НОВИНИ

Президентът Румен Радев: Албания е позитивен пример в процеса на европейска интеграция, постигнат със собствени усилия и осъществени реформи

2025-07-10 19:59:00
Българското национално малцинство е отлично интегрирано в албанското общество и е активен фактор в развитието на приятелските отношения, които споделяме с Албания, подчерта президентът Радев на среща с председателя на парламента Елиса Спиропали
 
Албания е позитивен пример в процеса на европейска интеграция, защото напредъкът на страната е постигнат със собствени усилия и осъществени реформи. Затова може да разчита на подкрепата на България по пътя си към присъединяване към Европейския съюз. Това заяви държавният глава Румен Радев по време на среща в президентската институция с председателя на албанския парламент Елиса Спиропали. На срещата присъства и вицепрезидентът Илияна Йотова.
 
Държавният глава и председателят на албанския парламент се обединиха около идеята, че отношенията между България и Албания са отлични и стабилни, изградени на солидна историческа основа, традиционно приятелство и партньорство. Румен Радев открои активния и ползотворен диалог, включително на най-високо равнище, в стремежа към задълбочаване на отношенията в сферите от взаимен интерес. Обща бе позицията на президента Радев и председателя Спиропали по отношение на необходимостта от засилено икономическо сътрудничество, подобряване на транспортната свързаност, задълбочаване на връзките  в сферите на туризма, здравеопазването, образованието, културата и технологиите. 
 
Перспективата за присъединяване на Албания към Европейския съюз и членството на страните ни в НАТО формират общият ни стремеж за бъдеще на мир и просперитет в Европа и в  нашия регион, посочи президентът Радев. Чрез последователното покриване на критериите за членство Албания показва, че има място в европейското семейство и България ще я подкрепя и напътства по този път. Обща бе позицията по отношение на необходимостта от подкрепа в процеса на присъединяване и на съседната на държавите ни Република Северна Македония към ЕС, ако страната се придържа към европейска интеграция според принципа на собствените заслуги.
 
Във фокуса на разговора беше и сигурността на балканския регион. Обща бе позицията, че своевременното изграждане на Паневропейския транспортен коридор VIII е от ключово значение не просто за инфраструктурното развитие, а за поддържането на сигурността на региона. Добрите съседски отношения и поддържането на диалог между държавите също е важен елемент от поддържането на добра среда за сигурност, отбелязаха Румен Радев и Елиса Спиропали. Обсъдена беше и необходимостта от сътрудничество в областта на отбраната в контекста на необходимостта от увеличаване на разходите на държавите в това направление. 
 
Българското национално малцинство е отлично интегрирано в албанското общество и е активен фактор в развитието на приятелските отношения, които споделяме с Албания, подчерта президентът по време на срещата. Държавният глава поздрави албанската страна за приложения подход в духа на европейските ценности към малцинствата в страната. Осигурили сте среда, в която нашите съграждани на територията на Албания заявяват свободно своята принадлежност без да се страхуват, подчерта президентът. Откроена беше и ролята на албанското малцинство у нас и стремежът към запазване на традициите и обичаите на жителите с албански произход в село Мандрица, област Хасково.
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Йотова поздрави Националната организация „Малки български хора“ за 30-годишнината й

19 март 2026 | 21:09
Когато имаш голямо сърце и голяма мечта, няма значение колко висок си. Широката душа няма рамка, която да я загради и ограничи, а вашата организация вече три десетилетия дава кураж на хората с нисък ръст. Това заяви президентът Илияна Йотова, която участва в отбелязването на 30-ата годишнина от основаването на Националната организация „Малки български хора“.

Президентът Йотова: Реформата в здравеопазването ще бъде успешна, когато в нейния център са и лекарят, и пациентът

18 март 2026 | 16:04
Държавният глава участва в откриването на форума „Приоритет: Здраве – от обществени нагласи към политически решения“, организиран от Българския лекарски съюз

Президентът Йотова: Вярвам, че ще имаме предизборна кампания със сблъсък на предложения и идеи

18 март 2026 | 15:03
Наред с мерките срещу ценовия ръст на горивата, правителството следва да разработи цялостен пакет срещу покачващите се цени и спекулата, заяви държавният глава пред журналисти

Над 350 заявления за подпомагане на деца и лечебни заведения са постъпили от началото на кампания 2025-2026 г. на „Българската Коледа“

16 март 2026 | 17:05
Президентът Йотова се срещна с Експертния съвет на „Българската Коледа“

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки