НОВИНИ
България, Гърция и Румъния ще работят за по-силен глас на Югоизточна Европа в ЕС
2012-11-12 17:30:00България, Гърция и Румъния да предприемат конкретни стъпки за консолидиране на гласа на страните-членки от Югоизточна Европа в Европейския съюз. За това призоваха президентът Росен Плевнелиев и външните министри на трите страни Николай Младенов, Димитрис Аврамопулос и Титус Корлъцян, които се срещнаха днес на “Дондуков” 2. Трите държави възнамеряват да създадат постоянен механизъм за координация по всички въпроси, свързани с европейския дневен ред, регионалното сътрудничество и сигурността, бе заявено също така по време на срещата.
Държавният глава подчерта, че с присъединяването на Хърватия към ЕС, страните-членки на Съюза от Балканите ще носят обща отговорност както за съхраняването на предимствата на региона за привличането на повече инвестиции, така и за процеса на разширяване. България, Гърция и Румъния споделят обща визия и общи проекти за последващо задълбочаване на регионалното сътрудничество, чиято реализация ще допринесе и за общото бъдеще на всички страни от Югоизточна Европа в ЕС, бе позицията на участниците в срещата. Те отбелязаха също така, че напредъкът на всяка страна, кандидатстваща за пълноправно членство в Съюза, ще бъде оценяван на основата на постигнатите от нея успехи в изпълнението на критериите за членство и развитието на добросъседски отношения.
Предстоящото председателство на Гърция на ЕС, както и председателството на Съюза от България през 2018 г. и от Румъния през 2019 г. също създава благоприятни предпоставки за задълбочаване на съвместното сътрудничество по въпросите от дневния ред на ЕС, отбелязаха още участниците в срещата. Според тях размяната на дипломати от страните-членки на ЕС от региона, в съответните председателства на Съюза от съседните им страни, може да се превърне в практика.
Обща бе позицията, че Кохезионната политика на ЕС трябва да запази своя потенциал като фактор за растеж в условията на настоящата икономическа криза. И България, и другите страни-членки на Съюза от региона смятат, че е необходимо да бъдат запазени финансовите инструменти, които насърчават преодоляването на разликите в икономическото развитие на отделните региони на ЕС. “Успехът на Кохезионната политика на Съюза ще има решаващо значение и за ограничаването на емиграцията от региона към по-развитите страни-членки”, отбеляза външният министър на Румъния Титус Корлъцян.
Николай Младенов и Титус Корлацян изразиха признателността на България и Румъния за конструктивната позиция на Гърция и подкрепата й за по-скорошното присъединяване на двете държави към Шенгенското пространство без граничен контрол.