НОВИНИ

Румен Радев: Ще продължа да работя за привличане на стратегически инвестиции за страната ни, независимо кое е правителството

2025-08-25 13:34:00

Категорично не приемам внушенията, че саботирам работата на правителството. Как ги саботирам, като в началото на годината успях да убедя стратегически инвеститор като „Райнметал“, за който управляващите могат само да мечтаят, не само да посети България, но и да инвестира тук огромен финансов ресурс и върхови технологии в нашата отбранителна индустрия. Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти в отговор на твърдения на управляващите за саботаж в съгласувателните процедури в сектор „Сигурност“ и при назначенията на посланици.

Държавният глава допълни, че днес представители на управляващите са именно в Германия по повод инвестицията в българския отбранителен сектор, разговорите за която започнаха преди месеци по време на срещата на президента Радев с изпълнителния директор на най-големия отбранителен концерн в Европа „Райнметал“. Правя това и ще продължа да го правя за страната ни, независимо кое е правителството и дали е компрометирано, посочи държавният глава.

Президентът заяви също, че два месеца от правителството не е имало отговор на предложението за назначаване на началник на Националната служба за охрана, което опровергава претенциите за спешност при назначаване на постове в службите. „Посланиците са съгласувани миналата седмица най-сетне пакетно, така както трябва да бъде. Но и с компромиси от моя страна, защото продължавам да чакам техните предложения за ключови столици като Вашингтон“, заяви държавният глава. Румен Радев призова тенденцията за временно управляващи посолствата да не се превръща в норма, каквито индикации има. Президентът посочи, че има редица писма до изпълнителната власт, както и предложения за инициативи, на които не е получил отговор. Румен Радев отново заяви, че до края на месеца ще бъде подписан указа за главен секретар на МВР.

Президентът коментира актуални въпроси пред медиите, след като разгледа временната експозиция с втората открита статуя в античния град Хераклея Синтика, която е представена в Националния археологически институт с музей към БАН. Още през 2020 година държавният глава посети разкопките, където се срещна с ръководителя им проф. Людмил Вагалински и екипа му. При посещението си днес президентът разгледа и временната експозиция „Блясъкът на елинистическото злато – повелителят на Сакар“, която включва находки от тракийско погребение, разкрито в землището на село Капитан Петко войвода, община Тополовград.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Румен Радев: Египет е партньор със стратегическо значение за България и ЕС

2 ноември 2025 | 08:08
Българският държавен глава участва в церемонията по официалното откриване на Големия египетски музей в Гиза

По инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова президентската институция представи изложба за покръстването, глаголицата и кирилицата

1 ноември 2025 | 16:04
По покана на вицепрезидента Илияна Йотова проф. Казимир Попконстантинов запозна посетителите с историята на артефактите

Държавният глава: Подобно на нашите възрожденци само с традициите и родолюбието можем да търсим заедно мястото на България в модерния свят

1 ноември 2025 | 15:03
За Деня на народните будители президентът приветства в Гербовата зала дейци на културата и науката и отличи ученици и студенти за високи постижения

Държавният глава и върховен главнокомандващ Румен Радев почете паметта на загиналите български воини

1 ноември 2025 | 12:12
Държавният глава участва във военния ритуал – панихида пред Военния мавзолей-костница на Централните софийски гробища

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки