НОВИНИ

Държавният глава: Справянето с кризите изисква повишаване на европейската конкурентоспособност в глобален план и гарантирането на сигурността на ЕС

2025-02-15 17:12:00

Справянето с кризите, пред които е изправена Европа, изисква повишаване на европейската конкурентоспособност в глобален план и гарантирането на сигурността на ЕС. Това заяви президентът Румен Радев на среща с председателя на Европейския съвет Антонио Коща в рамките на Мюнхенската конференция по сигурността. Държавният глава подчерта, че ЕС следва да предприеме действия за оптимизиране на процеса на вземане на общите си решения, така че те да отговорят на високата динамика на международните процеси.

Многобройните кризи в съседство на Европа превръщат увеличаването на инвестициите в сферата на отбраната и сигурността в необходимост, но следва да се отчитат и възможностите на всяка отделна държава какъв процент от своя БВП може да отдели за това, подчерта президентът.

По думите на Румен Радев заявената амбиция на страните от Западните Балкани за присъединяване към ЕС е възможност за разширяване на пространството, основано на принципите на демокрацията и на върховенството на закона и ще укрепи стабилността на нашия регион. Във връзка с това президентът Радев изрази надежда възможно най-скоро Република Северна Македония да започне реалното изпълнение на Европейския консенсус от 2022 г. България не предявява нови изисквания по отношение на европейската перспектива на РСМ, но и не приема промени в постигнатите договорености, залегнали в преговорната рамка, добави държавният глава.  

По-рано Румен Радев проведе среща с генералния директор на Европейската космическа агенция /ЕКА/ Йозеф Ашбахер, по време на която беше направен преглед на партньорството на страната ни с Агенцията в изследването на космоса. Обсъдени бяха и необходимите стъпки, които България следва да предприеме, за да участва пълноценно в нейните програми и да стане пълноправен член на ЕКА.

В Мюнхен Румен Радев разговаря и с президента и главен изпълнителен директор на Siemens Energy Кристиан Барух, с когото обсъди възможностите за разширяване на инвестиционното присъствие на компанията в България.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Президентът Йотова: Кирилицата и българската култура трябва да бъдат достояние на целия свят

26 март 2026 | 14:02
Животът на кирилицата продължава и в дигиталния век, стига ние да бъдем нейни пазители, посочи държавният глава на заключителното заседание на третия Международен форум за кирилицата

Президентът: Имаме нужда от повече духовност в дигиталното време, в което живеем

25 март 2026 | 21:09
Илияна Йотова приветства гостите на концерта на квартет „Светоглас“, който се проведе в Музея за християнско изкуство, разположен в криптата на катедралния храм-паметник „Александър Невски“

Президентът Илияна Йотова: Родената в България кирилица безспорно има своето бъдеще в дигиталния век

25 март 2026 | 12:12
Наша мисия е да се чува по-високо в света гласът на славянската древна култура, на българистиката и на българския език, заяви държавният глава на организирания по нейна инициатива Международен форум за кирилицата „Духовното наследство в дигиталния век“

Илияна Йотова се срещна с новото ръководство на Националното представителство на студентските съвети

24 март 2026 | 17:05
В рамките на разговора бяха обсъдени редица теми, които касаят обучението на младите хора

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки