РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ
Изказване на президента Росен Плевнелиев при откриването на академичната година в Техническия университет в София
2012-10-01 15:30:00
Уважаеми г-н Ректор,
Уважаеми членове на академичното ръководство,
Скъпи преподаватели и студенти,
Благодаря ви за възможността да открия учебната година и най-голямата и най-модерна университетска библиотека в България в Техническия университет в София – моя университет.
Преди 23 години завърших този реномиран университет и ако трябва днес да избирам пак бих избрал професията на инженер. Защото ако 20 век беше века на финансистите, то 21 век е века на инженерите.
При последните ми пътувания в Америка, в Австрия, в Германия – навсякъде ми казват – дайте инженери. Аз искам те да останат в България и да виждат перспектива и да развиват в България.
Обикалям по света, срещам се навсякъде с българи. Те са в Google, те са в MIT и Харвард – те успяват и са най-добрите. Български инженери произвеждат роботи, безпилотни самолети и други и са търсени навсякъде по света.
Аз съм президент, но съм и инженер. Аз съм президент – инженер. Като президент-инженер не се притеснявам от пътя, дори и колата някъде да се счупи и да се наложи да я оправяме. Но истински се притеснявам да не тръгнем наникъде или да стоим на едно място. Затова работя за България 2020 и търся резултати и напредък по националните приоритети.
Като президент-инженер се радвам през България да преминават тръби. Но се притеснявам, когато България е заложник на една тръба от десетки години и се радвам на решителните действия на правителството за енергийна диверсификация. За пръв път в своята история България работи за пълна сигурност в доставките на газ и сигурност на алтернативните маршрути. До края на 2014 газовите връзки с Румъния, Гърция и Турция за заработят. Това е много амбициозна програма на правителството, която е в пълен ход и ще бъде голямо постижение за България, когато се осъществи. Увеличението на собственото производство, разширението на хранилището в Чирен и новите концесии за проучване и добив на газ са голям шанс за следващото поколение на България.
Като президент-инженер искам България и специално българската енергетика да се фокусира върху качеството, а не количеството. Струва ли си да се пилеят 20 млрд. лева в скъп и зле структуриран проект, като АЕЦ „Белене“ и да оставим българите да живеят в панелките с високите сметки за ток, знаейки че токът ще става все по-скъп за в бъдеще навсякъде по света, включително и в България. А токът от АЕЦ „Белене“ ще бъде още по-скъп. Или искаме да стартираме национална програма за енергийна ефективност, която ще санира панелките, ще направи българите по-богати, ще паднат двойно сметките за ток, а градовете ни ще станат уютни и красиви.
Трябва да се посочат и източниците на финансиране, защото българите искат и „Струма, и „Хемус“, и доходи, и пенсии, и заплати, и АЕЦ „Белене“, а парите откъде? Кой и кога ще ги изработи? Кои са приоритетите и проектите, от които българите ще забогатеят? От АЕЦ „Белене“ ще забогатеят няколко търговци на ток. От националната програма за енергийна ефективност ще забогатеят милиони българи!
Като президент-инженер търся винаги логиката и смисъла и си задавам прости и елементарни въпроси. Например: Имаме над 500 хил. валидни подписа за референдум. Следователно трябва да направим референдум, иначе ще нанесем удар по демокрацията в България. Ние вече практически сме в процедура по референдум, но тогава защо в Парламента ще се преговаря с появил се в последния момент фонд, който не е стратегически инвеститор? Правителството правилно поставя куп условия на неочаквано появилия се финансов инвеститор, без никакъв опит в ядрената енергетика. Моето мнение е, че Парламентът не бива да излиза с решение за водене на преговори с частен инвеститор, преди да се проведе референдум. Трябва да се съобразим с хората. Те искат референдум. Като президент се радвам, че първият референдум в историята на демократична България скоро може да бъде факт. Но като инженер знам, колко е важно хората да направят информиран избор! Първият български референдум заслужава истински дебат в Парламента! Всички съмнения да се разчистят, всички цифри и параметри на масата. Кой какво е свършил, колко ще струва, откъде ще дойдат парите, кой ще носи риска, какви са алтернативите, как ще се отрази на следващото поколение – нека отговорим на всички въпроси, нека направим един смислен дебат в Парламента и публичното пространство. Апелирам за пълна прозрачност по енергийните проекти за да бъде българският народ коректно информиран преди да направи своят избор на референдума!
Нека никога повече решенията не се взимат на тъмно или се стартират милиардни проекти в енергетиката – без договори и без да знаем цената. Прозрачността е в основата на доверието на хората. Трябва да се съобразим и с конституцията и законите, които не ни разрешават да организираме референдум за конкретен проект, още повече, че освен АЕЦ „Белене“ имаме и АЕЦ „Козлодуй“. Следователно въпросът на референдума трябва да бъде или по-общ по примера на Италия, Австрия и други, а именно: „Да се развива ли атомна енергетика в България за в бъдеще, чрез изграждане на нови ядрени мощности? – ДА/НЕ. Или ако се търси конкретизиране на площадките, които са две, тогава въпросът би могъл да бъде: „ Да се развива ли атомна енергетика в България за в бъдеще чрез изграждане на нови ядрени мощности на площадките в Козлодуй или Белене?“. Депутатите могат по закон и са длъжни да редактират въпроса, защото така, както е зададен в момента е некоректен и непълен. За съжаление едно допитване до обществеността от последните дни показа, че 60% от Българите смятат, че следващите парламентарни избори ще бъдат манипулирани. Нека с референдума създадем възможност за пълна прозрачност и честен избор! Това ще помогне много и на следващите парламентарни избори!
Скъпи приятели,
Моето разбиране за успеха е, че успехът преди всичко е свързан с това да бъдеш компетентен, мотивиран, но и да бъдеш екипен играч. Индивидуалният успех е функция на колективния успех – последователните усилия на много хора, които вървят в една посока. Успехът е плод на това да опитваме без да се страхуваме, че ще допуснете грешки. По-добре е да допуснем грешки, вместо да бездействаме. В живота, както и в бизнеса, успехът идва, когато не се страхуваме от грешките. Със сигурност и вие ще правите грешки. Пътят към успеха е поредица от грешки и неуспехи, но грешките и неуспеха отказват само слабохарактерните. Бъдещето е на тези, които имат силата да продължат напред, въпреки неуспехите и се учат от грешките си.
За да се смята човек за успял, той трябва да спи спокойно с това, което прави и да остави след себе си видими следи. Той трябва да бъде добър пример за другите и да предаде своя опит, който е натрупан в реалния живот. Човек може да бъде успешен и в големи и малки проекти. Чувството за успех, независимо дали е в личен или в професионален план или в големите държавни дела, ни прави добри хора и ни мотивира.
Скъпи студенти,
Много често чувате, че българските политици се гордеят с ниския дълг на държавата. Това е една много отговорна политика и позиция, която се води спрямо вас младите хора. По този начин се дава шанс за вашата добра реализация и успех през следващите години. Защото вие като следващо поколение на България няма да имате планини от дългове, а ще можете спокойно да финансирате своите приоритети. Вашите задължения, за разлика от задълженията на много други млади поколения на други държави няма да бъдат да плащате кредитите на тези преди вас, които ги взеха, за да ги похарчат за изкуствено напомпани доходи и благосъстояние. Вие ще бъдете свободни да финансирате това, което считате, че е важно.
Основната цел, която всички ние сме си поставили е, да изградим една по-богата и конкурентоспособна България. Затова ни трябвате вие, младите и образовани инженерни, както и вашите преподаватели. Искам да вдигнем високо летвата, защото вие можете много, а и държавата може повече. Няма да го постигнем бързо, няма да го постигнем веднага, но трябва да си поставяме високи цели. Можем да бъдем много по-активни и да играем още по-важна роля в региона. И ако искаме да ни уважават, трябва да си подредим къщичката. Икономиката трябва да расте устойчиво, доходите и заетостта също. Трябва да гарантираме върховенството на закона и да дадем положителен пример на останалите държави в региона. Искаме да сме държава за пример за икономическото и демократично развитие в региона.
Успоредно с това трябва да имаме силна наука, която да се подкрепя от бизнеса като естествена среда за нейната реализация и източник на финансиране, висококачествено висше образование, което да подготвя изследователи, реализиращи се в публичния и в частния сектор и добре функционираща държава, която да осигури необходимата законодателна рамка и финансова подкрепа, включително чрез структури като Фонда за научни изследвания. Развитието на изследователските кадри е от особено значение за обществото на знанието и икономиката на добавените стойности. Фонд Научни изследвания има сериозен принос в тази дейност, но перспективите и задачите пред него изискват надграждане на постигнатото. Необходимо е да се актуализират моделите за подпомагане на индивидуалните изследователи, на дейността на научните институти и на междуинституционалните и международните екипи от учени.
Знам колко е важно да подобрим бизнес средата, имиджа, репутацията на държавата. Съзнавам, че с решенията днес ние програмираме вашето бъдеще. Ние програмираме в каква държава ще живеете вие след 20 години. Аз се боря за една модерна, успяваща България, един регионален лидер, но и уютен дом за българите, с добро име в Европа и по света. За целта обаче съзнавам, че икономическото развитие е в основата на всяко друго развитие и затова искам да създадем най-добрата бизнес среда в Югоизточна Европа. С целенасочени усилия и с потенциала на младите хора като вас можем да го постигнем. Колкото по-конкурентоспособни и по-производителни ставаме, толкова по-бързо и доходите ще растат.
Разбира се, България все още е държавата в Европейския съюз, която е и с най-ниската производителност. Това рефлектира в най-ниските доходи, и най-високата енергийна интензивност и зависимост. Това също се променя. Националната програма за енергийна ефективност вече е в ход и ние имаме обем от 500 млн. лв., който след 2014 г. ще прерасне над 1 млрд.лева. Необходима е и Национална програма за подкрепа на малките и средни предприятия. Затова и работя активно за проекта „София тек”. Това е първата иновационна екосистема, която ще бъде създаде в България с европейска подкрепа, в помощ на предприемачеството, истински механизъм на сътрудничество по пътя на идеите. Ще последват и „Агро тек“, „ Лайф тек“, „ Лоджи тек“, а защо не и „Клиин тек“ - иновационна еко ситема в подкрепа на зелената икономика. Тези иновационни екоситеми ще дадат възможност на младите хора в България не само да получават работа, но и да създават фирми, работни места, да бъдат предприемачи.
Ключов елемент от тази инвестиционна перспектива е развитието на кадрите - както в образованието, така и в науката. България има доказан изследователски потенциал. Наши учени са удостоявани с престижни награди за изследователска дейност, но трябва да бъдат подпомогнати, а техният научен потенциал надграден.
Скъпи студенти,
Не мога да скрия гордостта си от отличното представяне на екипа, който участва в състезание Shell Eco маратон за икономия на гориво и електромобилът на студентите от ТУ – София, който е класиран на второ място в Европа. Възхищавам се от студентките, които са създали студентската компанията StreamerS, която е разработила светеща детска книга с холограмни изображения, която стимулира детското въображение и любознателност. Не мога да не бъда съпричастен към успехите на колегите, носители на златни и сребърни медали в олимпиади по математика, софтуерен дизайн и технологично предприемачество. Гордея се с отбора на ТУ София, който е първият европейски отбор, класиран на финалите на най-голямото състезание за решаване на казуси по индустриален мениджмънт – Т.I.M.E.S. Основание за гордост са и републиканските шампиони по Теоретична Електротехника. Точно за Вас изграждаме София Тех, точно за Вас и с Вас искаме да превърнем България в регионален лидер за Югоизточна Европа в ИКТ.
С особено чувство на задоволство и гордост искам да поздравя преподавателите и студентите с новата придобивка, на която могат да завиждат много европейски университети, прекрасната триетажна библиотека с разгъната застроена площ от 3980 кв.м. Няма да бъде преувеличено да кажа, че това е най-голямата и най-модерна университетска библиотека в България и една от най-големите на Балканите, която предлага богата бази данни. Библиотеката предлага също работа със специализиран софтуер – MATLAB, AUTOCAD, ORCAD. Впечатляващи са и 100те работни места с програмното приложение на Sun Microsystems за работа във виртуална настолна среда.
Поздравявам ви за тази прекрасна нова библиотека. Пожелавам на младите колеги да посещават по-често, защото тя със сигурност ще отвори за вас нови хоризонти.
На добър час и успех през новата академична 2012-2013 година!