РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ
Изказване на президента Росен Плевнелиев на срещата на върха на ЕС с Общността на държавите от Латинска Америка и Карибите
2015-06-11 11:10:00
Уважаеми президент Туск,
Ваши превъзходителства,
Скъпи приятели,
Европа и регионът на Общността на държавите от Латинска Америка и Карибите имат огромен потенциал и тази среща несъмнено ще допринесе за неговото развитие. През годините нашите региони постигнаха значителен напредък. Продължихме да укрепваме стратегическото си сътрудничество, белязано от исторически, културни и икономически връзки и основано на споделени ценности.
Светът, в който живеем се променя бързо. Никога не сме се изправяли срещу толкова много и нетрадиционни предизвикателства. Украинската криза, Близкият Изток, миграцията, енергийната зависимост, икономическите проблеми, промяната на климата, бедността и гладът са само част от проблемите, с които трябва да се справим. Всички те надхвърлят националните граници и дори континенти. Всички те са прекалено сложни, за да може която и да е нация да се справи сама с тях. Трябва да работим заедно. Сътрудничеството вече не е въпрос на избор, а на необходимост.
Сътрудничеството работи. Има много примери, които показват, че заедно можем да постигнем много повече. Вижте Балканите. В миналото нашият регион се наричаше “барутният погреб на Европа.” От регион раздиран от конфликти, ние се трансформирахме в регион обединен от мир. Днес работим заедно, строим мостове на доверие и сътрудничество. Когато регионът ни беше засегнат от най-лошите наводнения в близкото минало, ние доказахме, че приятелството няма граници.
Европа и регионът на Общността на държавите от Латинска Америка и Карибите са положителни примери за сътрудничество. Нашите икономики вече са тясно свързани и взаимозависими. ЕС е главният партньор за развитие в региона, вторият търговски партньор и най-големият чуждестранен инвеститор. Има няколко Споразумения за асоцииране и за свободна търговия между ЕС и страните в региона. Ние бихме искали да видим напредък в преговорите по новите споразумения като това между ЕС и МЕРКОСУР.
Със стратегическото си разположение в Югоизточна Европа, България е врата към Европа. Ние предлагаме много благоприятни икономически условия – най-ниските данъци в ЕС, най-ниските производствени цени, висококвалифицирана работна сила и свободен достъп до необятния европейски пазар.
Образованието е приоритет. България е традиционен център за висококачествено образование. Хиляди млади хора от Латинска Америка и Карибите са завършили български университети в миналото. Ние сме заинтересовани от укрепването на това сътрудничество.
Тази година е от изключително значение за намирането на устойчиво решение на въпросите, свързани с климатичните промени. България е държава с традиции в опазването на околната среда. 35 процента от нашата територия е защитена по европейските екологични стандарти “Натура 2000,” които са най-високите в света. Започнахме амбициозна национална програма за енергийна ефективност. Имаме “здравословен” енергиен микс от ядрена, водна, слънчева и вятърна енергия. България беше една от първите държави в ЕС, които постигнаха целите си за 2020 г. по отношение на възобновяемите енергийни източници, с което се гордеем.
Подкрепяме целите и укрепването на системата на Антарктическия договор. България съвсем скоро беше домакин на 38-то Консултативно съвещание на държавите по Договора за Антарктика в София. Имаме много активно присъствие на Антарктида с нашата антарктическа база, в която българските учени, заедно със свои колеги от Испания, Португалия, Германия, Аржентина, Чили и други страни, работят по различни проекти, много от които са свързани с климатичните промени. Бих искал да благодаря на нашите приятели от Бразилия, Аржентина и Чили, които са основните ни партньори и имат сериозна заслуга за успеха на антарктическите ни мисии.
Дами и господа,
Светът, в който живеем е силно взаимозависим и свързан. Той наистина е един глобален свят и предизвикателствата също са глобални. Няма нищо по-естeствено от това да работим заедно, за да посрещнем тези предизвикателства. Всички трябва да обединим усилията си, за да се модернизираме и да осигурим едно по-добро бъдеще чрез координирани действия на национално, регионално и глобално ниво.
Благодаря ви!