РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ
Изказване на президента Росен Плевнелиев на Срещата на глобалните лидери по въпросите на ранопоставеността на половете и овластяването на жените: ангажимент за действие
2015-09-28 09:33:00
Г-н съ-председател,
20 години след Пекин равнопоставеността на половете все още остава голямо предизвикателство навсякъде по света. Необходимо е да превърнем думите в дела, за да останем верни на ангажиментите, които всички ние сме поели при приемането на Пекинската декларация и Платформата за действие.
България е постигнала значителен и стабилен напредък по отношение на овластяването на жените. Равнопоставеността на половете е ключов приоритет в дневния ред по правата на човека на моята страна и се разглежда като абсолютна необходимост за пълното реализиране на правата на човека.
Българското законодателство гарантира равенство на правата на жените и мъжете и еднаквото им участие във всички сфери на живота. Дискриминацията по полов признак е забранена по закон.
Нашите последователни усилия, насочени към насърчаване на човешките права на жените и момичетата, вече са довели до по-засилено участие на българските жени в политическия и обществения живот и за заемането от тях на ръководни постове в престижни професии. Две-трети от магистратите в националните съдилища са жени, както и 65% от държавните служители, 43% от членовете на Управителните съвети на държавни предприятия, над 30% от общинските съветници и други. Председателят на Народното събрание, двама заместник министър-председатели, кметът на столицата и българският комисар в Европейската комисия са жени.
Г-н съ-председател,
България приветства инициативата на ООН-Жени „Планета 50-50 до 2030 г.: Активизирайте се за равнопоставеността на половете“ и поздравява Китай за водещата му роля по този важен въпрос. Моята страна ще положи всички усилия, за да допринесе за постигането на пълна равнопоставеност на половете през следващите 15 години.
България се ангажира да приеме и приложи нов специален Закон за равнопоставеността на половете, който е на финален етап на изработване. Със Закона се осигурява интегрирането на въпроса за равнопоставеността на половете във всички политики като задължително условие за пълното реализиране на човешките права на жените и момичетата.
Българското правителство се ангажира да продължава да разработва и актуализира Националната стратегия за равнопоставеността на половете.
Ние сме решени да премахнем напълно разликата в заплащането при жените и мъжете.
Днес България потвърждава своя ангажимент да приеме допълнителни политики за борба с всички форми на насилие срещу жени.
Г-н съ-председател,
През идната година ООН щe избере следващия Генерален секретар. Вярваме, че процесът на избор трябва да бъде прозрачен и инклузивен, като гарантира равно и справедливо разпределение на основата на равнопоставеността на половете и географския баланс, като същевременно отговаря на възможно най-високите изисквания.
От нас зависи да поддържаме доверието в ООН като универсална организация и да посрещнем заедно многобройните предизвикателства, които стоят пред нас, като същевременно включим и жените във всички процеси на вземане на решения.
Благодаря, г-н съ-председател!