НОВИНИ

Румен Радев: Подобряването на свързаността с региона на Централна Азия е от ключово значение за Европейския съюз

2025-06-10 18:21:00

Държавният глава взе участие в Четвъртото издание на Ташкентския международен инвестиционен форум в Узбекистан

Узбекистан и държавите от региона на Централна Азия представляват сериозен интерес за България и ЕС и е наш дълг да работим заедно, за да премахнем всички бариери, които създават проблеми за развитието на нашето сътрудничество. Това заяви президентът Румен Радев при откриването на Ташкентския международен инвестиционен форум. Събитието ще продължи до 12 юни и ежегодно привлича лидери на големи финансови и икономически организации, за да покаже инвестиционните възможности, които Узбекистан представя в различни сектори, включително енергетика, инфраструктура, селско стопанство, туризъм, минно дело и цифрова икономика. Тази година във форума участват повече от 3 000 души от над 75 държави.

Българският държавен глава определи недостатъчно добрата свързаност като основен възпиращ фактор за задълбочаване на икономическото сътрудничество между Европа и страните от региона на Централна Азия, като по думите му нейното подобряване е от ключово значение за целия Европейски съюз. ЕС е на първо място по инвестиции в Узбекистан и Централна Азия и е на второ място като търговски партньор на страните от региона, подчерта Румен Радев. Във връзка с това президентът открои значението на Транскаспийския международен транспортен маршрут за подобряването на енергийната, транспортна и дигитална свързаност. „България е част от този коридор чрез своите модернизирани черноморски пристанища и втората най-натоварена сухопътна граница за транспорт на стоки в света – тази между България и Турция“, посочи още Румен Радев.

Президентът  подчерта възходящия инвестиционен интерес на българския бизнес към Узбекистан в сферата на енергетиката, фармацевтиката и хранително-вкусовата промишленост. „Виждаме обаче, че това не е достатъчно и трябва да се направи повече. Приветстваме амбицията на Узбекистан да развива ядрена енергия, а страната ни има 50-годишен опит в безопасното и ефективно експлоатиране на ядрени мощности и може да сподели своя опит и експертиза“, допълни той. „Който държи ключа към евтините технологии за съхранение на електроенергия, държи и бъдещето“, посочи още Румен Радев, акцентирайки върху опита на България в модернизирането на енергийната си мрежа и разработването на съвременни технологии в енергетиката.

Развитието на  изкуствения интелект, зелените и космически технологии, както и иновациите, са други перспективни полета за сътрудничество с Узбекистан, в които България може да сподели ценна експертиза, отбеляза още държавният глава. Румен Радев даде за пример Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) и опита на български технологични компании в областта на производството на мини и микросателити.

„Това е деветата ми година като президент. За първи път при визита в чужбина получих като подарък днес от президента Мирзийоев книга, в която са описани българските икономически възможности  с имена, индустриални сектори, технологии. Ще направим всичко възможно да свържем бизнесите и институциите си и да погледнем напред“, допълни още българският държавен глава, който по-рано през деня проведе среща на високо ниво с президента на Узбекистан. Двамата подписаха съвместна декларация за засилване на сътрудничеството между България и Узбекистан, която подчертава решимостта на двете държави за засилване на политическия диалог и сътрудничеството в областта на икономиката, търговията, инвестициите, свързаността, културата и образователния обмен.

По-късно днес президентът проведе среща с председателя на Сената на Върховното събрание на Узбекистан Танзила Норбаева, а утре Румен Радев и министър-председателят Абдулла Арипов ще участват в закриването на Узбекистанско-българският бизнес форум, посветен на възможностите за реализиране на общи проекти.

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът: Обществените медии са последната висока трибуна, от която трябва да се чуват аргументи, за да не загубим посоката към истината

21 октомври 2025 | 13:01
Аудиторията все по-често търси истината в информационния балон на социалните медии, алгоритмите надделяват над аргументите, а демагогията – над плурализма, заяви Румен Радев

Румен Радев: Управляващите са в парализа и чакат санкционирания за корупция по „Магнитски“ политик да ги уведоми дали ще ги бъде

21 октомври 2025 | 11:11
Администрацията на президентската институция ще продължи да изпълнява функционалните си задължения с личните усилия на своите служители, заяви държавният глава

Вицепрезидентът: Лекарите са моралните лидери на обществото

21 октомври 2025 | 09:09
Илияна Йотова беше гост на годишните награди на Българския лекарски съюз

Румен Радев и Тамаш Шуйок: България и Унгария ще продължат да работят заедно за всестранното задълбочаване на двустранното партньорство и укрепването на сигурността и стабилността в Европа

20 октомври 2025 | 19:07
България трябва да бъде и ще остане надежден партньор при транзита на енергийни ресурси за Унгария, подчерта държавният глава Румен Радев по време на срещата си в София със своя унгарски колега президента Тамаш Шуйок

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки