РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ

Обръщение на президента Росен Плевнелиев към народа и към 43-тото Народно събрание

2014-10-27 14:49:00
Уважаеми господин Председателстващ първото заседание на 43-тото Народно събрание,
Уважаеми господин Министър-председател, 
Уважаема госпожо Вицепрезидент,
Ваше Светейшество, 
Уважаеми господин Председател на Конституционния съд,
Уважаеми вицепремиери и министри,
Уважаеми ръководители на религиозните общности в България,
Ваши Превъзходителства,
Уважаеми госпожи и господа народни представители,
Уважаеми гости,
Скъпи сънародници,
 
На първо място, искам да пожелая успех на всички избрани народни представители в 43-тото Народно събрание. Сигурен съм, че вече усещате отговорността, с която е натоварено народното доверие. Високите очаквания към вас от обществото изискват честност и неуморна работа. Българските граждани искат да живеят достойно. За да повишим качеството на живот в страната, са необходими реформи, ефективни политики и институции, обърнати с лице  към хората, а реалните проблеми на държавата и обществото да съпътстват ежедневната ни работа.
 
Предизборните битки приключиха, сега сме изправени пред реалността и пред трудните, но важни, решения, които предстоят. Искрено се надявам Народното събрание да се превърне в институция, където политическите сили противопоставят идеите и аргументите си, а личните и партийните противоречия остават на заден план. България е парламентарна република и нито една от важните за държавата стъпки не може да бъде предприета без работещ и стабилен парламент. Вярвам, че парламентарната демокрация и многопартийната политическа система са най-стойностните постижения на българския преход. Не бива да си позволяваме да ерозира общественото доверие в тези ценности. Ако с поведението си подхранваме максимата "Всички са маскари", отчуждаваме гражданите от политическото представителство, отслабваме институциите и блокираме развитието на демократичната държава. Политическите сметки на дребно създават хранителна среда за всякакъв вид популизъм и екстравагантни идеи за промяна, включително и на формата на държавно управление. България няма нужда от месии, които еднолично решават кое е правилно и кое не.
 
Няма магическа формула, която, без общо усилие, да ни изведе по пътя на просперитета. Решението е работа в полза на хората. Решението е в стриктно спазване на принципите на правовата държава и разделението на властите. Безпринципното противопоставяне, острите нападки, политическите заклинания водят до това, че днес половината наши сънародници, за съжаление, не гласуват. Това поставя на изпитание самите основи на демократичното устройство. В подобен сблъсък няма победители - губим всички, губи държавата, а най-излъгани в очакванията си остават гражданите. За да възстановим доверието в институциите, в политическите партии и, като цяло, в парламентаризма, е необходимо публично и отговорно да изпълним това, което сме обещали.  
 
Народът си каза тежката дума, като гласува.  Сега политиците са на ход. Само с разум и националноотговорен подход, с много повече работа и много по-малко скандали и безсмислено противопоставяне можем да бъдем полезни на обществото. Без значение дали харесваме или не резултатите от тези избори, ние сме длъжни да ги разчетем правилно и да намерим решенията, които народът очаква от нас. Българските граждани искат работеща държава, която гарантира справедливост, социална защита и спазването на правилата от всички. Последните години показаха, че агресивното преследване на лични или тяснопартийни интереси  е част от грешките на младата демокрация, но те са обречени на неуспех. 
 
За 25 години в България израсна едно ново свободно поколение, което се превърна в истинско гражданско общество, в безжалостен коректив на всеки, който схваща политиката като серия от договорки и демагогски обяснения пред удобни медии. Пожелавам на 43-тото Народно събрание да покаже истинското лице на политиката и на парламентаризма. Българските граждани поставиха на всички вас, народните представители, сложна, но ясна задача - да потърсите общото между вас, като запазите различията си. 
 
От позициите, които сега ще заеме всяка една политическа сила, ще се определи дали многообразието може да се превърне в богатство.  Защото именно когато съпоставим приоритетите на по-голям брой политически субекти, тогава можем да откроим съвсем ясно и най-важните национални приоритети. Тяснопартийните интереси трябва да отстъпят на националните интереси. България има нужда от работещ парламент и редовно правителство. Нека покажем, че и българската демокрация е узряла за принципни и работещи коалиции. Много е възможно България да бъде управлявана от коалиции за много години напред. Това не е непременно лошо. Напротив, коалиционната култура е неразделна част от всяка демокрация. 
 
Нека заменим балканския с европейски подход – не раздаване на постове или власт на всяка цена, а какво смислено има за вършене в държавата и кой е компетентен да го свърши. Вече не вярваме на революции, на месии и на популисти – това е добре. Вместо силните хора, нека изберем силните институции, нека заложим на модерния патриотизъм, който ни учи да обичаме родината си и да се посветим на народа си. Нека се разграничим от криворазбрания национализъм, сеещ омраза към различния, която води до изолация и бедност. Обществото има нужда от отговорни и компетентни лидери в икономиката, в държавата и в политиката. Нека им дадем път. Да гледаме напред в    21 век, а не назад към наследството и зависимостите на комунистическия режим. 
 
На няколко поредни избора българските граждани изразиха ясно и непоколебимо своята привързаност към европейските ценности. България е страна - член на Европейския съюз и НАТО, не защото едно правителство или един парламент са решили така преди години, а защото ценностната система на българското гражданско общество е европейска, защото българският народ отдавна е направил своя демократичен избор и задачата пред всички нас  е с действията си да отстояваме и гарантираме демократичния и европейски избор на България.  Това ни завеща и Апостола на свободата – да намерим своето достойно място в европейското семейство и да изградим своята чиста и свята република.
 
Уважаеми народни представители,
 
Нестабилността днес е най-голямата заплаха за България. Важно е да постигнем по-високо ниво на политическа и институционална стабилност. Важно е за икономиката, за доходите, за регионите, за създаване на работни места и за по-добър живот на българските граждани. Съвкупността от много и различни кризи - вътрешни и външни, води до нестабилност. Гражданите, инвеститорите, пазарите са неспокойни. Проблемите са много и не ни чакат, а сроковете за тяхното решаване изтичат. Дълговете и дефицитите растат, а инвестициите са на незадоволителни нива. Нереформирани сектори източват и без това малкия ресурс за смислени инвестиции в държавата. Приветствам новия подход, който политическите сили демонстрираха преди конституирането на 43-тото Народно събрание – подход на диалог, на съпоставяне на позиции и търсене на съгласие и резултати по националните приоритети чрез принципни споразумения и програма за действие. Такъв подход работи за доверие и постигане на по-високо ниво на стабилност в държавата. Надявам се този нов и конструктивен подход да не бъде загърбен веднага след формирането на правителство, а да се превърне в основа на широка политическа подкрепа за реформи и действия в обществен интерес. Това е желанието на българските граждани, което можем да разчетем в изборните резултати, защото не аритметичният подход и автоматичното събиране на две, три или повече политически сили, а широката подкрепа за националноотговорни политики ще върне доверието на българите към институциите и към политиката. Продължаване на реформите в съдебната система, енергетиката, образованието, здравеопазването, пенсионното осигуряване, сектор „Сигурност“, начинът, по който се структурират и работят регулаторите, електронното управление, модерната инфраструктура, енергийната ефективност и диверсификация - това са стратегически важни задачи, по които вие нямате непреодолими различия. В речта си пред 42-рото Народно събрание, призовах народните представители да приемат Декларация за приоритетите на парламента. Вместо това бе заложено на деструктивен подход, който  задълбочи кризата, а страната загуби ценно време. Вече виждаме ясно колко е вредно за държавата, когато политическите борби се превърнат в личностни битки на всяка цена. 
 
Уважаеми народни представители,
Доверието е ключът към успеха - доверие на гражданите, но и доверие на партньорите и на инвеститорите. Днес само инвестициите могат да създадат бързо така желаните работни места и доходи. Либерализирането на вътрешния пазар, независимите и ефективни регулатори, върховенството на закона и добрата бизнес среда са двигател на инвестициите и общественото доверие. Колкото повече прозрачност и прогнозируемост в икономиката и институциите, колкото повече конкуренция и ефективна регулация, толкова по-добри цени и услуги за хората. Вижте сектор „Информационни и комуникационни технологии“, от една страна, и сектор „Енергетика“, от друга. България днес е седма в света по скорост на интернет, 30 000 добре платени работни места за млади българи бяха създадени в последните 10 години. И обратно, в енергетиката сме потънали от десетилетия в популизъм и неефективност, като държа да отбележа към днешна дата цифрата – губим един милиард лева на година. Това са две различни Българии! Нека отпушим добрата България, а лошото поправим. Нека стартираме Национална програма за енергийна ефективност, либерализация и диверсификация – от това ще спечелят милиони българи. Нека продължим честния дебат за българската енергетика в енергийния борд – безспорно, една добра идея на служебното правителство. Да ускорим изпълнението на големите инфраструктурни проекти. Смислените инвестиции са тези в образование, конкурентоспособност, производителност и заетост, модерна инфраструктура, енергийна ефективност за всички.
 
Призовавам за постигане на широко политическо съгласие за неотложни антикризисни действия и жизненоважни структурни реформи. Българските граждани със своя глас ни дават ни ясен знак, че през 21 век в обединена и демократична Европа силата на един политик не се измерва с печеленето на битки на всяка цена, а с постигнатите добри резултати и взети отговорни решения за нацията. Търсенето на компромис не е слабост, не е политическа безпринципност. Напротив, именно сега, когато имаме осем партии в парламента, всяка една от политическите сили трябва да акцентира върху способността си да намира компромис.  Лесно и примамливо е да заложим отново на агресивна риторика, радикално поведение, обиди, обвинения, на задълбочаване на различията, но подобно поведение няма да ни придвижи напред и да ни извади от водовъртежа на кризи, които водят след себе си трайна несигурност и нестабилност, в резултат на това - бедност и нова вълна емиграция.  
 
Четвърт век след падането на тоталитарния комунистически режим българското общество вече е припознало правилата на демократическите ценности, следва ги и на тяхна основа ще даде оценката си за всеки политик и за всяко Народно събрание. Силата на един политик е функция на неговата ефективност. Пожелавам на всички политически сили да намерят позитивното в тезата на опонента и да работят за съгласие. Имаме основата на този консенсус. Приоритетите на Националната програма за развитие „България 2020“ бяха одобрени с пълен политически консенсус на Консултативния съвет по национална сигурност при президента. Нека изпълним програмата „България 2020“ по един достоен начин, независимо кой е на власт. Споразумението за партньорство с Европейската комисия до 2020 г. също е плод на обществен консенсус и вече е одобрено. Този документ представлява стратегически план за инвестиции и реформи, които ще допринесат за така нужния икономически растеж и повишаване качеството на живот на българските граждани. Изпълнението на Споразумението през следващите години изисква национално съгласие, приемственост и силна политическа воля за осъществяване на реформите, заложени в него. Тези реформи не могат повече да се отлагат, а Европейската комисия ще бъде наш партньор в този процес. Можем да получим над 15 млрд. евро, но нито едно евро не е гарантирано. Чака ни много работа, за да успеем да инвестираме този ресурс в качествени проекти по един прозрачен и ефективен начин. 
 
Уважаеми народни представители, 
 
Нека песимизмът и кризата отстъпят място на смислени действия стъпка по стъпка, ден по ден. Списъкът с неотложните за решаване задачи е дълъг – актуализацията на бюджета за 2014 г., както и решаването на казуса КТБ са само едни от тях. Още през средата на тази година МВФ видя голям риск за приходите на бюджета, изрази тревога от ръста на разходите, обърна специално внимание на главоломно нарастващите дългове на държавните предприятия и по-специално в енергетиката. Актуализацията на бюджета е необходимо да се извърши в спешен порядък, за да не се блокират жизненоважни системи в държавата. Предварително ви благодаря за отговорното отношение. 
 
Случаят КТБ повдига много въпроси за начина, по който работят българските регулатори, финансовото разузнаване, специалните служби, правораздавателните органи и институциите като цяло. Необходимо е да се предприемат решителни мерки и реформи за разбиване на корупционни схеми, мрежи на влияние и неефективности в сектори от икономиката, обществените поръчки и институциите като цяло. 
Вече посочих, че ако се замете истината за КТБ, подмененият преход на България ще продължи за много години напред. Истината не трябва да бъде потулена, търгувана или удобно превърната в средство за натиск. Това ще бъде стратегическа грешка за държавата и политиците, която няма да бъде простена от нашите деца. Наяве трябва да излезе целият модел КТБ – модел на контрол върху държавни пари, обществени поръчки, медии, политици и институции. Моделът КТБ трябва да бъде разграден, а не възпроизведен отново. 
 
Единният надзорен механизъм, като първи стълб на Европейския банков съюз, вече е факт. Нашето място също е там, като припомням, че вече постигнахме пълен консенсус за това.  Сега е необходимо да извървим и процедурата за членство по един достоен начин.
 
Уважаеми народни представители,
 
Нека подкрепим родолюбието и усещането за мисия на българския народ, нека повдигнем неговото самочувствие, като покажем, че държава и народ, че политици и граждани работят заедно и отговорно за модернизацията на страната. Нека създаваме и надграждаме чувството за единност, за прогрес, за обща цел и посока на нацията и държавата. Пожелавам успех във вашата мисия за една по-добра България! 
 
Благодаря Ви!

 

ОЩЕ ОТ РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ

Слово на държавния глава Румен Радев на церемонията по случай 1010 години от управлението на цар Самуил

5 октомври 2024 | 20:08
5 октомври 2024 г., Самуилова крепост край село Ключ, община Петрич

Слово на държавния глава Румен Радев по случай 139-ата годишнина от Съединението на Княжество България и Източна Румелия

7 септември 2024 | 09:09
6 септември 2024 г., площад "Съединение", Пловдив

Слово на президента Румен Радев на церемонията по интронизация на новоизбрания Български патриарх Даниил

30 юни 2024 | 18:06
30 юни 2024 г., Патриаршеска катедрала “Св. Александър Невски”

Слово на държавния глава Румен Радев по случай отбелязването на 146 години от Освобождението на България

3 март 2024 | 13:01
3 март 2024 г., връх Шипка

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки