НОВИНИ

Държавният глава: Бяла черква е просветителско огнище, крепост на паметта и пазителка на българските традиции за поколенията

2026-05-11 08:09:00

Илияна Йотова участва в честването на 150-годишнината на Априлското въстание в Бяла черква и удостои града с Почетния знак на президента


Последните 50 години са само съвременните стъпки от дългата и славна история на Бяла черква, защото времето помни, че Бяла черква е просветителско огнище, крепост на паметта, пазителка на българските традиции за поколенията. Това заяви държавният глава Илияна Йотова, която участва в честването на 150-годишнината на Априлското въстание в град Бяла черква. Президентът и върховен главнокомандващ прие почетния строй на Националния военен университет „Васил Левски“, след което се проведе тържествена заря-проверка. Събитието е част от честванията на годишнината на Априлското въстание, които се провеждат под патронажа на президента.

Честванията съвпадат с отбелязването на 50 години от обявяването на Бяла черква за град и 50 години от създаването на градския исторически музей. По повод годишнините и за значимия принос на града към съхраняването на националната памет, историческото наследство и духовните ценности на българския народ държавният глава връчи на Бяла черква Почетния знак на президента.

В словото си Илияна Йотова подчерта, че Бяла черква заема неподражаемо място в българската история и в българската духовна география. По домовете на мнозина тук се пази споменът, избелелите портрети на прадеди и завети, които ще бъдат пътеводна звезда дори за поколенията, които още не са родени, посочи държавният глава.

Президентът припомни подвига на Великотърновския революционен окръг, героизма на Бачо Киро и на поп Харитон в националноосвободителните борби. “Тук свободата беше дошла преди отвоюването ѝ, защото когато хората са свободни в сърцето и душата си, никой тиранин не може да им отнеме свободата. Тя вече беше в тях благодарение на силната православна вяра”, заяви Илияна Йотова.

Априлската епопея, със своето величие и трагизъм, пише едни от най-славните  мигове в българската история – мигове на саможертвата, героизма и безграничната любов към България на онези, които се бориха за свободна и равноправна държава, посочи президентът. По думите на Илияна Йотова, когато почитаме паметта на априлските герои, ние трябва да се съизмерим с техния дух, с идеалите и отдадеността им към Отечеството.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Илияна Йотова: Държавата трябва да бъде гарант за опазването и развитието на животновъдството и земеделието

22 май 2026 | 15:03
Държавният глава приветства участниците и гостите на XIV Национален събор на овцевъдите в България

Илияна Йотова: Устойчиво развитие се постига с работещи институции, прозрачни правила и доверие между държавата и бизнеса

21 май 2026 | 19:07
Държавният глава участва в откриването на Стратегическия финансов форум в София

Президентът Йотова в Пазарджик: България е богата със славна история, амбиции и таланти, трябва да се сплотим и в общност

21 май 2026 | 13:01
Това заяви президентът Илияна Йотова в приветствието си към жителите и гостите на Пазарджик. Днес – в деня на светите равноапостоли Константин и Елена, градът отбелязва тържествено своя празник.

Президентът Йотова: До добри резултати ще доведе подходът на правителството да не залага в работата си на фойерверките и лозунгите

21 май 2026 | 12:12
В отговор на въпрос относно предложената от правителството административна реформа държавният глава подчерта, че тя не може да се прави на парче, със залпово действие, а трябва да бъде много сериозно обмислена, така че да не бъде блокирана администрацията.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки