РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ
Слово на президента Росен Плевнелиев на конференция „Върховенството на закона: основен принцип за устойчива бизнес среда“
2014-07-08 12:03:00
Ваши Превъзходителства,
Уважаеми народни представители,
Уважаеми представители на деловите среди в България,
Уважаеми дами и господа,
Благодаря за отправената покана да участвам и да открия днешната конференция. Поздравявам организаторите на форума в лицето на Американската търговска камара в България, Германо-българската индустриална камара, Австрийския бизнес съвет, за инициативата да се проведе дебат за бизнес среда и икономическо развитие, основани на върховенство на закона.
Постигането на устойчив растеж и просперитет минава през преодоляването на много предизвикателства, като едни от най-важните са заплахите за върховенството на закона и недокрай завършеният процес на демократизация в много държави в региона. Върховенството на закона за мен е най-важният приоритет на България днес. Правовата държава е основен стълб на Европейския съюз, защото развитите демокрации отдавна са разбрали, че без зачитането на закона не може да бъде гарантирано нищо друго – нито свободата на личността, нито бизнес инициативата. Затова е важно всяко нарушение на закона неизменно да бъде преследвано и, разбира се, да бъде поета съответната отговорност. Важно е да не минава номерът.
Най-ефективното решаване на един проблем обаче е не просто само да преследваме проблемите и да ги следваме, а да имаме, както вие много добре знаете от бизнеса, проактивна позиция. Това означава да предотвратим преди проблемът да е възникнал. И днес ние казваме ясно и категорично, че България има проблем. Този проблем не може да бъде крит. Благодаря на всички тук днес в тази зала, защото единственият начин да решим проблемите, които имаме, е да ги посочим. Единственият начин да решим проблемите, които имаме, е да не ги крием. И, да, България не е там, където иска да бъде, със своята „чиста и свята република“. И България не е там, където иска да бъде, в справедливостта към гражданите. И всички ние сме длъжници.
Върховенството на закона е основен признак на демокрация. Преди месец американската неправителствена организация „Фрийдъм хаус“ публикува своя 18-ти поред доклад „Страни в преход 2014 г.“. За съжаление, индексът за демократичност на нашата държава продължава да се влошава. В изследването обаче е отбелязано, че в страната ни гражданското общество става все по-активно и все по-динамично. Там печелим много точки. Благодаря на гражданите! Те запълват една ниша, в която ние, политиците, със сигурност сме длъжници. Гражданите остро поставиха на дневен ред въпроси за върховенството на закона, показаха, че търпимостта към неспазването на този принцип е изчерпана в България и това е много добре. Те ясно заявиха позицията си, че искат България да бъде правова държава, в която конституционно признатите им права и законни интереси са реално гарантирани, а не само написани.
Без върховенството на закона не може да има равенство в правата, не може да има ефективна и справедлива съдебна система, не може да има работещи институции, не може да има пазарна икономика и, разбира се, търсеният висок жизнен стандарт за всички. Вярвам, че когато се фокусираме и укрепим този основен принцип на нашата демокрация, можем да гарантираме и всички други ценности – човешкото достойнство, свободата, демокрацията, икономическия растеж, социалния прогрес и справедливост за всеки.
За да се постигне това, е необходимо политиците и всички публични институции да спазват не само буквата, а и духа на закона, да изпълняват поетите ангажименти и обещания и да работят за прогнозируемост, важната дума за бизнеса, т. е. не закони от днес за утре и под масата. И, разбира се, да работят за прозрачност и за справедливост. Неспазването на закона у нас провокира гражданското общество, засили неговата роля на коректив на управлението, усещането за несправедливост съществува в нашето общество. Ние трябва да си даваме сметка, че то днес е силно. Това не трябва да ни обезкуражава, трябва да ни мотивира, че имаме работа за вършене, необходимо е отговорно отношение от всеки един от нас.
