НОВИНИ

Вицепрезидентът беше гост на българската общност в унгарския град Халастелек

2023-10-19 11:47:00

Илияна Йотова разговаря с представители на местната власт и на Българското самоуправление


Вицепрезидентът Илияна Йотова беше гост на българската общност в унгарския град Халастелек. В Халастелек, познат като българското градче, е създадено първото българско самоуправление в Унгария. И до днес в началото на града има два надписа с името му – на унгарски и на български.

Вицепрезидентът отдаде почит пред паметника „Български дулап“, издигнат в чест на българските градинари, каквито основно са били емигрантите от България в миналото. Илияна Йотова разговаря с представители на местната власт и на Българското самоуправление в Халастелек. Вицепрезидентът изтъкна историческите връзки между българския и унгарския народ и благодари на унгарската държава за политиката към различните етнически общности за съхранение на техния език, култура, идентичност. „Това е далновидна политика с убеденост, че един народ е богат с разнообразието на неговите общности. В глобалния свят е още по-важно да пазим своята идентичност, да знаем своите корени, за да градим бъдещето си“, посочи Йотова. Тя определи българската общност като естествения мост в отношенията между България и Унгария.

Илияна Йотова удостои председателя на Българското самоуправление в Халастелек Никола Кушев с почетния знак на вицепрезидента за дългогодишните му заслуги за развитието на българската общност в Унгария.

Вицепрезидентът е на посещение в Унгария по покана на българската общност по повод Деня на българо-унгарското приятелство.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Държавният глава Румен Радев проведе телефонен разговор с емира на Катар шейх Тамим бин Хамад ал-Тани

10 септември 2025 | 17:05
Българският държавен глава подчерта значението на усилията в глобален план за противодействие на тероризма, като изрази същевременно безпокойството си от ескалацията на напрежение в Близкия изток вследствие на нанесения от Държавата Израел въздушен удар в столицата на Държавата Катар Доха.

Вицепрезидентът: Необходима е вътрешна стабилизация на България, за да отстояваме приоритетите си на европейско и световно ниво

10 септември 2025 | 17:05
Имаме нужда да върнем доверието помежду си, за да заздравим обществените отношения, заяви Илияна Йотова на дискусия с участници в Национална програма „Управленски умения“ на Българското училище за политика „Димитър Паница“

Вицепрезидентът Йотова беше удостоена със званието „почетен жител“ на Стар Бешенов

8 септември 2025 | 18:06
Румънската община е известна като столицата на банатските българи

Румен Радев: В условията на влошена среда на сигурност модернизацията на Българската армия допринася за колективната отбрана на НАТО в региона

8 септември 2025 | 18:06
Свързаността между страните в Югоизточна Европа е важна не само за тяхното икономическо развитие, но е и фактор на колективната сигурност на НАТО в региона, подчерта президентът по време на среща с заместник-генералния секретар на НАТО Радмила Шекеринска

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки