РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ
Слово на президента Росен Плевнелиев по повод Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост
2015-05-24 12:55:00
Ваше Светейшество,
Уважаема г-жо кмет,
Уважаеми г-н министър, Ваши превъзходителства,
Уважаеми народни представители,
Уважаеми дами и господа,
Скъпи учители, дейци на науката, културата и просветата,
Скъпи сънародници,
Скъпи деца,
„24 май е един Великден, Великден на духа и на просветата, на възкресението на новите надежди“, пише титанът на българското слово Иван Вазов.
24 май е празник на българската идентичност, на нашето самочувствие на древен и културен народ, на народ с мисия и бъдеще. Няма друг ден, в който сърцата ни така истински да трепват, а духът ни да се въздига в радостно очакване. Виждаме и днес греещите лица на нашите деца. Водени от животворните думи „Върви, народе възродени“, те са се устремили по стъпките на нашите прадеди.
Преди повече от век и половина трескава еуфория обхвана земите, населени с българи, за да достигне до всеки град или село, до всяко училище и българско дете. Навсякъде водени от иконата на Светите братя Кирил и Методий, украсена със свежи цветя. Навсякъде издигнали в ръце нашето „А, Б, В“. От векове по българските земи не стихва този ентусиазъм, не изгасва празничната искра на тази любов към просветата. Виждаме я днес, ще я има и след векове.
Всеки исторически възход на българите е озаряван от светлината на писаното слово. Още от Симеоновия дворец, през монашеската килия на Паисий до дните на Третата българска държава, през всички сгоди и несгоди, българската книга дава сили на нашия народ и ни носи спокойствие за бъдещия ден. Гордея се, че днес в президентската институция, в деня на отворените врати, са изложени някои от най-ярките примери на хилядолетното българско слово. Вратите са отворени за всеки, който иска да се докосне до тези безценни късчета просвета и знание.
Те ще ни напомнят още веднъж, че модерната българска държавност има здрави корени и, че е наш дълг винаги да работим за нейното укрепване и утвърждаване. В настоящия век на динамични промени и предизвикателства пред нас се изправя най-високата отговорност - да формираме образовани и отговорни граждани. За това е нужно да реформираме училищната система и да я пригодим максимално към изискванията на съвременния свят. За да успеем в епохата на глобалните мрежи и на високите технологии трябва да изградим икономика на знанието. Към непреходния възрожденски идеал за просвещение трябва да добавим най-добрите достижения на модерното време. Бъдещето е на иновациите, на човешкия талант и знание. За да успеем в бъдещето трябва да дадем тласък на народното просвещение. За да има бъдеще трябва да пазим и развиваме делото на Светите братя Кирил и Методий, които запалиха вечния огън на българската духовност.
На днешния ден се прекланяме и благодарим на българските учители и просветители. На онези, които с възрожденски плам ни помагат да се възвисим и които превръщат училището в храм. Благодарим на академичната общност и на научния елит. На преподавателите във висшите учебни заведения, на всички творци и културни дейци, на библиотекарите и издателите, на всички онези рицари на духа, които пазят живо пламъчето на читалищното и просветно дело, опазват и развиват културно-историческото ни наследство.
Дълбок поклон пред вашето дело!
Честит празник!