НОВИНИ
Илияна Йотова: Подпалването на български дипломатически автомобили на територията на Северна Македония е посегателство срещу България
2026-06-16 12:32:00Подпалването на дипломатически автомобили, собственост на българската държава, приемам като посегателство. Това заяви президентът Илияна Йотова в отговор на журналистически въпрос. Тя изрази надежда българските евродепутати да имат възможност да поставят този въпрос в дебатите в Европейския парламент относно напредъка на РСМ за присъединяване към Европейския съюз. В Страсбург предстои да бъде гласувана и резолюция за Северна Македония.
Йотова сподели за тревожни сигнали от български представители в Европейския парламент, че ще бъде направен опит за премахване на част от текстовете, които се отнасят до работата на съвместната комисия, заложена в Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между България и Северна Македония. „По този начин ще се обезсмислят работата на комисията и нейните заключения в бъдеще. Доколкото зная, в момента се провеждат консултации между парламентарните групи и се надявам да се прояви разум, защото този въпрос е част от протокола, който пък е част от преговорната рамка и задължителното европейско законодателство за присъединяване на Република Северна Македония към ЕС“, подчерта президентът.
В отговор на въпрос за очакваното подписване на мирно споразумение между САЩ и Иран в петък, държавният глава посочи, че е от значение окончателният текст на споразумението и неговото съдържание. Илияна Йотова заяви, че предстои период от 60 дни, които ще внесат яснота около конкретните условия на споразумението. „Важно е Ормузкият проток да бъде отворен. Това няма как да стане с магическа пръчка – има голямо струпване там, а и вероятно ще е необходимо и разчистване, защото в един период беше миниран. Има заявки от няколко европейски държави, които да подпомогнат този процес, но нека видим крайния резултат“, посочи президентът. Илияна Йотова подчерта, че конфликтът в Близкия изток е влязъл в дома на всеки гражданин не само в Европа, а и по целия свят. „Всички сме заинтересования примирието да бъде трайно и с всички гаранции от двете страни“, каза още тя.

