бялата книга за отбраната и въоръжените сили, и да осигурим необходимото финансиране от не по-малко от 1.5 процента от размера на БВП за сигурност и отбрана“. Това заяви днес президентът Росен Плевнелиев пред участниците в XI Международна конференция „Сигурността в Югоизточна Европа – в търсене на интелигентни решения“. В изказването си държавният глава призова отделяните средства за сигурност да бъдат адекватни на съвременните предизвикателства.
Като основни проблеми пред ефективното функциониране на системата за национална сигурност държавният глава отново посочи незавършеното изграждане на правната рамка, която да регламентира дейността на отделните служби и от работата „на парче“ в този сектор. „Затова искам да се обърна още веднъж към всички институции по отношение на сектор „Сигурност“ и да ги призова да се върнем към постигнатия през 2012 г. консенсус за приемането на пакета от 4 законопроекта, който беше подкрепен от всички парламентарно представени политически партии и от всички институции“, заяви президентът Плевнелиев.
Пред участниците във форума президентът подчерта, че в условията на непредсказуемост, на заплахи от асиметричен характер и на предизвикателства към устойчивото развитие на държавите, за България интеграцията и по-тясното взаимодействие с партньорите ни от ЕС и НАТО означава по-висока сигурност. „Можем да си дадем сметка какво щеше да бъде, ако трябваше да се изправим сами срещу нечовешката атака в Сарафово“, отбеляза Росен Плевнелиев.
Държавният глава посочи също така, че освен външните заплахи пред националната сигурност, България трябва да се обърне и към решаването на въпроси като миграцията, демографията и ефективното използване на собствените си ресурси, с което да гарантира устойчивост в развитието на обществото. „Затова по отношение на въпросите за националната сигурност трябва да мислим задължително и в по-далечен хоризонт – до 2020 г. и отвъд този период. И тук отново водеща е темата за Националната програма за развитие „България 2020“ и свързаните с нея реформи, които изискват национален консенсус“, подчерта президентът Плевнелиев.