НОВИНИ

Президентът: Голямото предизвикателство пред международната общност е да се фокусира върху разрешаването на въоръжените конфликти, водещи до масово потъпкване на човешките права и генериращи бежански вълни

2024-11-05 18:14:00
 
 
Румен Радев проведе среща в президентската институция със Седа Кузуджу, представител на Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН) в България
 
Голямото предизвикателство пред международната общност е да се фокусира върху разрешаването на въоръжените конфликти, водещи до масово потъпкване на човешките права и генериращи бежански вълни. Това заяви държавният глава Румен Радев на среща в президентската институция със Седа Кузуджу, представител на Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН) в България.
 
Като държава, която формира и външни граници на ЕС, България е отговорна за гарантирането на сигурността на Европа. Заедно с това страната ни ще продължи да укрепва капацитета си за работа с бежанците и ускоряване на процедурите по определяне на техния статут, посочи президентът. Румен Радев подчерта, че страната ни цени високо подкрепата на Върховния комисариат на ООН за бежанците за повишаване на ефективността на работата на държавните и местните институции. Седа Кузуджу изтъкна доброто взаимодействие в работата на ВКБООН с Администрацията на президента, както и с останалите институции в страната в тази сфера. В рамките на срещата бе откроена и необходимостта от увеличаване на броя на  преводачите, които да улеснят комуникацията с бежанците, търсещи убежище от военни конфликти и да ускорят административните процедури.
 
Подкрепата, предоставена от България за хората, търсещи спасение от военния конфликт в Украйна, също бе сред обсъдените по време на срещата теми. Държавният глава открои оказаната от страната ни хуманитарна помощ за бежанците от военните действия в Украйна, както и осигурените възможности за тяхната пълноценна интеграция, задължителни предпоставки за което са пълноценен достъп до образование и пазара на труда. Данните сочат, че към момента в България са регистрирани близо 70 хиляди украински бежанци, като значителна част от тях са изразили желанието си да останат в страната ни.
 
Президентът посочи също така, че е важно да бъдат разграничени въпросите за нелегалната миграция към ЕС от хората, търсещи спасение от военните конфликти, което се превръща все по-често в тема на изострен дебат в ЕС. 
 
ВКБООН е основната изпълнителна агенция на ООН по въпросите на бежанците и осъществява дейност в 135 страни. Дейността му е посветена на защитата на хора, принудени да бягат от военни конфликти и други кризи, като предоставя животоспасяваща помощ, включително подслон, храна, вода и медицинска грижа. Мандатът на ВКБООН в България започва през 1993 г., като ролята на организацията в страната е да подпомага и консултира дейността на институциите в процеса по предоставяне на международна закрила на лицата, които отговарят на критериите за получаване на такава.
 
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

Държавният глава: България може да бъде сред авторите на споразумение за мир в Украйна заедно с европейските партньори

20 юли 2026 | 12:12
Трябва да говорим пред света с единен глас. Само така можем да отстояваме националните си интереси и приоритети, да печелим доверие и да утвърждаваме авторитета на страната ни, заяви Илияна Йотова на Годишната конференция с извънредните и пълномощни посланици и постоянните представители на България

Президентът Йотова в Карлово: За чистата и свята република на Левски трябват още дружни усилия и непримиримост към кривиците

18 юли 2026 | 22:10
Държавният глава участва в тържественото отбелязване на 189-ата годишнина от рождението на Апостола на свободата

Илияна Йотова: Левски ни учи, че страхът, липсата на самочувствие и предателството са най-големите врагове на свободата

17 юли 2026 | 20:08
Държавният глава откри в Търговище паметник на Апостола на свободата

Президентът: Постигането на стратегическа автономия в областта на отбраната изисква повече инвестиции в способностите на Българската армия

17 юли 2026 | 14:02
Държавният глава присъства на националното военноморско учение с международно участие „Бриз 2026“

ОТКРИТО УПРАВЛЕНИЕ

e-ДОКУМЕНТИ

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЧЛЕН НА КПК

НАЗНАЧАВАНЕ НА ЦИК

БЪЛГАРСКАТА КОЛЕДА

ПОДКРЕПИ ЕДНА МЕЧТА

НАГРАДА ДЖОН АТАНАСОВ

СПОРТУВАЙ С ПРЕЗИДЕНТА

КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ


Полезни връзки