Аз се надявам, че и следващата кампания за изборите през есента на тази година ще бъде по-различна, ще бъде добронамерена, ще има поети обещания, не всичко ще бъде обещано, а това, което е обещано, дай, Боже, да бъде спазено. Нарушаването на върховенството на закона води до спад на доверието в институциите и на гражданите към институциите и политиците. Това е проблем за всички политици днес в България. Слагам себе си в тази категория.
Многократно съм заявявал, че за да се спечели доверието на обществото и на гражданите – само с труд, ден по ден, в правилната посока. И не чрез отиграване медийно на ситуации и не че един политик е победил друг. Това вече не работи за доверие в България. Това, което произвежда доверие, е спазеното обещание, свършената смислена работа в интерес на обществото. Затова този дефицит на доверие, с който ние днес се сблъскваме в България, трябва да мотивира цялата политическа система, а не да я отслабва. Той трябва да доведе до това политиците, всички, да си дадат ясна сметка, че това е основен проблем, с който ние трябва да се справим. Необходима е промяна в подхода категорично, необходими са принципни коалиции, необходими са спазени уговорки, необходими са ясно поети ангажименти и реформи, които да бъдат доведени до успешен край, и не отлагане и задълбочаване, а решаване на проблема.
Навсякъде в демократичния свят гражданите искат едно и също нещо. Те искат честност, те искат откритост, те искат политическите решения да бъдат в интерес на обществото, искат върховенство на закона и справедливост. Това са фундаментални принципи, на които се гради общественият договор и доверието на гражданите към политиците. В България и в много други държави обаче се зародиха масови граждански протести в последните години. Хората искат ясна заявка за промяна. Това е една изключително позитивна обществена енергия. Аз съм благодарен на гражданското общество в България!
Днес българите са въоръжени с техните смартфони, с техния Фейсбук профил, с техните социални мрежи, с тяхното желание да бъдат информирани и да търсят позитивна промяна. И тук трябва да си дадем сметка, че средата е много по-различна. Да, ние сме в седемте най-развити държави от гледна точка на интернет скорост. България има може би най-много безжични точки в целия регион. В един момент се оказва, че той води до много информирани граждани. Ами това е прекрасно, стига и политиците да го осъзнаят, всички тук. Повече прозрачност и оттам нататък всичко на сайта, всичко в регистрите, електронно правителство, публичност - това ще произведе една друга България за месеци, не за години.
Именно и от тези съображения аз реших да инициирам референдум, който да даде възможност на българските граждани да се произнесат по различни въпроси, съзнавайки, че когато имаме силна и позитивна гражданска енергия, човек трябва да й даде посока, човек трябва да се допита до гражданите по един най-демократичен начин, съзнавайки, че когато имаме демократични проблеми, тогава всъщност на помощ идва пряката демокрация и че всъщност за мен е важно референдумите да се провеждат не просто заради трите въпроса, които съм формулирал, а защото гражданите трябва да бъдат питани за много повече неща от тези три въпроса.
Затова съм благодарен, че инициативният комитет събра за три седмици 570 хил. подписа. Това не се е случвало в нашата демократична история. Това означава, че гражданите искат да бъдат питани. Те са високоактивни и това е подадена ръка, която ние трябва да използваме. Разбира се, трябва да се върнем към основната идея на демокрацията, че всеки глас е важен и е добре да питаме народа.
Когато поставих трите въпроса в този референдум, основно обърнах внимание на въпроса с електронното гласуване, като начин да питаме по-ефективно гражданите за повече неща, да „отприщим“ пряката демокрация в интерес на представителната демокрация в България. И вярвам, че електронното гласуване не бива да се разглежда просто само като някаква техника и като някакво улеснение, то е отношение към гражданите, към бизнеса. Въвеждането му със сигурност е една много смислена реформа, която праща България в 21 век и която работи за доверие на гражданите към институциите.
Много дебати имаше в нашето общество от гледна точка на бизнес средата, от гледна точка на медиите. Аз искам още веднъж да подкрепя, да кажа своята категорична позиция, че ползите от независимостта и обективността на медиите е безспорна по целия свят. Коректната журналистика е не просто основата, на която гражданите определят своето мнение, своето отношение към институциите, но тя развива и усета за нетърпимост към злоупотребите, към несправедливостта и към всички пороци, с които ние се сблъскваме в обществено-политическия живот.
Скъпи приятели,
Българите по природа сме много самокритични. Много сънародници днес имат ниско самочувствие, чувство за провал, липса на посока. Това е крайно неправилно и несправедливо. Прогрес има. Посоката е правилна. Постигнахме немалко. Трябва да сме по-малко емоционални и повече прагматични, за да оценим напредъка. Да си спомним фалита на комунистическия режим и какво имаше в магазините в България през 1989 г. Да си спомним колко бяха пенсиите, заплатите, какви бяха пътищата на България през 1996 г.
Променихме условията за живот в страната за добро. Направихме грешки, но направихме правилен цивилизационен избор. Живеем свободни и сме част от семейството на демократичните държави. С падането на Берлинската стена Фукуяма обяви „края на историята“ и окончателната победа на демокрацията. Днес, 25 години по-късно, битката се води на други фронтове – върховенството на закона срещу зависимо правосъдие; свободни медии срещу пропагандни машини; стотици хиляди малки и средни предприятия срещу шепа олигарси; институции с лице към хората срещу институции, обслужващи лобисти. Битката се води между толерантните към различните по вяра и религия и всякакви екстремисти, битката се води между модерния патриотизъм и криворазбрания национализъм.
Виждаме милиони хора днес в Европа, в нашата Европа, включително политически лидери, които разсъждават в категориите на Европа от 19 век, а именно агресивен национализъм, преначертаване на граници със сила, върховенство на интересите и силата, а не на правото, геополитически сфери на влияние, баланс на силите и буфери и периферии между тях. Това е точно европейската „реалполитика“ от 19 век.
Виждаме и прогресивно мислещите, в това число слагам гражданското общество в цели региони на Европа. Те вярват в Европа от 21 век, Европа на достойнството и правата на човека, на върховенството на закона, не на силата. Затова днес Европейският съюз и Съединените американски щати трябва да действат решително. Моментът е специален. Ние трябва да не допуснем, включително и на най-високо политическо ниво, на връщане към „реалполитиката“ от 19 век, защото именно тази „реалполитика“ от 19 век доведе и до Първата, и до Втората световна война, тя доведе до Холокоста, тя доведе до ГУЛАГ, тя доведе до Белене.
Затова, скъпи приятели, най-голямото постижение на нашата страна през последните десетилетия е връщането към демокрацията и нейните ценности. Ние сме горди с всичко постигнато по време на промените и прехода, но имаме още много работа и трябва да преодолеем много предизвикателства, които стоят пред нас. Актуалната политическа обстановка в страната налага още веднъж да работим за конструктивен диалог между институциите, политиците и гражданското общество.
Обществената енергия е градивна. Тя не бива да бъде загубена, а трябва да бъде използвана за позитивна промяна. Защото дневният ред, който задават хората днес в България, е правилният дневен ред. Това е дневният ред на правовата държава, това е дневният ред на инвестициите, на предприемачеството, дневният ред на прозрачността и прогнозируемостта на институциите, това е дневният ред на институциите, които създават среда за инвестиции от целия свят за бързо създаване на работни места. Но всичко това се базира на сигурност, а тя идва от върховенството на закона.
Именно този дневен ред ще бъде и оттук нататък, вярвам, основен и в действията на политиците. Идват избори, това не е зле, защото изборът също е един много демократичен инструмент да си подредим къщичката по възможно най-добрия начин, питайки и чувайки гражданите.
Още веднъж благодаря за предоставената ми възможност и успех на този форум.
Благодаря.