НОВИНИ

Среща с министъра на търговията на Саудитска Арабия Маджид бин Абдула Алкасаби Среща с министъра на търговията на Саудитска Арабия Маджид бин Абдула Алкасаби Среща с министъра на търговията на Саудитска Арабия Маджид бин Абдула Алкасаби с Ричард Атиас, изпълнителен директор на FII Institute.jpg

Президентът Радев: Необходим е много по-активен диалог за определянето на конкретни проекти, които да придвижат напред инвестиционното сътрудничество със Саудитска Арабия

2025-10-28 18:21:00
 
Освен в традиционни области като икономика, търговия, отбрана, фармация, България и Саудитска Арабия имат сериозен потенциал за сътрудничество в иновациите и научните изследвания и енергетиката. На министерско ниво следва да се води много по-активна комуникация за определянето на конкретни проекти, които да придвижат напред инвестиционното сътрудничество със Саудитска Арабия. Това заяви президентът Румен Радев пред български журналисти в Рияд, където по покана на престолонаследника и министър-председател на страната Н.Кр.В. принц Мохамед Бин Салман българският държавен глава участва в Деветото издание на форума „Инициатива за бъдещи инвестиции“. Във форума участват държавни и правителствени ръководители, както и бизнес лидери от цял свят. 
 
Българският президент проведе среща с домакина Н.Кр.В. принц Мохамед Бин Салман вчера, а по-рано днес се срещна с министъра на търговията на Саудитска Арабия  Маджид бин Абдула Ал Касаби, който от името на бизнес средите на Кралството изрази признателност за визитата, която е първата на президентско ниво от България в Рияд. 
 
Саудитска Арабия е водещ политически и икономически фактор в региона на Близкия изток с нарастващо глобално влияние и е наш ключов партньор в района на Персийския залив. Президентът Румен Радев открои мащабната модернизация в контекста на стратегическата програма на страната „Визия 2030“ особено в технологичен план, както и усилията за диверсификация на икономиката, които създават предпоставки за ползотворни партньорства с България. „Саудитска Арабия се утвърждава като център за иновации и научни изследвания, за инвестиции, за енергийна трансформация. Това са сфери, в които България има потенциал да предложи знания, устойчиви решения и партньорство“, каза Румен Радев. Президентът посочи, че на най-високо политическо ниво на срещата му с престолонаследника е заявен интерес да се задълбочи сътрудничеството. По думите на президента, липсата на активна комуникация между министерствата на двете държави възпрепятства разгръщането на потенциала за двустранни проекти, затова е необходимо министрите да са по-активни. 
 
В отговор на въпрос за подписания днес договор между България и германския отбранителен концерн „Райнметал“ за изграждане на завод за барут и боеприпаси у нас и за това, че 51% от собствеността остават в германската компания, президентът посочи, че негов приоритет винаги е било изграждането на съвременни отбранителни способности на Българската армия и развитието на силна и конкурентоспособна българска отбранителна индустрия. Румен Радев подчерта, че именно с тази цел е провел среща с изпълнителния директор на „Райнметал“ Армин Папергер по време на участието си в Мюнхенската конференция по сигурността през февруари т.г. „Убедих го да дойде в България, поканих го в президентската институция, където представихме целия спектър от възможности на нашата отбранителна индустрия, както и срещи с българското правителство“, напомни държавният глава. По думите му, отговорността за това какви са параметрите на този договор и как той отстоява нашия национален интерес е изцяло в българското правителство. Президентът заяви също така, че страната ни трябва да развива нови технологии и партньорство със стратегически партньори, но българският интерес трябва да бъде защитен.
 
В рамките на форума „Инициатива за бъдещи инвестиции“ днес държавният глава Румен Радев участва в дискусия на високо равнище, посветена на запазването на икономическата сигурност в условия на нарушени вериги на доставки, фрагментирането на световния пазар и повишаването на митата. Президентът посочи, че за да се запази конкурентоспособността на икономиката, е необходимо да се постигне баланс между инвестициите в дългосрочни цели и тези, които са в по-близък и средносрочен план. 
 
Президентът Румен Радев проведе днес среща и с Ричард Атиас – изпълнителен директор на FII Institute,  неправителствената организация, която организира международния форум в Рияд и се фокусира върху теми като развитието на високи технологии, роботика, изкуствен интелект, образование, здравеопазване и устойчиво развитие.
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Илияна Йотова: Държавата трябва да бъде гарант за опазването и развитието на животновъдството и земеделието

22 май 2026 | 15:03
Държавният глава приветства участниците и гостите на XIV Национален събор на овцевъдите в България

Илияна Йотова: Устойчиво развитие се постига с работещи институции, прозрачни правила и доверие между държавата и бизнеса

21 май 2026 | 19:07
Държавният глава участва в откриването на Стратегическия финансов форум в София

Президентът Йотова в Пазарджик: България е богата със славна история, амбиции и таланти, трябва да се сплотим и в общност

21 май 2026 | 13:01
Това заяви президентът Илияна Йотова в приветствието си към жителите и гостите на Пазарджик. Днес – в деня на светите равноапостоли Константин и Елена, градът отбелязва тържествено своя празник.

Президентът Йотова: До добри резултати ще доведе подходът на правителството да не залага в работата си на фойерверките и лозунгите

21 май 2026 | 12:12
В отговор на въпрос относно предложената от правителството административна реформа държавният глава подчерта, че тя не може да се прави на парче, със залпово действие, а трябва да бъде много сериозно обмислена, така че да не бъде блокирана администрацията.

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки