РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ
Изказване на президента Росен Плевнелиев на дискусията в Представителството на ЕК в България по повод Деня на Европа - 9 май
2015-05-09 14:56:00
Уважаема госпожо заместник-председател на Европейската комисия, Скъпа Кристалина,
Уважаеми господин министър,
Уважаеми евродепутати,
Уважаеми домакини,
Скъпи приятели,
9-и май е рожденият ден на Обединена Европа. Този ден е символ на единна и мирна Европа. Радвам се на този ден да бъда с вас, младите хора на България. Вие сте европейското бъдеще на Родината! Всичко, което правим е за вас, за да бъдете Вие щастливи и горди последователи на строителите на съвременна България. Вашата мисия е да постигнете повече от нас, да умножите нашите успехи, да надградите постигнатото, да живеете в свят на мир и просперитет за който мечтаха много поколения в Европа и разбира се в свят, в който човешките права и достойнство се уважават и зачитат.
9-и май е дата с много силен заряд. На 9 май през 1950 г., Франция и Германия поставят едно ново начало, което слага край на вековни противопоставяния. Положени са основите на днешния Съюз. Смисълът на 9-и май е именно в това, че промени напълно философията на мислене за десетилетия напред. Оставя в миналото конфликтите, недоверието, омразата. Без 9 май 1950 година, днес бихме били много далеч от благоденствието, на което се радва Европа.
„Денят на Европа“ е триумф на победата на човешкия разум! Това е ден, на който се празнува раждането на обединена, мирна и преуспяваща Европа. Обръщаме гръб на ужасите на Втората световна война, но не забравяме за фашизма и за комунизма и базирайки се на историческите уроци за тях, за великите сили и техните решения, които разделяха и обявяваха един или друг за периферия, стигнахме до създаването на най-иновативния и най-силния проект за мир и прогрес – Европейският съюз.
В ЕС всеки е важен. Германия със своето население от 80 милиона и Естония с население от 1.3 милиона население, имат равни права. В ЕС няма подчинени, няма васали. В ЕС имаме съюз на нации, които търсейки и постигайки консенсус от повече от 65 години, доказват че съгласието е възможно. Но то е възможно само тогава, когато се базираме на принципи. Тогава, когато уважаваме върховенството на закона.
Гордея се, че България е достоен член на Европейския съюз, гордея се с толерантността в България към историята, както и с днешния и със следващите дебати, които ще се проведат, защото ние дължим на вас, младите, истината за това, какво се случи, а вие ще вземете своите отговорни решения. Не бива да забравяме концентрационните лагери – „Аушвиц“, но и „Белене“, както и че в края на Втората световна война някои нямаха възможност да честват победата над хитлеризма. Те дори не разбраха за тази победа, защото бяха в концентрационни лагери, които продължиха да съществуват и след войната.
Не бива да забравяме и вековната идея за обединена Европа на писатели и революционери преди 1950 г. Ще цитирам само Виктор Юго, който през далечната 1849 г., предрича: „Ще дойде ден, когато единствените бойните полета ще бъдат тези за отварянето на нови пазари, за умове, отворени към нови идеи. …Ще дойде ден, когато ти Русия, ти Франция, ти Англия и ти Германия, заедно с всички останали нации на континента, без да се отказвате от специфичните си особености и колорит, ще се обедините в единна общност, създавайки едно Европейско братство”.
Огромни усилия са положени, скъпи приятели, за да може Европейският съюз да постигне това, което представлява днес. Спомнете си за Студената война, за Желязната завеса, за Берлинската стена и също така си спомнете, къде бяхме през 1950 г. Ще спомена само няколко цифри: Тогава средната продължителност на живота в Западна Европа е средно 68 години. Днес тя е 80 години. През 1950 средната продължителност на живот в бившия комунистически блок е 64 години, днес е 77 години. За този период делът на грамотните в цяла Европа се удвоява, за да достигне 97% днес. Европа се е превърнала в символ на просветление и на живот в мир и в синхрон с общочовешките ценности. Резултатите са видими.
Абсолютно убеден съм, че България трябва да бъде амбициозна и да работи за един силен и обединен Европейски съюз. Съвсем наскоро ние приехме и нов пакет с цели, които България иска да постигне докато поемем председателството на ЕС през втората половина на 2018 г.
Първо – искаме да влезем в Единния надзорен механизъм на Европейския банков съюз;
Второ – желаем да се присъединим към Шенгенското пространство;
Трето – ние искаме да приемем и еврото като обща валута, което няма да стане през 2018 г., но е възможно дотогава да влезем в механизма ERM 2;
Четвърто – желаем Европейският енергиен съюз да започне да се случва от там, където има най-голяма нужда от него, а именно в Югоизточна Европа. Там, където сме най-изолирани и най-зависими от тръбите на монополисти;
И, разбира се, ние искаме Европейският цифров пазар и Европейският банков съюз да се случат и благодарение на външната политика на България.
Скъпи приятели, нека си дадем сметка, къде беше България през 2009 г. Само за пет години благодарение на европейската солидарност ние строим метро, магистрали, българските градове се променят, като изпълняват интегрирани проекти за транспорт, водни проекти, купуват автобуси, тролейбуси и метровлакове, животоспасяваща медицинска апаратура, подкрепя се българската природа, регионите и туристическите атракции. Българските фермери, малките и средни предприятия в България получиха перспектива за развитие, над 10 000 проекти се реализираха за тях. През 2009 г. българските фермери получаваха субсидии от 70 млн. евро годишно, а през 2015-а, субсидиите са за 1.4 млрд. евро. Европейската солидарност е довела до 20 пъти повече пари за българските фермери, от което те могат да инвестират и да създават перспектива за българските села. Имаме и иновационната екосистема София Тех, първата в региона, с която се гордеем.
Милиони български граждани вече усещат европейската солидарност, но това е само началото на достойния път на България в Европейския съюз. Ще го извървим заедно с вас, защото си даваме сметка, че българите, които добре познават своята история, които по труден начин научиха своите исторически уроци, постигнаха нещо стратегически важно и едно въжделение и мечта от революционерите и будителите, от Апостола на свободата до днес, а именно да бъдем част от обединена Европа. Това ни завещаха българските революционери, тази стратегическа цел беше постигната. Сега ще бъдем достоен член и ще работим за силна Европа. Не можем да си позволим лукса да забравим причините, които предизвикаха фашизма, ултранационализма, които доведоха до две световни войни, и Великите сили с техните интереси. Затова си даваме сметка, какво представлява ЕС – съюз на правила, съюз на достойни нации, съюз на млади хора, които с личната си карта могат свободно да учат, живеят и работят където пожелаят. Спомнете си, че преди 25 години, се издаваха не входни, а изходни визи. Някой трябваше да ви разреши да напуснете държавата. За тези 25 години ние променихме Европа, променихме изцяло България и сме в началото на този позитивен процес, които заедно с вас ще извървим.
Затова млади приятели, отстоявайте именно този Европейски съюз, в който ние толкова вярваме, като единствено възможен инструмент за постигане на мир и просперитет в Европа.
Благодаря и честит празник!