НОВИНИ

Вицепрезидентът: В България има много умни и креативни хора, които мислят и работят за бъдещето

2024-11-27 20:00:00

Илияна Йотова участва за поредна година в церемонията по награждаване на победителките в Националната програма „За жените в науката“

Когато ни е трудно, търсим самочувствие и сили в многовековната ни история. Но не по-малко силен източник на самочувствие е и това, което правят днес умните и креативни хора в България. Те имат способността да мислят отвъд периметрите на днешния ден, да мислят за деня след тях, за бъдещето, за това, което ще завещаят на следващите поколения. Знаят старата максима, че за да седнеш под сянката на едно дърво, трябва някой друг преди теб да го е засадил, и засаждат днешните дървета за нашите деца, внуци. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова приветства участниците и гостите на официалната церемония по награждаване на победителките в Националната програма „За жените в науката“. За 14-а поредна година три български жени бяха наградени със стипендии за своите научни достижения. Програмата „За жените в науката“ се осъществява в партньорство между Националната комисия за ЮНЕСКО – България, L'Oréal България и Софийския университет.

„Днешната церемония показва как на терена на науката се срещат красотата, нежността, любовта, талантът, знанията, силата и куражът. Всички тези качества носят името българска жена“, посочи вицепрезидентът. Тя благодари за подкрепата на семействата и близките на жените учени, на техните учители през живота, на научните им ръководители.

„За осма поредна година имам възможността да поздравя участничките в програмата. Обща черта на всички тях е, че не приемат себе си за изключителни, скромни и добри са. А са се отдали на толкова сложни научни области. Жените учени взимат правилните решения за всички нас като общество, за да вървим напред. За разлика от много други, които уж трябва да взимат решения за нас и за държавата, а не го правят. Бъдещето е и в ръцете на българските жени учени“, изтъкна в приветствието си Йотова.

Тазгодишните победителки в Националната програма „За жените в науката“ са: д-р инж. Даниела Атанасова за проекта „Получаване на композитен материал от памучен плат модифициран с биополимери за фармацевтични и козметични приложения“; д-р инж. Димитрия Михайлова за проекта „Подходи за киберсигурност срещу атаки, интегриращи изкуствен интелект и машинно обучение в безжични системи от следващо поколение“; доц. д-р Мария Левкова за проекта „Изследване на мутационния профил на колоректален карцином чрез РНК секвениране от трето поколение“.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Вицепрезидентът Йотова поздрави участничките в програмата „Жените в технологиите“

10 февруари 2025 | 14:02
Успех, увереност, вдъхновение – тези три думи описват най-добре инициативата „Women in Tech – Жените в технологиите“. Успех за организаторите и участничките. Увереност за участничките, че с усърдие, амбиция и постоянство могат да се развиват. От тях много други жени ще почерпят вдъхновение и ще имат самочувствието на хора, които непрекъснато работят върху себе си, знаят и могат. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова приветства присъстващите на закриването на програмата „Women in Tech – Жените в технологиите“ и откриването на изданието ѝ за 2025 г.

Вицепрезидентът: Българското културно наследство трябва да е основна национална политика

10 февруари 2025 | 14:02
Илияна Йотова откри форума „15 години Чудесата на България – SOS за културното наследство“

Вицепрезидентът: Културата винаги ще има съществена роля за развитието на България въпреки опитите на мнозина да я пренебрегва

6 февруари 2025 | 19:07
Илияна Йотова беше гост на откриването на изложбата „Академията въ Княжество и Царство България“

Президентът Радев: Постигането на мир в региона е от ключово значение за многостранното икономическо сътрудничество в Черно море

6 февруари 2025 | 17:05
Това заяви президентът Румен Радев на среща днес на „Дондуков“ 2 с генералния секретар на Парламентарната асамблея на Черноморското икономическо сътрудничество (ПАЧИС) Асаф Хаджиев

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

ПОСЛАНИЕ ЗА НОВА БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки